Rzeszów - Poniedziałek, 16.06.2025
Reklama

Rzeszowscy strażacy poszukują archiwalnych fotografii

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie obchodzi w tym roku 150 rocznicę powstania. Z tej okazji strażacy rozpoczęli społeczną zbiórkę starych zdjęć przedstawiających ich historię. Fotografie zostaną pokazane w powstającym wydawnictwie.
 
– Zwracamy się ze społecznym apelem przede wszystkim do rodzin strażackich, aby sprawdzili stare albumy, kartony i pudełka. Poszukujemy zdjęć z okresu galicyjskiego, przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy też nawet z lat 80-tych. Zdjęcia te ilustrują naszą przeszłość na przestrzeni dziesięcioleci. To cenne i ważne dla nas materiały, które są obecnie rozproszone – mówi st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
 
To fotografie grupowe rzeszowskich strażaków, ujęcia z akcji bojowych, ćwiczeń, interwencji podczas pożarów. Zdjęcia ukazują pierwsze strażackie obiekty, wozy bojowe, sprzęt i wyposażenie. Występują również zdjęcia komendantów i naczelników w strojach galowych i mundurach robione w atelier rzeszowskich zakładów fotograficznych. Ciekawe są fotografie z oficjalnych spotkań, wydarzeń i uroczystości, jak również z występów orkiestry strażackiej.
 
– 28 lipca 1872 r. Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową. Wcześniej celem obrony przeciwpożarowej miasta funkcjonowały krótko Korpus Pompierów i Straż Miejska. Statut precyzował, strażakiem mógł zostać mężczyzna po ukończeniu 16 roku życia, musiał być silny, zdrowy i „wzorowych obyczajów”. Pierwszym naczelnikiem straży był Stanisław Zaręba Skrzyński, właściciel dóbr Staroniwa. Straż Ogniowa liczyła wówczas 40 druhów podzielonych na 4 oddziały: bezpieczeństwa, ratunkowy, dostarczania wody i obsługi sikawek – dzieli się historią straży Rafał Białorucki, regionalista.
 
Reklama
Komenda Miejska PSP w Rzeszowie do swojej akcji zaprosiła także Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Inicjatywa jest otwarta dla innych instytucji, stowarzyszeń, a także osób prywatnych. Komenda liczy na pomoc i zaangażowanie pasjonatów pożarnictwa z całego regionu. W ten sposób powstanie swoista strażacka fototeka która, będzie zbiorem archiwalnych zdjęć dokumentujących działanie miejscowej straży pożarnej na przestrzeni wieków.
 
– Chcemy ocalić od zapomnienia losy rzeszowskiej straży pożarnej. Zebrane fotografie zostaną zarchiwizowane oraz poddane obróbce cyfrowej. Najciekawsze z nich zostaną  upublicznione w powstającym wydawnictwie o historii naszej straży. Część zostanie wydrukowana i będzie stałą ekspozycją na ścianach w budynku naszej komendy – planuje najbliższe działania komendant Tomasz Baran.
 
Fotografie można dostarczyć do sekretariatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, ul. Mochnackiego 4. Zdjęcia po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Więcej szczegółów na temat akcji można uzyskać dzwoniąc do st. kpt. Kingi Styrczuli, oficera prasowego Komendy Miejskiej PSP pod nr tel: 790 588 998. Społeczna akcja zbiórki starych zdjęć trwa do końca marca 2022 r.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyła rekrutacja na Politechnice Rzeszowskiej. Do wyboru 30 kierunków

RZESZÓW. Ponad 6000 miejsc dla przyszłych studentów przygotowała Politechnika Rzeszowska. Nabór już się rozpoczął. Uczelnia oferuje 30 kierunków studiów na 7 wydziałach.

Rzeszów

W rzeszowskim ratuszu wręczono medale za długoletnie pożycie małżeńskie

RZESZÓW. Była to pierwsza taka uroczystość od początku pandemii.

Rzeszów

Nowe rośliny i drzewa w Rzeszowie za ponad 300 tys. zł

RZESZÓW. Miasto podpisało umowę na rewitalizację pasów zieleni rozdzielających drogi w Rzeszowie oraz miejskich terenów zielonych. Koszt inwestycji to ponad 300 tys. zł. Prace potrwają do połowy lipca.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pierwszy naturalistyczny plac zabaw

​RZESZÓW. Miasto zrealizuje kolejne pomysły mieszkańców, zgłoszone w ramach projektu  „Rzeszów to MY” realizowanego przez Urban Lab. Jednym z nich jest pierwszy w Rzeszowie naturalistyczny plac zabaw.

Rzeszów

Debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa w Radiu ZET

Na tydzień przed wyborami, kandydaci na prezydenta Rzeszowa zmierzą się w debacie, która odbędzie się w specjalnym wydaniu programu "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET".

Rzeszów

Kolejne wakacyjne połączenia lotnicze z Jasionki

RZESZÓW/JASIONKA. Nowe połączenie do chorwackiego Splitu oraz przywrócenie popularnych lotów do Burgas to najnowsze propozycje podrzeszowskiego lotniska na tegoroczne wakacje. 

Rzeszów

Wiózł 10-letniego syna mając 4 promile

RZESZÓW. Policjanci z Dynowa zatrzymali 38-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego, który przewoził w aucie 10-letniego syna będąc pod wpływem alkoholu.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie jazdy dwóch linii MPK

RZESZÓW. Od 1 czerwca 2021 r. zmianie ulegają rozkłady jazdy linii nr 5 i 53.

Reklama