Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki

RZESZÓW. Jakub Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu oraz Bartosz Słysz z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie okazali się najlepsi w swoich kategoriach.

Rzeszów

Wychowanek Stali w składzie reprezentacji Polski na mecz z Resztą Świata na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. W naszej drużynie pojedzie m.in. Jarosław Hampel, Wiktor Lampart oraz Janusz Kołodziej.

Rzeszów

Łącznik ul. Lubelskiej z ul. Warszawską ma być gotowy w pierwszej połowie maja

RZESZÓW. „Trwają prace, które zakończą się w pierwszej połowie maja” – wyjaśniał Andrzej Świder.

Rzeszów

W Rzeszowie uhonorowano najlepszych sportowców Podkarpacia

RZESZÓW. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Rzeszów

Zakończono kolejną akcję sprzątania brzegów Wisłoka. Tym razem zebrano ok. 150 worków

RZESZÓW. Uczestnikom udało się zebrać więcej śmieci niż poprzednio.

Rzeszów

Znamy termin meczu Asseco Resovii Rzeszów o 7. miejsce PlusLigi

RZESZÓW. Rywalizację rozpocznie się w hali Podpromie, w poniedziałek 1 kwietnia o godz. 20:30.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc wycofuje pomysł zamknięcia sklepów po północy

RZESZÓW. Pomysł wzbudzał kontrowersje, toteż prezydent Rzeszowa wycofał się z jego realizacji.

Rzeszów

Co dalej z budową basenów solankowych w Rzeszowie? Temat komplikują roszczenia Jędrzejowiczów

RZESZÓW. Ani Ratusz, ani Urząd Wojewódzki nie wiedzą o jakie działki dokładnie chodzi.

Reklama