Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

Postęp prac na budowie S19 Rzeszów Południe-Babica. Karpatka wydrążyła już 678 m tunelu [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Pomimo kontraktowej przerwy zimowej, na budowie odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica widać postępy prac, szczególnie na obiektach inżynierskich.

S19 Rzeszów Południe - Babica

Prace przy budowie ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Jest to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce.

Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. W ramach zadani wybudowanych zostanie kilka obiektów inżynierskich, tym: sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Jej koszt to ok. 2,2 mld zł. Prace mają zakończyć się w 2026 roku.

Postęp prac na budowie

Pomimo trwającej od 15 grudnia do 15 marca kontraktowej przerwy zimowej, na budowie odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica widać postępy prac, szczególnie na obiektach inżynierskich. - Na wszystkich obiektach mostowych budowa jak i roboty wykończeniowe są zaawansowane w znacznym stopniu. Na wszystkich estakadach zostały zakończone ustroje nośne – informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Reklama

Jak dodaje przedstawicielka GDDKiA, obecnie realizowane są prace związane z wykonaniem wyposażenia obiektów tj. m.in betonowanie kap chodnikowych, montaż barier, wykonywanie izolacji kap chodnikowych, montaż urządzeń dylatacyjnych, wykonywanie nawierzchni na jezdniach oraz prac umocnieniowych na terenie pod obiektem i na stożkach przyczółków.

Karpatka wydrążyła 678 metrów tunelu

Największym wyzwaniem jest budowa ponad 2-kilometrowego tunelu pod wzgórzem Grochowiczna. Do budowy obiektu wykorzystywana jest metoda mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM (tunnel boring machine), nazwanej Karpatka. Jej tarcza wiercąca mierzy rekordowe 15,2 m.

Jak wynika z raportu GDDKiA, do tej pory udało się wydrążyć 678 metrów tunelu nitki lewej (stan na dzień 16.03.2025). Wykonano już ponad 335 pierścieni obudowy tunelu.


Poniżej kilka świeżych zdjęć z budowy odcinka drogi S19 Rzeszów Południe - Babica. Pełną fotorealcję znajdziecie w dziale ZDJĘCIA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Komenda Miejska Policji w Rzeszowie ma cztery nowe hybrydy [FOTO]

RZESZÓW. „Uważam osobiście, że nasza policja działa doskonale. Jako miasto wspomagamy policję” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Ruszył przetarg na remont dirtparku

RZESZÓW. Prace powinny zostać wykonane do 21 dni od dnia podpisania umowy z Ratuszem.

Rzeszów

Podczas obrad Sejmiku rozmawiano m.in. o współpracy z rumuńskim regionem i infrastrukturze drogowej

RZESZÓW, PODKARPACIE. Radni jednomyślnie zagłosowali za uchwałą wprowadzającą zmiany w budżecie województwa na 2019 r.

Rzeszów

Umowa na odmulenie rzeszowskiego zalewu podpisana „pomimo podkładania nóg”

RZESZÓW. Odmuleniem zalewu zajmie się krajowe konsorcjum firm.

Rzeszów

Nowy system rezerwacji karnetów i biletów na mecze Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Jedną z nowości będzie możliwość zwolnienia miejsca na dany mecz.

Rzeszów

Dwa przejścia dla pieszych zostaną specjalnie oświetlone. Miasto za darmo dostanie lampy

RZESZÓW. W pierwszej kolejności planujemy montaż na ulicy Krakowskiej i Lubelskiej” – informował Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Automaty paczkowe Poczty Polskiej będą również w Rzeszowie

RZESZÓW. Pierwsze automaty w Rzeszowie będą dostępne do końca sierpnia br.

Reklama