Rzeszów - Poniedziałek, 03.11.2025
Reklama

Przy 10 drzewach w mieście znajdą się specjalne tabliczki

Dodano: 03.07.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Monika Konopka
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Monika Konopka
RZESZÓW. Samorząd województwa i Miasto Rzeszów przeprowadzą wspólnie akcję edukacyjno-informacyjną dotyczącą ochrony przyrody, a w szczególności miejskich drzew.

Wycenione zostaną usługi, jakie świadczą mieszkańcom drzewa, a informacja o tym pojawi się na specjalnych tabliczkach. Wczoraj, tj. 2 lipca została podpisana w tej sprawie umowa.

„Cieszę się, że Rzeszów, który przywiązuje taką wagę do zieleni, podejmuje się dodatkowych zadań, które mają uświadamiać naszym mieszkańcom, że dbałość o zieleń jest ważnym elementem architektury, ale stanowi też o jakości życia” – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Wzbogacają powietrze, dbają o jego jakość, dają ochronę przed wiatrem, cień w upalne dni, są wyspami chłodu i wilgoci, a do tego poprawiają estetykę miasta i wpływają na nasze lepsze samopoczucie. To wszystko zapewniają miejskie drzewa, a ich usługi są konkretne i można dokładnie obliczyć ich wartość ekonomiczną.

„Zieleń to najpiękniejszy kolor, w którym najlepiej się wypoczywa, dlatego chcieliśmy podziękować urzędowi marszałkowskiemu za inicjatywę. Dziękuję za to, że chcecie pomagać by Rzeszów był zielony” – powiedział prezydent Tadeusz Ferenc.

Ma to pokazać i uświadomić akcja samorządu województwa i Miasta Rzeszów: „Usługi ekosystemowe wybranych drzew miejskich w Rzeszowie”. Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców województwa podkarpackiego, a w szczególności Rzeszowa, na temat rzeczywistej i wymiernej korzyści z obecności drzew w przestrzeni miejskiej oraz świadczonych przez nie usług ekosystemowych.
Reklama
2 lipca w urzędzie marszałkowskim umowę w tej sprawie podpisali: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Maria Kurowska oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Do akcji zostało już wytypowanych 10 drzew w różnych częściach Rzeszowa, które zostaną oznakowane specjalnymi tabliczkami. Są to duże, często bardzo stare drzewa o pięknych koronach. Koło ROSiR-u wytypowana jest lipa, w Parku Jedności Polonii z Macierzą buk, platan przy ulicy Zamkowej, a także topole na Bulwarach rzeszowskich.

„Przy każdej ulicy w centrum miasta staraliśmy się jedno drzewo wyznaczyć. Są to najstarsze drzewa w mieście, dostępne dla mieszkańców, blisko ulic. Być może  będzie też wyznaczone dodatkowe, 11 drzewo – bez czarny, który został Drzewem Roku i będzie startował w konkursie na Europejskie Drzewo Roku” – mówiła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

RZESZÓW. Zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu.

Rzeszów

Waldemar Szumny trzecim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Podczas IV sesji Rady Miasta zdecydowała się na wybór trzeciego wiceprzewodniczącego rady. Został nim radny Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Szumny.

Rzeszów

10 autobusów elektrycznych lada dzień wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Autobusy będa obsługiwać linie 0A i 0B.

Rzeszów

Palił marihuanę prowadząc samochód. Na ul. Rejtana mężczyznę zauważył policjant

RZESZÓW. Do tej nietypowej interwencji doszło w poniedziałek ok. godz. 12.30.

Rzeszów

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki "Strzelec".

Rzeszów

Zatrzymano kuriera, który okradał zamówione przez siebie przesyłki

RZESZÓW. Z przesyłek wyjmował zegarki, a przesyłkę, po przepakowaniu, zwracał jako nieodebraną.

Rzeszów

Prof. Shimon Redlich doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. Shimon Redlich, to izraelski historyk i publicysta. Urodził się w Brzeżanach.

Reklama