Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto strefy relaksu

Dodano: 16.09.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Dziś odbyła się inauguracja Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. Z tej okazji, przy placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto miejskie strefy relaksu. Akcję zakończy Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.

- Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. I dodaje, że tego typu działania będą w mieście konsekwentnie powtarzane co rok.

- W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego dzisiaj zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe. Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach. Chcemy na ten temat rozmawiać także z przedsiębiorcami, do czego okazję miałem chociażby dzisiaj rano, kiedy wspólnie z jedną z pań dostarczyliśmy ciasta do kawiarni – mówi prezydent Rzeszowa.     

Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. – Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.  

W związku z obchodami Tygodnia Mobilności w Rzeszowie przygotowano wiele ciekawych wydarzeń, w tym, m.in. spacery prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami, PARK(ing) DAY oraz nocny przejazd na rolkach ulicami Rzeszowa.

Program Tygodnia Mobilności w Rzeszowie

16 września

-Otwarcie miejskich stref relaksu przy Placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej
-Dzień Otwarty Zarządu Transportu Miejskiego ( możliwość zwiedzania Centrum Zarządzania Transportem Publicznym) godz.9:00-14:00
 
Reklama
17 września

-Nocny przejazd na rolkach. Wyruszamy z parkingu Politechniki Rzeszowskiej. Temat przejazdu związany z rokiem Ignacego Łukasiewicza „Od nafty do leda”.
 
18 września

-PARK(ing) DAY przy Rzeszowskim Inkubatorze Kultury

W programie:Punkt Adopcji Roślin, Próbki kosmetyków naturalnych od Sylveco, malowanie toreb ekologicznych, seans filmowy i dobra muzyka.
- spacer #SadzimyRzeszów

W ramach obchodzonego Europejskiego Tygodnia Mobilności 18- września odbędzie się spacer po osiedlu Nowe Miasto. Podczas spaceru zostaną wyznaczone miejsca pod nasadzenia drzew.

Trasa spaceru

1. Ul. Bp. Józefa Pelczara- pas zieleni przy SP nr 23
2. Ul. ks. Jerzego Popiełuszki- Park aktywności seniorów
3. Ul. Rejtana- nasadzenia dużych drzew z ubiegłego roku
4. Ul. Ks. Jerzego Popiełuszki- pas zieleni przy policji
5. Teren rekreacyjny w rejonie SP nr 30 i przedszkola nr 38- realizacja projektu ogrodu edukacyjnego
6. Teren zielony przy Millenium Hall (za ekranami)- planowana inwestycja
7. Al. Kopisto
8. Ul. Podwisłocze (łącznik Wierzbowa- Kopisto)

Start o godz. 10:00
 
19 września

-spacer #DostępnyRzeszów

Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa serdecznie zaprasza mieszkańców (w tym osoby z niepełnosprawnościami) na spacer po Rzeszowie.

Podczas spaceru będą wyznaczane na terenie miasta bariery utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się w miejskiej przestrzeni osobom z niepełnosprawnościami.

Sprawdzana będzie również dostępność ulic, chodników, które ograniczają efektywne korzystanie ze sprzętu pomocnego w poruszaniu się – wózków, balkoników.

Miejsce zbiórki: rzeszowski Ratusz, godz. 17:00. Planowana trasa: ul. Rynek – ul. Mickiewicza – ul. Targowa – ul. Sobieskiego – ul. Grunwaldzka – Rynek
 
20 września

- konferencja Zrównoważona mobilność Mix & Move. Przygotowane przez Rzeszów konferencji pn. „Mix&Move Przesiadaj się i jedź”, we współpracy z Asseco Data Sytems S.A. - liderem cyfryzacji i rozwiązań smart w Polsce. Konferencja odbędzie się 20 września w Urban Lab Rzeszów, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

-do 22 września dla uczniów rzeszowskich szkół podstawowych i średnich organizowane będą również zajęcia lekcyjne nt. elektromobilności, konkursy fotograficzne oraz wiedzy o ruchu drogowym, zajęcia sportowe.

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie 22 września będzie Dzień bez samochodu (bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla wszystkich na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość).


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Okradł salon meblowy w Rzeszowie na ponad 12 tys. zł

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Rzeszowa, który dokonał 11 kradzieży w jednym z salonów meblowych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Diecezja rzeszowska zbiera na powodzian. Miasto przekaże 200 tys. dla mieszkańców gminy Chmielnik

RZESZÓW. W minionym tygodniu intensywne opady deszczu, burze i nawałnice wyrządziły wiele szkód mieszkańcom Podkarpacia. We wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych.

Rzeszów

W Rzeszowie odwołano Pogotowie Przeciwpowodziowe. Poszkodowani mogą starać się o zasiłek

RZESZÓW. W związku z ustabilizowaniem się sytuacji powodziowej dziś o godz. 6:00 rano odwołano Pogotowie Przeciwpowodziowe.

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy sześciu linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 1 lipca br. zmianie ulegnie rozkład jazdy linii nr 13, 17, 34, 35, 45 i 53.

Rzeszów

Miasto rozpoczyna walkę z komarami i kleszczami

RZESZÓW. Dwa dni potrwają działania mające na celu zwalczanie komarów i kleszczy na terenie miasta.

Rzeszów

Będzie połączenie ul. Krajobrazowej i ul. Niemena z ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Ruszył przetarg na roboty budowlane polegające na budowie połączenia ul. Krajobrazowej i ul. Niemena z ul. Wyspiańskiego.

Rzeszów

Siedem firm zainteresowanych modernizacją ul. Lisa Kuli

RZESZÓW. Wszystkie oferty mieszczą się w wymaganiach finansowych, jakie wyznaczyło miasto.

Rzeszów

LOT uruchamia 4 wakacyjne połączenia z Jasionki

RZESZÓW. W wakacje z lotniska w Jasionce polecimy do Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Bułgarii. Do wznowienia lotów szykuje się również Ryanair.

Reklama