Rzeszów - Poniedziałek, 08.06.2026
Reklama

Roboty wykończeniowe na budowie PCLA [ZDJĘCIA]

Dodano: 02.06.2026 r. / Redakcja

Budowa PCLA przy ul. Wyspiańskiego, fot. ViC / RESinet.pl
Budowa PCLA przy ul. Wyspiańskiego, fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie weszła w fazę robót wykończeniowych. Obecny stan obiektu określany jest jako zbliżony do „deweloperskiego”. Na terenie inwestycji pracuje niezmiennie około 120–150 osób.

Na kanale ResoviaTV w serwisie YouTube pojawił się nowy wideoraport z budowy PCLA. Podsumowania dotychczasowych prac zrealizowanych na obiekcie dokonał kierownik projektu Konrad Glinicki.

W strefie lekkoatletycznej zakończono roboty płytkarskie, a wkrótce ruszy montaż wyposażenia. Powstała też rozbudowana część z szatniami dla około 240 osób, oddzielona od strefy sportowej zapleczem technicznym i magazynowym.

Wykonano już mniej więcej połowę specjalistycznej nawierzchni sportowej — do pchnięcia kulą, skoku w dal, trójskoku i skoku wzwyż. Po dokończeniu drugiej połowy ekipa przejdzie na płytę stadionu. Układanie nawierzchni bieżni i rozbiegów ma rozpocząć się na początku czerwca.

W strefie spa i odnowy biologicznej ułożono płytki oraz przygotowano szatnię. Niebawem rozpocznie się montaż urządzeń. Zaplecze obejmuje dwie sauny suche, dwa jacuzzi, a po stronie piłkarskiej — dwie wanny z hydromasażem, saunę, dwie balie schładzające oraz pomieszczenia dla masażysty i fizjoterapeuty.

Na trybunach zamontowano już biało-czerwone krzesełka — łącznie ponad 8000 sztuk, w tym około 7800 standardowych oraz miejsca w wyższym standardzie w strefach VIP: Silver i Gold.

Lada moment wykonawca rozpocznie wysiewanie trawnika. Za kilka tygodni murawa ma być już zielona.

Zaawansowane są także prace przy systemach stadionowych. Zamontowano już głośniki oraz jupitery. Jak przekazał kierownik budowy, pełne uruchomienie oświetlenia, nagłośnienia i pozostałych systemów planowane jest na przełom czerwca i lipca.

Trwają również przygotowania stalowej podkonstrukcji pod oświetlenie całego stadionu dookoła, tzw. aureolę, która stworzy efekt iluminacji. Testy iluminacji odbędą się w lipcu.

Postępują prace przy infrastrukturze obsługi kibica. Pojawił się już system informacji wizualnej, w tym pierwsze znaki i drogowskazy. Przygotowano także pomieszczenia gastronomiczne, a kasy biletowe są w trakcie dostawy.

W części biurowej przygotowywane są pomieszczenia biurowe i zaplecze, w tym biura od strony południowej, aneks kuchenny dla pracowników, toalety i pomieszczenia techniczne. Powstają również szatnie gości, szatnie trenerów i delegatów oraz pokoje trenerskie przy holu głównym, z bezpośrednim przejściem na murawę.

Podczas prezentacji kierownik budowy przyznał, że pojawiły się opóźnienia w dostawach oświetlenia wewnętrznego, planowanych na koniec maja, oraz szaf zasilania. Wykonawca zapowiada nadrobienie zaległości na przełomie maja i czerwca.

Reklama

Po zakończeniu prac wykończeniowych rozpocznie się procedura odbiorów, którą zaplanowano na okres wakacyjny. To proces trwający około trzech–czterech miesięcy. Najpierw obiekt zostanie zgłoszony do straży pożarnej i sanepidu, następnie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, a na końcu odbiór przeprowadzi inwestor.

Jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Na zadaszonych trybunach przewidziano miejsca dla blisko 8 tys. widzów.

Stadion będzie pełnił trzy funkcje, z których kluczową stanowić ma lekkoatletyczna.

Obiekt zostanie przystosowany do organizacji mistrzostw Polski i Europy w różnych kategoriach wiekowych. Znajdzie się tam 400-metrowa bieżnia, skocznie, kryta bieżnia 150 m oraz zaplecze odnowy biologicznej.

PCLA będzie również spełniać wymogi stadionu piłkarskiego Ekstraklasy i UEFA. Zaplanowano sektor dla kibiców gości, strefę rodzinną, loże VIP oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Boisko zostanie wyposażone w naturalną murawę z systemem nawadniania i podgrzewania.

Wykonawcą inwestycji jest firma Mirbud, która ma spore doświadczenie w realizacji obiektów sportowych na terenie całego kraju. Spółka wybudowała m.in. stadion Wisły Płock czy Odry Opole oraz halę sportową Podium Gliwice na 15 tys. widzów.

Inwestycja przy ul. Wyspiańskiego jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jej koszt to 194 mln zł. PCLA ma być gotowe jesienią tego roku.

Poniżej zdjęcia z budowy obiektu wykonane pod koniec maja. Pełn,ą fotorelację znajdziesz w dziale ZDJĘCIA.


????️ Budowa PCLA w Rzeszowie wchodzi w końcową fazę. Obiekt jest już blisko stanu „deweloperskiego”, a na miejscu każdego dnia pracuje około 120–150 osób. ????‍♂️????️ Zdjęcia oraz szczegółowe informacje na temat obecnego etapu prac znajdziecie pod linkiem: https://tiny.pl/nt35ph-dc #Rzeszów #PCLA #CoWRzeszowie #sport


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowski Dom Kultury poszukuje instruktorów zajęć

RZESZÓW. Placówka poszukuje ludzi z pasją i pozytywną energią, lubiących pracę z dziećmi i młodzieżą czy też dorosłymi i seniorami.

Rzeszów

Impreza naukowo-motoryzacyjna w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"

RZESZÓW. W najbliższą sobotę Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce zmieni się w arenę wielbicieli motoryzacji i paliw przyszłości.

Rzeszów

Budowa nowego odcinka ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

RZESZÓW. Nowa droga będzie miała prawie 700 metrów długości i 7 metrów szerokości. Przy drodze powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Częścią tego zadania będzie także budowa kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa budowa centrum dla osób z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Trwa budowa nowoczesnego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku. Nowa placówka rozpocznie działalności 1 stycznia 2024 r.

Rzeszów

Pierwszy na Podkarpaciu system do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, wzbogaci o specjalny system służący do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych i wizualizacji jego różnych wariantów. 

Rzeszów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Rzeszowie zawyją syreny alarmowe

RZESZÓW. Zgodnie z decyzja Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zostaną włączone syreny alarmowe.

Rzeszów

Trwają prace wykończeniowe na budowie hali sportowej przy ZS nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowoczesny budynek powstaje w rejonie ulicy Towarnickiego, na działce między Zespołem Szkół nr 1 a urzędem marszałkowskim. Hala za 16,5 mln zł będzie gotowa jesienią.

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Reklama