Rzeszów - Piątek, 17.04.2026
Reklama

Remont stacji Rzeszów Główny. Rozpoczęto przygotowania do budowy przejścia z windami

Dodano: 01.08.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny przejście pod torami zastąpi kładkę. Będą windy na perony. Od 1 sierpnia wykonawca rozszerza zakres przebudowy. Nad torami pozostanie część kładki, która zapewni pasażerom bezpieczne dojścia do pociągów.

Wykonawca 1 sierpnia, po zabezpieczeniu terenu, zdejmie dwa przęsła kładki od strony ul. Kochanowskiego. Zapewniona jest bezpieczna droga do centrum miasta wydzielonym przejściem tymczasowym i pozostałą częścią kładki. Rozbiórka pozostałych części obiektu nastąpi po wybudowaniu przejścia pod torami. 

Demontaż kładki będzie się odbywał stopniowo, by jak najdłużej zapewnić podróżnym dojścia do peronów istniejącym obiektem. Docelowo wszystkie perony z windami, schodami ruchomymi i z przejściem podziemnym zapewnią komfortową obsługę, także osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W czerwcu wykonawca rozpoczął przebudowę dwóch peronów. Na czas prac zapewniono zastępcze, tymczasowe przejścia.

Usunięte przejścia zostaną przeniesione. Dwa z pięciu przęseł znajdą się w dwóch lokalizacjach nad rzeką Strug: „Dla pozostałych trzech przęseł ustalono lokalizację w rejonie stacji kolejowej Rzeszów Staroniwa, na połączeniu ulic: Pułaskiego – Wyspiańskiego” – wyjaśniała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.
Reklama
Prace na stacji obejmują również tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja w Rzeszowie realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych. W ramach zadania powstaje również nowy przystanek Rzeszów Zachodni. Podróżni już od czerwca korzystają z nowego peronu. Kolejny peron będzie oddany w grudniu bieżącego roku.

Wartość podpisanej w czerwcu 2018 r. umowy na stację Rzeszów, współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto. Jej zakończenie planowane jest w połowie 2021 r.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Testy nowego autobusu na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie przeprowadza testy nowoczesnego autobusu elektrycznego. Od kilku dni na ulicach miasta możecie spotkać pojazd BMC Procity+ 12M EV.

Rzeszów

16-letnia mieszkanka Rzeszowa potrącona na przejściu dla pieszych

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 16-letniej mieszkanki Rzeszowa na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Strażackiej. Poszkodowana z obrażeniami została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

Biała Sobota w Podkarpackim Centrum Onkologii – bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zachęca kobiety i mężczyzn do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach tzw. Białej Soboty.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie jazdy MPK. Od 1 marca nowa linia autobusowa

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w rozkładzie jazdy rzeszowskiej komunikacji miejskiej, jakie zaczną obowiązywać od 1 marca 2026 r. Linia nr 26 zyska dodatkowe kursy, pilotażowo na ulice miasta wyjedzie...

Rzeszów

Otwarto nowy żłobek w Rzeszowie. Przybyło 190 miejsc dla maluchów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. 25 lutego 2026 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego żłobka na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. Dzięki nowej placówce przybyło kolejne 190 miejsc dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Rzeszów

Ulice Ropczycka i Tarnowska w Rzeszowie zostaną połączone

RZESZÓW. „Połączymy ulice Ropczycką i Tarnowską. Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców osiedli Baranówka i Miłocin” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Rzeszów

Sportowa inwestycja za ponad 2 mln zł przy VIII LO w Rzeszowie [wizualizacje]

RZESZÓW. Nowoczesne boiska, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku w dal - m.in. w takie elementy wyposażony zostanie nowy obiekt sportowy, który powstanie przy VIII Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Wartość inwestycji przekracza 2...

Rzeszów

S19 Rzeszów Południe – Babica z potężnym dofinansowaniem unijnym

RZESZÓW. Budowa drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica otrzymała unijne wsparcie finansowe z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Reklama