Rzeszów - Piątek, 20.03.2026
Reklama

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole

Dodano: 12.06.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Dwóch radnych Rady Miasta Rzeszowa wystosowało do Ratusza interpelację w sprawie instalacji kamer do monitorowania buspasów. Docelowo miałyby „wyłapywać” nieuczciwych kierowców.

Zanim przejdziemy do sedna, warto zwrócić uwagę, że system monitorujący buspasy nie jest nowością i funkcjonuje w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie. Autorami interpelacji są radni Daniel Kunysz i Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

W treści pisma czytamy o systemie, który miałby zastąpić policyjne patrole, ponieważ kiedy kierowcy widzą stojący radiowóz zaczynają zmieniać pas ruchu: „Chcemy usunąć patrole, bo tracimy przez to dwóch policjantów, którzy mogliby w tym czasie wykonywać inne czynności” – wyjaśnia Daniel Kunysz.

Kamery monitorujące buspasy miałyby być wyposażone w system liczący osoby w samochodzie i byłyby umieszczone na wysokości przedniej szyby. Takie rozwiązanie prawdopodobnie z lepszym skutkiem niż patrole policyjne skłoniłoby nieuprawnionych kierowców do korzystania z odpowiedniego pasa ruchu.
Reklama
„Kamery rejestrują wszystkie pojazdy jadące buspasem i analizują ilu pasażerów jedzie w samochodzie, jak mniej niż trzy osoby to kierowca otrzymuje mandat pocztą. System ten odciąży policję, a kierowcy wiadomi że mogą zostać nagrani będą stosować się do obowiązujących przepisów” – czytamy w interpelacji.

Kolejnym atut wprowadzenia takiego systemu wiąże się ściśle z komunikacją miejską: „Przede wszystkim kamery umożliwiły by lepszy przepływ autobusów” – wyjaśnia Witold Walawender.

Ponadto zdaniem radnych zakup takich kamer powinien się zwrócić z wpływów płynących z wystawionych mandatów, a grupą która na takim rozwiązaniu skorzysta najbardziej są pasażerowie komunikacji publicznej.

O komentarz w sprawie interpelacji zapytaliśmy Ratusz: „Na razie nie mamy w planach montażu takich kamer” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci uratowali niedoszłego samobójcę

RZESZÓW. W wyniku interwencji rzeszowskich policjantów przed dokonaniem samobójstwa uratowany został młody mężczyzna.

Rzeszów

W grudniu otwarcie ŚDS "Niezapominajka". To pierwszy taki ośrodek w Rzeszowie

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta uchwalono powołanie Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka”.

Rzeszów

Zbliża się szósta edycja Kongresu 590

​RZESZÓW. Szósta edycja Kongresu 590 zagości na Podkarpaciu. W planach wręczenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz debaty eksperckie.

Rzeszów

W nocy z soboty na niedzielę cofniemy zegarki

Znów czeka nas przestawianie zegarków. W związku ze zmianą czasu na zimowy, w nocy z soboty na niedzielę cofniemy je o godzinę.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie nawiązują współpracę

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych w Rzeszowie oraz porozumienie w sprawie patronatu honorowego.

Rzeszów

Znaleziono zwłoki w zalewie nad Wisłokiem. Policja ustala tożsamość

RZESZÓW. Policjanci i prokurator pracują na miejscu znalezienia ludzkich zwłok w rejonie zalewu nad Wisłokiem. Prawdopodobnie to ciało mężczyzny.

Rzeszów

20-latek zatrzymany za posiadanie marihuany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie narkotyków. W jego piwnicy funkcjonariusze znaleźli ponad 50 g suszu marihuany.

Rzeszów

W Rzeszowie ruszyła I edycja konkursu "Miejsce przyjazne seniorom"

RZESZÓW. Organizatorzy konkursu chcą wyróżnić osoby i miejsca przyjazne seniorom. 

Reklama