Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Powraca temat możliwej zabudowy w okolicach ul. Daliowej i ul. Lawendowej na Zalesiu

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Właściciele terenów przy ul. Daliowej i Lawendowej na osiedlu Zalesie wnoszą o możliwość zagospodarowania terenów zielonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Radni Platformy Obywatelskiej chcą zamiany terenu.

Historia zatacza koło, a sprawa zabudowy terenów przy ul. Lawendowej i ul. Daliowej ponownie pojawi się na sesji Rady Miasta. W związku z całą sprawą radni Platformy Obywatelskiej zdecydowali się interweniować w sprawie nieco wcześniej niż w trakcie sesyjnych obrad. W środę zwołano specjalną konferencje prasową, na której obecny był przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, radna Jolanta Kaźmierczak oraz Marcin Deręgowski wraz z Wiesławem Ziemińskim.

„To nie pierwsza uchwała, która wpływa. Ta uchwała w poprzedniej kadencji była trzy- czy czterokrotnie tematem obrad radnych miasta. Była albo ściągana, albo przegłosowana negatywnie. Deklarację prezydenta, które składał wśród mieszkańców, że ta uchwała już nie będzie wracać są płonne i ona jednak wróciła” – mówił Marcin Deręgowski.

Podczas jednej z sesji, w ubiegłej kadencji, mieszkańcy Zalesia licznie zjawili się na sali sesyjnej, aby walczyć o ostatni skrawek zieleni w rejonie, wtedy ta interwencja miała jakiś skutek, okazuje się że perspektywy czasu niewymierny. Samą treść aktualnie omawianej uchwały możemy śmiało spłaszczyć do jednego z twierdzeń zawartych w piśmie: „Po przeanalizowaniu zasadności przystąpienia do sporządzenia zmiany Stadium stwierdzono, że możliwa jest korekta jego ustaleń, w sposób zabezpieczający interesy prywatne poprzez dopuszczenie możliwości realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, bez szkody dla interesu publicznego”.
Reklama
Działka, o której mowa nie należy do jednego właściciela, jest ich trzech, a jednym z nich jest jedna z firm deweloperskich: „Ta cała działka podzielona jest na trzy mniejsze działki, działka Hartbexu, działka prywatnego właściciela i działka miejska” – dodaje Marcin Deręgowski. Całkowita powierzchnia terenu wynosi około 2,3 ha.

Całą sprawę komplikuje także inna kwestia, gdyż zgodnie ze Stadium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa dla powyższego obszaru określono już kierunek zagospodarowania pod zieleń urządzoną i śmiało można stwierdzić, że mieszkańcy właśnie w takiej formie chcieliby ten teren utrzymać. Podczas konferencji pojawiła się także propozycja terenów, za które miasto mogło by odzyskać 1/3 terenu.

„Wiemy, że była zgoda ze strony Hartbexu, ale nie doszło do tej zamiany i chcielibyśmy zapytać dlaczego” – informuje Marcin Deręgowski, który w dalszej części wypowiedzi sugeruje, że możliwym terenem do zamiany był obszar w regionie Staromieścia.
O tym jaka będzie przyszłość tych terenów i czy po wielu próbach ratusz postawi na swoim i zmieni Stadium przekonamy się już 27 sierpnia br.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

WAKACJE W RZESZOWIE

Rzeszowski Zamek otwarty dla zwiedzających

RZESZÓW. Do końca wakacji Zamek w Rzeszowie będzie otwarty w weekendy dla ruchu turystycznego. Półtoragodzinne zwiedzanie z przewodnikiem obejmie m.in. salę balową, wieżę zamkową i podziemia dawnego więzienia.

Rzeszów

W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny

RZESZÓW. 2 lipca 2024 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w stolicy Podkarpacia Centrum Pomocy Dzieciom. W całym kraju tego typu placówek jest tylko 9.

Rzeszów

Są wolne miejsca w rzeszowskich żłobkach

RZESZÓW. Trwa nabór do miejskich żłobków. W ośmiu placówkach jest jeszcze 101 wolnych miejsc. Rekrutacja uzupełniająca na wrzesień 2024 r. odbędzie się w sierpniu.

Rzeszów

Otoczenie pomnika Jana Kochanowskiego w nowej aranżacji [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy nowej aranżacji otoczenia pomnika Jana Kochanowskiego na osiedlu 1000-lecia w Rzeszowie. Inwestycję zrealizowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Po wakacjach wystartuje Rzeszowska Karta Mieszkańca. Jakie korzyści dla posiadaczy karty?

RZESZÓW. Rzeszowska Karta Mieszkańca to nowy miejski program, który ma zachęcić mieszkańców m.in. do aktywnego wypoczynku i korzystania z atrakcji miasta, zarówno rekreacyjnych jak i kulturalnych. Dzięki karcie mieszkańcy będą mogli korzystać...

Zielona Arkadia

Na osiedlu Drabinianka powstała nowa strefa wypoczynku i rekreacji [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W ciągu kilku najbliższych dni oficjalnie zakończy się budowa nowej strefy wypoczynku i rekreacji na osiedli Drabinianka w Rzeszowie. Obecnie na terenie inwestycji trwają prace porządkowe.

Rzeszów

Postępują prace przy budowie ul. Parkowej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa realizacja drugiego etapu budowy ul. Parkowej na rzeszowskim osiedlu Miłocin.

Rzeszów

Nowy cennik parkingu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. W połowie lipca zmieni się cennik opłat za parkowanie na parkingu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. „Chcemy obniżyć opłaty, aby w ten sposób zachęcić kierowców do parkowania na RCK – mówi Łukasz Dziągwa,...

Reklama