Rzeszów - Niedziela, 11.05.2025
Reklama

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy

Dodano:

Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
RZESZÓW. Już 22 sierpnia odbędzie Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje - Wschód Sztuki, który trwać będzie przez cztery dni. Na mieszkańców Rzeszowa czeka 17 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle oraz wernisaże.

W środowe popołudnie podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje - Wschód Sztuki odkryli wszystkie karty. Do Rzeszowa zawitają artyści z Gruzji, Ukrainy oraz Litwy, prezentując – mamy nadzieje – to co najlepsze z perspektywy teatralnych wrażeń.

„Zaprosiliśmy artystów z dwóch krajów, które aspirują do wejścia do Europy. Tym razem Ukraina to Odessa, miasto niezwykłe, magiczne, wielu kultur. Litwa też ciekawie reprezentowana, bo przez rosyjskojęzyczny teatr. Gruzja, przyznam że ta decyzja była powiązana z faktem, że ja kojarzyłem znakomicie prace dyrektora tego teatru” – wyjaśnia Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Przez cztery dni trwania Festiwalu mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w 17 wydarzeniach prezentowanych przez rzeszowski teatr, Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie i Rosyjski teatr Dramatyczny w Wilnie. Dodajmy, że wszystkie prezentowane spektakle zostaną przetłumaczone na język polski.

„Staraliśmy się, żeby te zdarzenia reprezentowały różne dziedziny sztuki. Mamy teatr, plastykę, muzykę, mamy kino i wierzymy w to, że to spotkanie artystów, którzy gdzieś ku sobie podążają. Mamy informacje, że duże znaczenie przywiązują do tego przyjazdu” – dodaje dyrektor rzeszowskiego teatru.
Reklama
Festiwal skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Artyści z Gruzji zaprezentują spektakl na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol”. Teatr z Ukrainy pokaże dwa spektakle, mowa o „Ona go kochała” oraz „Piękny rogacz”. „Samotny ludzki głos” na podstawie popularnej książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, przedstawią nasi sąsiedzi z Litwy.

Festiwal otworzy „Siemaszkowa”. Pierwszym wydarzeniem będzie spektakl Kiedy byłem małym chłopcem o początkach kariery Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Repertuar uzupełniają koncert (m.in. ten w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki) oraz wernisaże i projekcje filmowe. W pierwszy dzień obejrzymy również premierę – muzyczny spektakl pt. „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć także widowisko plenerowe Rabin Maharal i Golem – czyli prawda i śmierć w wykonaniu poznańskiej grupy Asocjacja 2006.

Organizacja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Miasto Rzeszów. Na całe wydarzenie poświęconych zostanie ok. 480 tys. zł.

OPIS WYDARZEŃ
PROGRAM
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

17-metrowa choinka, świetlne ozdoby 3D... Wiemy, kto udekoruje Rzeszów na święta

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na wybór firmy, która w tym sezonie zimowym ozdobi Rzeszów dekoracjami bożonarodzeniowymi. Kwota jaką miasto wyda na świąteczne oświetlenie, jest dwukrotnie mniejsza niż w ubiegłym roku. Iluminację rozbłysną 1...

Rzeszów

W środę czasowe zamknięcie ul. Krakowskiej. Objazdy i zmiana tras autobusów MPK

RZESZÓW. 25 października odbędą się uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i oficjalne odsłonięcie rzeźby "Drabina do nieba". W związku z tym, czasowo zamknięty zostanie fragment ul. Krakowskiej.  

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa z pozwoleniem na użytkowanie

RZESZÓW. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w naszym mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa o hali sportowej, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie....

Rzeszów

Utrudnienia na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Od 24 do 26 października na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. W związku z tym, nastąpi zmiana w kursach autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Sikorskiego. 3-letnia dziewczynka w szpitalu

RZESZÓW. Dzisiaj rano, na al. Sikorskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku ucierpiała 3-letnia dziewczynka, została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

W Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe, m.in. przy rondzie Dmowskiego

RZESZÓW. Przy pięciu dużych skrzyżowaniach w Rzeszowie budowane są przejazdy dla rowerzystów. Zadanie o wartości ponad 1,6 mln zł realizuje Zakład Usługowo – Produkcyjny ELSTOP z Nowego Sącza.

Rzeszów

Transport turbiny wiatrowej przez Rzeszów. Czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Trwa transport elementów turbiny wiatrowej przez Rzeszów, a konkretnie przez fragment drogi ekspresowej S19 oraz ul. 9 Dywizji Piechoty. Kierowcy muszą liczyć się z krótkotrwałymi utrudnieniami, w godzinach nocnych.

Rzeszów

FOTOREALCJA. Podkarpacki Bazarek w Parku Papieskim

RZESZÓW. W sobotę, 21 października w Parku Papieskim po raz pierwszy odbył się ekologiczny bazarek, zorganizowany przez miasto we współpracy Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Reklama