Rzeszów - Sobota, 23.08.2025
Reklama

Rzeszów połączy się z kosmosem! Rozmowa na żywo z polskim astronautą na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: /

fot. Pixabay / RESinet.pl
fot. Pixabay / RESinet.pl

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci od lat 8, młodzieży i studentów, których punktem kulminacyjnym będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji IGNIS.

Wydarzenie odbędzie się 5 lipca br. w godzinach 8:30–17:00 w budynku rektoratu Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12.

Najważniejszym punktem programu będzie połączenie krótkofalarskie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz rozmowa z polskim astronautą, dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Całość potrwa około 3 godzin i będzie jej towarzyszyć szereg dodatkowych aktywności. W trakcie spotkania młodzież zada astronaucie kilkanaście pytań. Osoby zadające pytania zostały wybrane w drodze konkursu „Zapytaj astronautę” organizowanego przez POLSA. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Reklama

Szczegółowy program wydarzenia:

8:30-9:00 rejestracja uczestników
9:00-10:00 pierwsza seria warsztatów dla uczestników i piknik edukacyjny (podział na grupy)
10:15 rozpoczęcie części głównej, w auli V1, start transmisji na żywo na YouTube POLSA
10:15-10:25 przywitanie uczestników
10:25-10:50 wykład o misji IGNIS i prezentacja sylwetki polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego
10:50-11:25 przygotowanie do połączenia z astronautą, informacja o programie ARISS
11:28-11:38 połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
11:38-11:50 podsumowanie połączenia
11:50-12:30 panel dotyczący ścieżek kariery w sektorze kosmicznym
12:30-12:55 wykład gościa specjalnego
12:55-13:00 zakończenie części głównej
13:00 - 13:30 przerwa (catering)
13:30-14:50 druga seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
15:10-16:30 trzecia seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
16:45 zakończenie wydarzenia w auli V1

W ramach trzech serii warsztatów odbędą się zajęcia inżynieryjne i konstruktorskie o tematyce kosmicznej, w tym m.in. projektowanie i druk 3D, osłona termiczna pojazdów kosmicznych, rakiety pneumatyczne. Jednym z elementów zajęć będzie też spotkanie z kosmicznymi ekspertami.

Z kolei podczas pikniku edukacyjnego, dla jego uczestników dostępnych będzie sporo atrakcji, w tym m.in. tor łazików, foto budka kosmiczna, VRy kosmiczne, liofilizacja żywności, stoiska edukatorów kosmicznych, stoiska kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Parking długoterminowy na lotnisku w Jasionce już dostępny dla podróżnych

RZEZÓW/JASIONKA. Na podrzeszowskim lotnisku dobiegła końca modernizacja długoterminowego parkingu zlokalizowanego tuż przy terminalu pasażerskim. Parking, który oferuje 278 miejsc postojowych został utwardzony nawierzchnią asfaltową i zaprojektowany także dla osób niepełnosprawnych.

Rzeszów

Nowy, bezpłatny parking na osiedlu Mieszka I w Rzeszowie

RZESZÓW. Przy ul. Dołowej, w pobliżu siedziby Sądu Rejonowego, uruchomiono nowy, bezpłatny parking dla zmotoryzowanych. Zarządza nim Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie.

Rzeszów

W hali sportowej przy ul. Towarnickiego montują nowe trybuny

RZESZÓW. W hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie trwa montaż dodatkowych, składanych trybun. Dzięki temu obiekt pomieści równocześnie ponad 900 widzów. Koszt inwestycji to 266 tys. zł.

Rzeszów

Iglica na budynku Olszynki Park zamontowana [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończono montaż z użyciem helikoptera wieży i iglicy na najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce. Operację, która miała potrwać dwa dni, udało się zakończyć w jeden dzień. W związku z tym, w...

Rzeszów

Na placu Wolności stanęła dzwonnica. Trwają ostatnie prace [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają ostatnie prace związane z budową dzwonnicy Dzwonu Niepodległości na rzeszowskim placu Wolności. Inwestycja zakończy się w tym miesiącu.

Rzeszów

Będzie nowy chodnik przy ulicach Matejki i Słowackiego

RZESZÓW. Jeszcze w sierpniu rozpoczną się prace przy przebudowie chodnika przy ul. Matejki i Słowackiego. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska, która kończy obecnie prace na ul. Grunwaldzkiej.

Rzeszów

Montaż iglicy z użyciem helikoptera na budynku Olszynki Park. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Budowa jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce pomału zbliża się do końca. W tym tygodniu zaplanowano montaż elementów wieży i iglicy stalowej, na dachu budynku wysokiego inwestycji pn. Olszynki Park....

Rzeszów

Szkoła przy ul. Miodowej zostanie rozbudowana

RZESZÓW. Podpisano umowę na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej w Rzeszowie. Inwestycję zrealizuje wybrana w przetargu firma Texom. Jej koszt to prawie 19,6 mln zł.

Reklama