Rzeszów - Piątek, 12.09.2025
Reklama

Rozpoczynają się zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

Dodano: 10.02.2020 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Zapisy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letni 2020 rozpoczynają się 12 lutego. Na zajęcia w Rzeszowie, ponownie zostanie przyjętych 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat z całego województwa podkarpackiego. Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT. Rejestracja będzie aktywna od 12 lutego od godz. 10.00 do 19 lutego 2020 do godz. 23.59.59. Jej zasady i poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora.

Semestr letni to cztery spotkania od marca do czerwca, zawsze jedno w miesiącu, zawszę w sobotę.  Wykłady trwają godzinę i poruszają naukowe zagadnienia z wybranych dziedzin. W semestrze letnim wspólnie z małymi studentami będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania takie jak: skąd biorą się kolory, czym jest prąd elektryczny, jak działa laser i gdzie go stosujemy i co wspólnego ze sobą mają starożytne fajerwerki i nowoczesne loty kosmiczne. Studenci DUT poznają także fizykę lotu kosmicznego, chemię kolorowych fajerwerków, oraz dowiedzą się czym jest transformator Tesli i generator Van de Graaffa.
Reklama
Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT.

Wykłady odbywają się w Rzeszowie oraz pozostałych trzech Filiach: Mielcu, Dębicy oraz w Stalowej Woli. W Rzeszowie na zajęcia mogą zapisywać się dzieci z całego województwa podkarpackiego, w Dębicy zamieszkałe na terenie powiatu dębickiego; w Mielcu dla wszystkich mieszkających w powiecie mieleckim; a  Stalowej Woli wszystkie dzieci z miasta.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. Do tej pory liczba uczestników projektów edukacyjnych organizowanych przez Fundację wyniosła już ponad 40 000 osób

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę utrudnienia na al. Powstańców Warszawy. Wyłączą dwa pasy ruchu

RZESZÓW. W sobotę (26 czerwca) prowadzone będą kolejne prace przy budowie kładki rowerowej przy moście Karpackim. W związku z tym kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, które potrwają od godz. 7:00 do...

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 3 lipca Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wprowadza na czas wakacji nowe rozkłady jazdy na liniach 0A, 0B, 12, 13, 17, 18, 19, 34. Linia nr 21 będzie zlikwidowana.

Rzeszów

Rzeszowskie Miodobranie. W weekend degustacja i kiermasz produktów pszczelich

RZESZÓW. Już w najbliższy weekend w Rzeszowie odbędzie się druga edycja Rzeszowskiego Miodobrania - degustacja miodu z Pasieki w Sercu Miasta oraz kiermasz produktów pszczelich.

Rzeszów

Od 1 lipca wspólny bilet ZTM i ZG PKS. Umowa podpisana

RZESZÓW. Bilet miesięczny Autobus + Autobus uprawnia do podróżowania autobusami komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! W środę utrudnienia w ruchu na moście Karpackim

RZESZÓW. W związku z dalszymi pracami przy budowie kładki rowerowej, w środę (23 czerwca) na al. Powstańców Warszawy, na moście Karpackim) wystąpią utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Od dziś zakaz parkowania w rejonie ratusza

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wprowadził zakaz parkowania w rejonie rzeszowskiego ratusza. - Teren przy ratuszu ma być przestrzenią publiczną, dla mieszkańców, spacerowiczów - mówi Fijołek.

Rzeszów

Konrad Fijołek zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. 21 czerwca w rzeszowskim ratuszu, w obecności radnych i wielu zaproszonych gości, Konrad Fijołek złożył uroczyste ślubowanie. Tuż po zaprzysiężeniu nowy prezydent Rzeszowa spotkał się z mieszkańcami na Rynku.

Rzeszów

Zebrano pierwszy miód z pasieki MPWiK w Rzeszowie

RZESZÓW. Na terenie Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK od około roku działa pierwsza w Rzeszowie miejska pasieka. 

Reklama