Rzeszów - Poniedziałek, 26.05.2025
Reklama

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki”

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Radni Prawa i Sprawiedliwości postulowali m.in. o wprowadzenie zmian w rozkładzie, wprowadzenie biletów czasowych oraz utworzenia parkingów przed centrum miasta. Choć radny Marcin Fijołek próbował ratować projekt uchwały, punkt został wykreślony z porządku obrad sesji Rady Miasta.

Radni PiS wystosowali cztery propozycje na zmiany w obszarze komunikacji. Pierwszy z nich mówi o wprowadzeniu zintegrowanego biletu aglomeracyjnego oraz jednolitego rozkładu jazdy na terenie aglomeracji, drugi porusza temat zamiany biletów jednoprzejazdowych na bilety czasowe.

„Równoległym działaniem powinny być zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej polegające na przemodelowaniu obecnych taryf, wprowadzeniu biletów czasowych a przede wszystkim obniżeniu cen” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. 

Pozostałe dwie kwestie dotyczą zwiększenia ilości kursów na najbardziej obleganych liniach oraz przystąpienie do działań, które doprowadzą do utworzenia parkingów typu park&ride przy głównych trasach wlotowych do Rzeszowa. Wszystko rzecz jasna przy dobrym połączeniu na linii parking-centrum miasta.

„Rada za konieczne uważa również wybudowanie na peryferiach miasta parkingów typu park&ride, których funkcjonowanie powinno zachęcić kierowców wjeżdżających do Rzeszowa do pozostawienia samochodu na tego rodzaju parkingu i wyborze komunikacji zbiorowej” – informują radni PiS w dalszej części uzasadnienia.
Reklama
Nie mniej jednak, temat nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony władz miasta oraz pozostałych radnych, którzy przegłosowali usunięcie tego projektu uchwały z porządku obrad. Temat próbował ratować radny Marcin Fijołek, jednak bezskutecznie, zaś do wypowiedzi szefa klubu PiS ustosunkował się prezydent Rzeszowa.

„Jest to bardzo głupie podejście. Mają wjeżdżać wszyscy. W godzinach szczytu w każdym dużym mieście są korki” – tłumaczył Tadeusz Ferenc.
 
Po odrzuceniu punktu odbył się briefing prasowy PiS, w którym radni po raz kolejny odnieśli się do projektu uchwały oraz wypowiedzi prezydenta Rzeszowa. Mówili m.in. o braku dyskusji odnośnie zmian w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej.

"Wyrażenie radości z tego, że w mieście jest coraz więcej samochodów, to nie jest miara rozwoju nowoczesnego miasta. Miarą rozwoju miasta jest sprawna, szybka komunikacja. Korki, zatłoczone ulice nie są miarą rozwoju" - wyjaśniał Marcin Fijołek. 

Dodajmy, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której projekt uchwały Prawa i Sprawiedliwości nie ma najmniejszych szans choćby na podjęcie dyskusji w trakcie sesji. W większości przypadków już na etapie włączania poszczególnych punktów do porządku obrad zostają one wycofywane większością głosów.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragiczny wypadek na budowie. Nie żyje dwóch mężczyzn

RZESZÓW. Dwóch mężczyzn spadło z rusztowania na budowie przy ul. Bałtyckiej w Rzeszowie. Ponieśli śmierć na miejscu. Sprawę bada policja pod nadzorem prokuratora.

Rzeszów

Kontrole Policji i Straży Miejskiej w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Prezydent Rzeszowa reaguje.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto poradnię dla ozdrowieńców z Covid-19

RZESZÓW. To jedyna w regionie i jedna z pierwszych w kraju tego typu poradnia. Będzie funkcjonowała na terenie Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Rzeszów

Worki na odpady zielone w automatach

RZESZÓW. Mieszkańcy, którym brakło worków na odpady zielone, mogą je dokupić w automatach, w których sprzedawane są środki ochrony osobistej.

Rzeszów

Nowy gmach Sądu Okręgowego będzie gotowy za 5 lat

RZESZÓW. Akt notarialny dotyczący przejęcia przez Ministerstwo Sprawiedliwości działki przy ul. Zielonej i Granicznej ma być podpisany w ciągu miesiąca.

Rzeszów

Budynek Straży Miejskiej przy ul. Targowej do remontu

RZESZÓW. Ratusz prowadzi postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie projektanta, który zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej budynku, znajdującego się przy ul. Targowej 1.

Rzeszów

Wracają loty międzynarodowe z Rzeszowa. Pierwsze samoloty już wystartowały

RZESZÓW/JASIONKA. Od 1 lipca Ryanair wznowił loty do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, od 3 lipca startują wakacyjne połączenia LOT’u.  Dzisiaj wystartowały pierwsze samoloty do  Londynu oraz Manchesteru.

Rzeszów

Dwa wypadki z udziałem pieszych w powiecie rzeszowskim. W jednym z nich ucierpiał 6-latek

Rzeszowscy policjanci badają okoliczności wypadków z udziałem pieszych, do których doszło wczoraj na terenie powiatu rzeszowskiego. 

Reklama