Rzeszów - Sobota, 28.03.2026
Reklama

Ruszyła mobilna wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Na początek 30 pojazdów [FOTO]

Dodano: 18.12.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. 30 samochodów elektrycznych dostępnych do wypożyczenia wyjechało na ulice miasta. System opiera się na aplikacji „4mobility carsharing”. Usługa ma w stolicy innowacji charakter bezterminowy.

„Świat biegnie szybko do przodu, wprowadza wszelkiego rodzaju wynalazki i innowacje. Miasto Rzeszów i Polska również stara się o to, żeby udoskonalać i ułatwiać nasze życie” – tymi słowami Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, otworzył środową konferencję nt. rozpoczęcia funkcjonowania wypożyczalni samochodów elektrycznych w mieście.

Na początku, do dyspozycji mieszkańców, będzie 30 samochodów elektrycznych Nissan Leaf. Aby wypożyczyć samochód niezbędna będzie aplikacja mobilna. Dzięki niej mamy możliwość rezerwacji oraz otwarcia samochodu. Wszelkie płatności również będą się odbywać za jej pośrednictwem.

Jak korzystać?

„Uruchamiamy usługę, która jest idealnym uzupełnieniem do sprawnego przemieszczania się po mieście. Samochód, który jest dostępny będzie widoczny w aplikacji. Każdy użytkownik widzi gdzie jest najbliższy samochód, wybiera ten samochód, rezerwuje i ma 15 min. na dojście do pojazdu” – informuje Paweł Błaszczak, prezes firmy 4Mobility, która zajmuje się udostępnianiem usługi  car-sharingu w takich Polskich miasta jak Warszawa, Siedlce, Poznań oraz Trójmiasto.

Dzięki aplikacji właśnie możemy zarezerwować samochód, po dojściu do niego otworzyć go. Po zakończonej jeździe samochód zamykamy również za pośrednictwem aplikacji mobilnej („4mobility carsharing” – dostępna na Google Play oraz App Store), gdzie widoczna jest również strefa w jakiej należy pozostawić samochód. Dodajmy, że samochodem możemy poruszać się w dowolne miejsce, nie mniej jednak jeżeli chcemy zakończyć korzystanie z usługi i dokonać płatności, to pojazd musi zostać zaparkowany w wyznaczonej strefie.

Warto wiedzieć, że pozostawiając samochód elektryczny w Strefie płatnego Parkowania nie jesteśmy zobligowani do ponoszenia żadnych opłat, wynika to z ustawy o elektromobilności w Polsce. Opłaty za korzystanie z ww. usługi są składową dwóch czynników, a mianowicie minut i przejechanych kilometrów. Na początku za jedną minutę korzystania z samochodu zapłacimy 67 gr., natomiast za przejechany kilometr 80 gr. Jak informowano na konferencji prasowej są to opłaty promocyjne, w związku z wprowadzeniem usługi i w późniejszym czasie ulegną one zmianie.
Reklama
„Zaczynamy ze stawką promocyjną 67 gr. za minutę i 80 gr za kilometr, co w praktyce oznacza, że z Dworca Głównego do Politechniki Rzeszowskiej zapłaci ok. 11 zł. Oczywiście usługę będziemy rozszerzać o gminy i inne obszary tj. lotnisko” – dodaje Błaszczak.

Ładowanie pojazdów

W pierwszym etapie funkcjonowania za ładowanie pojazdów odpowiedzialna będzie firma 4mobility, jednak jak przekonuje prezes firmy, będą oni za pośrednictwem aplikacji „odwdzięczać” się użytkownikom, którzy zrobią to mówiąc najprościej za nich. Partnerem wprowadzanego projektu jest PGE Nowa Energia, która aktualnie na terenie Rzeszowa dysponuje ośmioma dwustanowiskowymi ładowarkami. Dodajmy, że czas szybkiego ładowania takiego samochodu mierzymy w czasie od 20 do 40 minut.

„Dwa lata temu wspólnie z miastem i województwem podkarpackim podpisaliśmy list intencyjny i to co dzieje się dzisiaj jest urzeczywistnieniem zapisów. Na dzień dzisiejszy mamy kilka stacji do ładowania. Do połowy przyszłego roku będzie tych stacji 13” – mówił obecny na konferencji Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polska Grupa Energetyczna.

Na sam koniec dodajmy, że usługa ma charakter bezterminowy, zaś flota samochodów będzie zwiększana w stosunku do zwiększającego się zainteresowania. Na dzień dzisiejszy w aplikacji odnotowano ok. 300 rejestracji.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej. Będą cztery pasy ruchu do autostrady

RZESZÓW. Wykonano już m.in. przebudowę sieci wodociągowej i gazowej a także część konstrukcji poszerzenia drogi. 

Rzeszów

W sobotę Marsz Równości w Rzeszowie. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Marsz odbędszie się pod hasłem "Idziemy po równość i pokój".

Rzeszów

Bezpłatne badania profilaktyczne. Autobus „Medyka” odwiedzi rzeszowskie osiedla [Harmonogram wizyt]

RZESZÓW. Dzisiaj na osiedlu Matysówka zainaugurowano wspólną akcję Rzeszowa i Centrum Medycznego Medyk pod hasłem „Jazda profilaktyczna”.

Rzeszów

Trwa budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego i przebudowa dworca kolejowego

RZESZÓW. Prace realizowane są zarówno przy parkingu podziemnym, jak również w budynku dworca.

Rzeszów

Sukces rakiety zbudowanej przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Na ponad 600 metrów wzbiła się rakieta skonstruowana przez studentów z Koła Naukowego Kosmonautyki PRz. Debiutancki lot odbył się podczas Festiwalu Meteora 2022.

Rzeszów

W przychodni przy ul. Czackiego zerwała się winda. Ranne dwie osoby

RZESZÓW. Wczoraj w budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 1 przy ul. Czackiego (boczna ul. Hetmańskiej) doszło do zerwania windy, w której znajdowało się dwóch mężczyzn. Obaj zostali ranni.  

Rzeszów

Strzały i wybuchy w Urzędzie Marszałkowskim

RZESZÓW. Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem „Wrzesień 2022”.

Rzeszów

#RzeszowToMy - miasto uruchomiło specjalną aplikację dla mieszkańców

RZESZÓW. Aplikacja ma poprawić kontakt mieszkańców z urzędnikami i włączyć ich do zarządzania miastem.

Reklama