Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

S19 Rzeszów Południe – Babica. Zakończono ważny etap przy budowie estakady w Racławówce

Dodano: /

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. W ramach inwestycji powstanie 13 obiektów inżynierskich, w tym 6 estakad. Na jednej z nich zakończyło się układanie warstwy wiążącej.

Prace przy budowie ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Jest to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce.

Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Oprócz tunelu, powstanie tu również kilka innych obiektów inżynierskich, w tym: sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19.

Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, największym wyzwaniem inżynieryjnym na tym odcinku drogi ekspresowej S19, jest realizacja tunelu, który będzie miał ponad 2 km długości. Jednak ciekawe są także inne obiekty powstające w ramach tej inwestycji. Przykładem jest estakada ES-1 budowana w miejscowości Racławówka. Obiekt ten przeprowadza drogę ekspresową S19 nad drogą powiatową nr 1409R relacji Zwięczyca – Niechobrz – Czudec, drogą powiatową nr 1408R relacji Niechobrz - Boguchwała, korytarzem przejścia dla małych zwierząt oraz potokiem Lubcza.

Reklama

Prace przy budowie estakady ES-1 weszły w kolejną fazę. - Zakończyliśmy już wykonywanie warstwy wiążącej z asfaltu lanego na obu jezdniach. Powierzchnia ułożonej masy równa się wielkości 30 kortów tenisowych – przekazała Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po zakończeniu układania warstwy wiążącej, do ułożenia pozostanie warstwa ścieralna SMA, która będzie wykonywana na obiektach mostowych w koordynacji z układaniem tej warstwy na ciągu głównym budowanej drogi ekspresowej S19.

Estakada ES-1 będzie miała długość 413 metrów. Wysokość podpór pośrednich waha się od 6 do 13 metrów. Obiekt składa się z ośmiu przęseł i dziewięciu podpór. Jej budowana realizowana jest w technologii nasuwania podłużnego przy użyciu awanbeków (dziobów montażowych).

- Metodę tę stosuje się w szczególności do budowy ciągłych obiektów wieloprzęsłowych sprężonych. Technologia ta umożliwi prefabrykację poszczególnych segmentów skrzynek na wytwórni prefabrykacji usytuowanej za podporą skrajną, a po ich doprężeniu kablami sprężającymi centrycznymi do poprzednio wykonanych segmentów, sukcesywne wysuwanie ich aż do położenia docelowego – wyjaśnia Joanna Rarus.

Wykonawcą 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica, jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Koszt inwestycji to ok. 2,2 mld zł. Prace mają zakończyć się w 2026 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rada Ministrów przeciwko poszerzeniu Rzeszowa. Ratusz zapowiada walkę do końca

RZESZÓW. Rada Ministrów podzieliła negatywną opinie wojewody podkarpackiego i Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rzeszów

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co zaplanował Rzeszów?

RZESZÓW. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Rzeszów

Wybrano listę projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r.

RZESZÓW. Głosowanie odbędzie się od 30 sierpnia do 20 września br.

Rzeszów

Marszałek Józef Piłsudski przybył na plac Wolności [VIDEO]

RZESZÓW. Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego stanął w Rzeszowie na placu Wolności.

Rzeszów

Podpisano umowę na dostarczenie pociągów dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Sprzęt za ok. 200 mln zł będzie obsługiwał Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną.

Rzeszów

Tesco w Rzeszowie do likwidacji. Nieoficjalnie wiadomo, że działać będzie do 30 października

RZESZÓW. W Solidarności nie wiedzą komu te tereny zostały sprzedane, o ile w ogóle zostały sprzedane. 

Rzeszów

Jaka przyszłość czeka linie nr 57? Mieszkańcy Łańcuta pomogą w podjęciu decyzji

RZESZÓW. Władze Rzeszowa zdążyły już przedstawić nową ofertę. 

Reklama