Rzeszów - Niedziela, 05.10.2025
Reklama

Pomnik Walk Rewolucyjnych pozostaje w rejestrze zabytków

Dodano: 02.10.2025 r. / Redakcja

Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Bitwa” o Pomnik Walk Rewolucyjnych (zwany również Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego) zakończona. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, słynny rzeszowski monument pozostaje w rejestrze zabytków.

- Monumentalna rzeźba – Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie – została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A 1827, na mocy decyzji z dnia 8 sierpnia 2024 roku. Wobec decyzji wniesiono odwołanie, jednak po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzją z dnia 24 września 2025 roku, utrzymał ją w mocy. Tym samym wpis do rejestru zabytków został uznany za słuszny. – poinformował mgr inż. arch. Adam Sapeta, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że wpis nie obejmuje czterech tablic inskrypcyjnych wmurowanych u podstawy pomnika od strony południowo-wschodniej oraz tablic z herbem miasta umieszczonych na jego szczycie.

Decyzję resortu kultury w mediach społecznościowych skomentował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek:

„Bardzo dziękuję Pani Minister za decyzję, na którą liczyły tysiące rzeszowian. Pomnik pozostaje na liście zabytków i nie można go wyburzyć. To niezwykle ważna dla nas wiadomość, bo walory artystyczne Pomnika Czynu Rewolucyjnego są bezdyskusyjne, co potwierdziła także Rada Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta i elementem jego tożsamości.”

Prezydent zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie zadbanie o stan techniczny i otoczenie pomnika oraz nadanie mu współczesnego kontekstu, zgodnego z wartościami i oczekiwaniami mieszkańców Rzeszow

Do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniosła się także Fundacja Rzeszowska, która 1 września br. skierowała list otwarty do ministerstwa z apelem o utrzymanie pomnika w rejestrze zabytków oraz o podjęcie działań na rzecz jego restauracji i uporządkowania otoczenia.

Pod listem podpisały się dziesiątki organizacji społecznych, instytucji kultury, przedstawicieli władz miasta oraz osób publicznych. W oświadczeniu czytamy:

Reklama

„Z ogromną radością przyjęliśmy decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. To oczekiwana decyzja, która zapewnia wiążącą ochronę jednemu z najważniejszych symboli naszego miasta i regionu.”

Fundacja podkreśla, że nadszedł czas, by rozpocząć proces odnowy pomnika.

„Chcemy, aby ochrona i renowacja Pomnika odbywały się transparentnie, z udziałem ekspertów i mieszkańców. Fundacja Rzeszowska będzie aktywnie w tym uczestniczyć” – przekazano w stanowisku.

***

Pomnik Walk Rewolucyjnych znajduje się w centrum Rzeszowa, przy rondzie Dmowskiego, w sąsiedztwie gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Ogrodów Bernardyńskich. Monument zaprojektował prof. Marian Konieczny, a odsłonięto go w 1974 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przy ul. Sikorskiego powstaje nowy LIDL [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa nowego marketu sieci LIDL w Rzeszowie. Otwarcie jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Wystartowały loty z Jasionki do Mediolanu. Od września trzy rejsy do Rzymu

RZESZÓW/JASIONKA. Wizz Air uruchomił nowe połącznie z Jasionki. Od wczoraj różowo-fioletowe samoloty latają do Mediolanu. Jest to drugi włoski kierunek z podrzeszowskiego lotniska.

Rzeszów

Nowe inwestycje na lotnisku w Jasionce. Ruszył przetarg

RZESZÓW/JASIONKA. Ogłoszono przetarg na pierwszą z dwóch strategicznych inwestycji o przeznaczeniu cywilno-wojskowym, czyli budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania oraz pierwszy etap przebudowy drogi startowej w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. Prace mają być...

Rzeszów

Kolizja w Głogowie Małopolskim. Sprawca miał 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. 39-letni motocyklista doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Jak się później okazało, był pod wpływem alkoholu, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i miał zakaz prowadzenia pojazdów....

Rzeszów

Fotorelacja z otwarcia przebudowanej ul. Grunwaldzkiej

W niedzielę, 8 września odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanej ulicy Grunwaldzkiej. Z tej okazji miasto przygotowało szereg atrakcji dla mieszkańców. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Rzeszów

Trwa przebudowa chodników w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Trwają prace związane z przebudową chodnika przy ul. Matejki i Słowackiego. Inwestycję realizuje firma OBO Polska, odpowiedzialna za remont ul. Grunwaldzkiej.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Po wakacyjnej przerwie, wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami miasta w ramach cyklu #RzeszówToMy. Podczas spotkań poruszane będą tematy zrealizowanych inwestycji, bieżących sprawy dotyczących osiedli oraz planów na przyszłość.

Rzeszów

Senioralia Rzeszowskie. Ponad 50 wydarzeń dla starszych mieszkańców [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczne Senioralia Rzeszowskie zainauguruje koncert Majki Jeżowskiej na rzeszowskim Rynku.

Reklama