Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

Rada Miasta Rzeszowa przeciwko parkingowi na ul. Ciepłowniczej. Będzie apel do wojewody

Dodano: 27.02.2020 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Radni Rzeszowa sprzeciwiają się ulokowaniu parkingu dla pojazdów przewożących odpady potencjalnie niebezpieczne przy ul. Ciepłowniczej. Apelują do wojewody podkarpackiego o unieważnienie uchwały Samorządu Województwa Podkarpackiego.

O tym, że proponowana przez sejmik województwa lokalizacja nie odpowiada władzom miasta, wiadomo było już jakiś czas temu. Wcześniejszy apel ratusza i spotkanie z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych na niewiele się zdał. Z kolei Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa, określił temat związany z lokalizacją parkingu dla pojazdów przewożących potencjalnie niebezpieczne towary „burzą w szklance wody”.

Do sprawy odniosła się również Rada Miasta Rzeszowa, która za pośrednictwem wojewody podkarpackiego, chce stwierdzić nieważność przyjętej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego uchwały, która mówi o ulokowaniu takiego parkingu przy ul. Ciepłowniczej.

„Wojewoda Podkarpacki, jako organ nadzoru nad Samorządem Województwa Podkarpackiego, posiada kompetencję do stwierdzenia nieważności uchwały w całości lub części” – referował projekt uchwały Tomasz Kamiński, radny z Rozwoju Rzeszowa, klubu który zaproponował przyjęcie tego typu stanowiska. Dodajmy, że również i radni z Platformy Obywatelskiej są przeciwko proponowanej lokalizacji: „Do Rzeszowa nie zapraszamy śmieci” – mówiła Jolanta Kaźmierczak z PO.

Przeciwko apelowy byli – rzecz jasna – radni z Prawa i Sprawiedliwości. Szef klubu, Marcin Fijołek uważa, że to „polityczna operacja”. Co więcej radny stwierdził, że radni PiS również „nie są fanami tego typu parkingów”. Treść uchwały podważał także Waldemar Szumny, stwierdzając, że podejmowanie takiej uchwały jest „nie na miejscu”.
Reklama
Radni RR w projekcie uchwały podkreślają, że uchwała obarczona jest wadami prawnymi, takimi jak: brak wyczerpujących konsultacji oraz zapytanie o zgodę właściciela terenu (teren należy do MPGK), na którym miałby się znaleźć parking oraz brak odniesienia się do stosownego rozporządzenia ministerialnego, określającego wymogi formalne oraz zasady finansowania funkcjonowania takiego parkingu.

„Chcemy skierować apel do wojewody podkarpackiej. Chcemy zwrócić się do pani wojewody w tym duchu o którym zawsze mówiła, że wsłuchuje się w głosy społeczeństwa. Chcemy się zwrócić do wojewody, aby ujęła się za rzeszowianami. Liczymy na to, że pani wojewoda weźmie pod uwagę nie tylko kwestie ekologiczne, ale argumenty o charakterze formalnym” – wyjaśniał Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa.

Przyjęcie przez radnych projektu uchwały nie zmienia w zasadzie niczego. Apel trafi do rąk wojewody i to od Ewy Leniart zależeć będzie co dalej, nie mniej jednak ciężko jest uwierzyć w scenariusz, w którym wojewoda unieważnia uchwałę Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nie mniej jednak radni przyjęli projekt uchwały, mówiący o apelu nakłaniającym wojewodę do stwierdzenia nieważności. Projekt poparło 15 radnych, 7 było przeciw.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. Degustacja i kiermasz produktów pszczelarskich

RZESZÓW. Rzeszowskie Miodobranie to kolejne z działań realizowane wspólnie przez autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Rzeszów

Bezpłatnie badania mammograficzne dla mieszkanek Rzeszowa. Rusza kolejna edycja kampanii "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 24.09.2020 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i całego powiatu rzeszowskiego w wieku 50-69 lat.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. Nie żyje 70-letni rowerzysta

70-rowerzysta zginął dziś rano w zderzeniu z samochodem osobowym. Na miejscu wypadku pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy osiedlowej "pięćdziesiątki"

RZESZÓW. Od 23 września br. linia autobusowa obsługująca osiedle Zalesie będzie kursowała wg nowego rozkładu jazdy.

Rzeszów

Franciszek Kotula ma swój mural w Rzeszowie

RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich bloków powstał gigantyczny mural z podobizną Franciszka Kotuli, sfinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się 25 września br.

Rzeszów

Pijany 19-latek uderzył autem w policyjny radiowóz

RZESZÓW. 19-letni mieszkaniec Rzeszowa spędził noc w izbie wytrzeźwień. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu, uderzył autem w policyjny radiowóz, a następnie znieważył interweniujących funkcjonariuszy.

Rzeszów

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa w wieku od 65 do 74 roku życia, pensjonariusze DPS’ów oraz pacjenci zakładów opiekuńczo – leczniczych mogą skorzystać z darmowych sczepień przeciwko grypie.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. We wtorek bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców

RZESZÓW. „Zeroemisyjna mobilność dla każdego” to motyw przewodni tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który odbywa się od 16 do 22 września 2020 r.

Reklama