Rzeszów - Czwartek, 05.06.2025
Reklama

Rzeszów i Sędziszów Młp., to jedyne miasta na Podkarpaciu, gdzie nie ubywa mieszkańców

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW, PODKARPACIE. W województwie podkarpackim niewiele ponad 40 procent ludności mieszka w miastach. Jest to najmniejszy stopień urbanizacji wśród województw. W większości podkarpackich miast, z wyjątkiem Rzeszowa i Sędziszowa Młp., ubywa mieszkańców.

Na koniec czerwca 2019 roku na Podkarpaciu było 51 miast, które łącznie liczyły 880,9 tys. mieszkańców. Stanowiło to 41,4% wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego.

Największym miastem jest Rzeszów, liczący na koniec I półrocza 2019 roku 194,9 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajmował Przemyśl z liczbą ludności 61,0 tys., a trzecie Stalowa Wola, licząca 60,8 tys. mieszkanców. Tuż za nią uplasował się Mielec, w którym mieszkało 60,4 tys. mieszkańców.

Z kolei najmniejszym miastem pod względem liczby ludności były Kołaczyce, liczące 1409 mieszkańców. Niewiele więcej osób mieszkało w Ulanowie – 1422 mieszkańców i w Baranowie Sandomierskim – 1456 osób.
Reklama
Ogólna liczba mieszkańców miast Podkarpacia na koniec czerwca 2019 roku zwiększyła się w porównaniu z końcem czerwca 2018 roku o 5,1 tys. ludności. Stało się to w głównej mierze za sprawą wzrostu w opisywanym okresie liczby ludności Sędziszowa Młp. o 4,8 tys. i Rzeszowa, o 4,0 tys. (miasta te zwiększyły znacznie liczbę mieszkańców m.in. poprzez poszerzenie granic).

Natomiast wiele dużych miast zanotowało po raz kolejny zmniejszenie się liczby ludności – Przemyśl o 510 mieszkańców, Stalowa Wola o 788 mieszkańców, Mielec o 223 mieszkańców, Tarnobrzeg o 319 mieszkańców i Krosno o 163 mieszkańców. Z trzech najmniejszych miast Podkarpacia, wzrost ludności wystąpił jedynie w Ulanowie o … 9 mieszkańców. 

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miejskie drzewa będą badane tomografem

RZESZÓW. Prezydent Fijołek zdecydował o zakupie tomografu dźwiękowego do badania drzew z terenu Rzeszowa. Dzięki urządzeniu łatwiej będzie zadbać o stan najcenniejszych z nich.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem miasta

RZESZÓW. Niemal jednogłośnie rzeszowscy radni przyznali Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przeciwni byli jedynie dwaj radni PiS.

Rzeszów

W czwartek otwarcie nowego mostu na Przyrwie. Będzie mniej utrudnień na os. 1000-lecia

RZESZÓW. Już w ten czwartek otwarty dla ruchu zostanie nowy most na Przyrwie, w ciągu ulicy Siemieńskiego. Nowa przeprawa została poszerzona do trzech pasów ruchu.

Rzeszów

"Rzeszów przeciwko przemocy". Miasto włącza się w ogólnopolską akcję

RZESZÓW. W Rzeszowie ruszyła akcja „Rzeszów przeciwko przemocy”. W jej ramach zaplanowano szereg działań, mających na celu pomoc ofiarom przemocy i wyczulenie mieszkańców na ten problem.

Rzeszów

Duża operacja budowlana na ul. Batorego. "Jest to drugie w historii Rzeszowa tak duże tego typu przedsięwzięcie"

RZESZÓW. 16 betoniarek brało udział w betonowaniu płyty dennej wiaduktu w ciągu ul. Batorego.

Rzeszów

Sto operacji z udziałem robota da Vinci w KSW nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się właśnie 100. operacja wykonana przy pomocy robota da Vinci, wykorzystywanego przy zabiegach na raka prostaty.

Rzeszów

Nowa struktura Urzędu Miasta Rzeszowa. Ratusz szuka pracowników

RZESZÓW. 1 stycznia 2022 r. nastąpi reorganizacja struktury Urzędu Miasta Rzeszowa. Ogłoszono już konkursy na nowe stanowiska.

Rzeszów

Rzeszowscy drogowcy przygotowani na zimę

RZESZÓW. Kilkadziesiąt pługów i posypywarek jest gotowych, aby zadbać o zimowe utrzymanie dróg i chodników w Rzeszowie. Przygotowano też dwa tysiące ton soli i tysiąc ton piasku.

Reklama