Rzeszów - Czwartek, 31.07.2025
Reklama

Rzeszów połączy się z kosmosem! Rozmowa na żywo z polskim astronautą na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: /

fot. Pixabay / RESinet.pl
fot. Pixabay / RESinet.pl

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci od lat 8, młodzieży i studentów, których punktem kulminacyjnym będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji IGNIS.

Wydarzenie odbędzie się 5 lipca br. w godzinach 8:30–17:00 w budynku rektoratu Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12.

Najważniejszym punktem programu będzie połączenie krótkofalarskie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz rozmowa z polskim astronautą, dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Całość potrwa około 3 godzin i będzie jej towarzyszyć szereg dodatkowych aktywności. W trakcie spotkania młodzież zada astronaucie kilkanaście pytań. Osoby zadające pytania zostały wybrane w drodze konkursu „Zapytaj astronautę” organizowanego przez POLSA. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Reklama

Szczegółowy program wydarzenia:

8:30-9:00 rejestracja uczestników
9:00-10:00 pierwsza seria warsztatów dla uczestników i piknik edukacyjny (podział na grupy)
10:15 rozpoczęcie części głównej, w auli V1, start transmisji na żywo na YouTube POLSA
10:15-10:25 przywitanie uczestników
10:25-10:50 wykład o misji IGNIS i prezentacja sylwetki polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego
10:50-11:25 przygotowanie do połączenia z astronautą, informacja o programie ARISS
11:28-11:38 połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
11:38-11:50 podsumowanie połączenia
11:50-12:30 panel dotyczący ścieżek kariery w sektorze kosmicznym
12:30-12:55 wykład gościa specjalnego
12:55-13:00 zakończenie części głównej
13:00 - 13:30 przerwa (catering)
13:30-14:50 druga seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
15:10-16:30 trzecia seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
16:45 zakończenie wydarzenia w auli V1

W ramach trzech serii warsztatów odbędą się zajęcia inżynieryjne i konstruktorskie o tematyce kosmicznej, w tym m.in. projektowanie i druk 3D, osłona termiczna pojazdów kosmicznych, rakiety pneumatyczne. Jednym z elementów zajęć będzie też spotkanie z kosmicznymi ekspertami.

Z kolei podczas pikniku edukacyjnego, dla jego uczestników dostępnych będzie sporo atrakcji, w tym m.in. tor łazików, foto budka kosmiczna, VRy kosmiczne, liofilizacja żywności, stoiska edukatorów kosmicznych, stoiska kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie zamknięto escape room przy ul. Chmaja

RZESZÓW. Ciąg dalszy kontroli escape roomów na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

Wylicytuj pakiet startowy na Ultramaraton Podkarpacki

RZESZÓW. Aukcja potrwa do 18 stycznia.

Rzeszów

Jakie atrakcje 13 stycznia czekają na gości Podziemnej Trasy Turystycznej?

RZESZÓW. W ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Podziemnej Trasie Turystycznej odbędą się dwa ciekawe wydarzenia.

Rzeszów

Mecz tenisa z prezydentem Rzeszowa w ramach WOŚP

RZESZÓW. Licytacja potrwa do 15 stycznia.

Rzeszów

Ponad 15 tys. osób uczestniczyło w 7. edycji Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie

RZESZÓW. Do tegorocznej organizacji wydarzenia zaangażowano ok. 2 tys. osób.

Reklama