Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Rusza pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ze względu na zlokalizowany obecnie w rejonie dworca punkt informacji i pomocy uchodźcom z Ukrainy, prace będą polegały głównie na przygotowaniu zaplecza budowy.

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego jest jedną z największych inwestycji, które obecnie trwają w Rzeszowie. Jej wartość to 74 mln zł.

Realizację inwestycji podzielono na trzy etapy. Pierwszy etap obejmuje przebudowę placu Dworcowego przy ul. Grottgera oraz przebudowę pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, gdzie ustawione zostaną nowoczesne, pięciomodułowe wiaty.

Na placu przed dworcem kolejowym powstanie podziemny parking dla ponad 100 samochodów osobowych w tym m.in. miejsca dla taksówek, miejsca Kiss&Ride oraz miejsca postoju długoterminowego (w tym minimum 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych). Z części podziemnej na poziom „zero” będzie można dostać się windą lub schodami.

Na poziomie „zero”, w sąsiedztwie instalacji elektrycznego ładowania autobusów, wybudowane zostaną przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, z przeszklonymi wiatami, wyposażone w oświetlenie i instalację fotowoltaiczną. Na tym poziomie ustawione zostaną m.in. także stojaki dla rowerów i ławki. Wykonane zostaną także nasadzenia roślinności.

W ramach drugiego etapu przebudowany zostanie układ komunikacyjny w rejonie dworca - m.in.  rozbudowa ul. Grottgera, rozbudowa ul. Asnyka, przebudowa ul. Bardowskiego, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Asnyka z ul. Grottgera, przebudowa chodników i oświetlenia.
Reklama
Ostatni z etapów, to przebudowa budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny, którego wnętrze zostanie na nowo zaaranżowane. Wymienione zostaną również wszystkie instalacje.
 
Budowa RCK jest realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. To oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca ma za zadanie najpierw opracować dokumentację projektową i następnie inwestycję, w oparciu o tę dokumentację, wykonać.

Dokumentacja budowy parkingu na placu przed dworcem kolejowym jest już gotowa. Miejski wydział architektury wydał już także pozwolenie na budowę tej części centrum komunikacyjnego. Wykonawcy – firmie Budimex został już przekazany plac budowy.

Pierwsze prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Na razie jednak, ze względu na szczególną rolę jaką pełni obecnie główny rzeszowski dworzec kolejowy, na którym działa punkt informacji i pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, będą one polegały na przygotowaniu zaplecza budowy oraz ogrodzeniu terenu (zieleniec po wschodniej stronie placu dworcowego), gdzie rozpoczną się prace przy przebudowie instalacji podziemnych. W połowie marca rozpocznie się także przenoszenie pantografów – urządzeń do ładowania rzeszowskich autobusów elektrycznych na ul. Kasprowicza. Wspomniane wyżej prace nie zakłócają funkcjonowania dworca PKP jak również parkingu zlokalizowanego przed dworcem.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Lufthansa podwaja loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW/JASIONKA. Od wiosny samoloty Lufthansy będą kursować dwa razy dziennie z Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka do Monachium. Niemieckie lotnisko oferuje loty niemal na cały świat.

Rzeszów

Kolizja na S19 w Jasionce. Volkswagen wjechał w bariery ochronne

JASIONKA. 34-letni kierowca, nie dostosował prędkości do warunków jakie panowały na drodze i wjechał w bariery energochłonne. W kolizji nikt nie ucierpiał. Przez jakiś czas występowały utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Szpital Miejski ma nowoczesne urządzenie wykorzystywane w operacjach kręgosłupa

RZESZÓW. Szpital Miejski w Rzeszowie wzbogacił się o nowe urządzenie Max-More Spine, które umożliwia korzystanie z zaawansowanych metod miniinwazyjnych przy operacjach kręgosłupa. Na zakup sprzętu w budżecie miasta zarezerwowano 288 tys. zł.

Rzeszów

Wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa w Kielanówce [ZDJĘCIA]

KIELANÓWLA.  W parafii p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce koło Rzeszowa, znajduje się wyjątkowa, ruchoma szopka bożonarodzeniowa, która od wielu lat wzbudza podziw wśród odwiedzających. Mamy dla Was kilka zdjęć tego wyjątkowego...

Rzeszów

Trudne warunki na drogach. Kilkadziesiąt kolizji i wypadki w Rzeszowie i pow. rzeszowskim

RZESZÓW. - Główną przyczyną wszystkich zdarzeń było niedostosowanie prędkości do aktualnie panujących warunków na drodze – podkreśla Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Połączenie al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest ZRID

RZESZÓW. Prawie półtora kilometra będzie miała nowa droga, która połączy al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest już zezwolenie na jej budowę. W lutym ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Łącznik...

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Rejtana. Samochód potracił 19-latkę

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają szczegóły porannego wypadku, do którego doszło na ul. Rejtana. 19-letnia kobieta została potrącona przez samochód. Trafiła do szpitala.

Rzeszów

Pożar w garażu bloku na os. Mieszka I. Spłonęły 2 auta, ewakuowano 50 osób

RZESZÓW. Dwa samochody spłonęły w pożarze, który wybuchł dzisiaj po południu w garażu podziemnym w jednym z bloków przy ul. Twardowskiego w Rzeszowie. Ogień gasiło kilkudziesięciu strażaków.

Reklama