Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Uhonorowano pięciu Podkarpackich sportowców

Dodano: 06.02.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał nagrody pięciu sportowcom, mistrzom Europy i świata w swoich dyscyplinach. „Dziękuje za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Uhonorowani zostali: kolarz ręczny Rafał Wilk, tenisistka stołowa Li Qian, żeglarz Aleksander Arian, zawodniczka karate Agnieszka Sajdutka oraz lekkoatleta Rafał Augustyn. Troje z nagrodzonych sportowców odebrało nagrody z rąk marszałka Władysława Ortyla oraz wicemarszałka Piotra Pilcha. Każda z nagród wynosi 2 tysiące złotych brutto.

„Dziękuję za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie i Polskę. Nazwiska znanych sportowców pamięta się przez dziesięciolecia, a wraz z nimi miejsce, z którego pochodzą. A Państwo związani są z naszym regionem. Gratuluję sukcesów – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Tenisistka Qian Li reprezentująca KTS Enea Siarka Tarnobrzeg zdobyła pierwszy w historii polskiego sportu złoty medal Mistrzostw Europy w tenisie stołowym w grze pojedynczej kobiet. Mistrzostwa rozgrywane były w hiszpańskim Alicante. W drodze po mistrzostwo „Mała” pokonała kolejno zawodniczki z Belgii, Austrii, Rosji, Rumuni. W półfinale, wygranym w pięciu setach, rywalką tarnobrzeżanki była inna Polka - Katarzyna Grzybowska-Franc. W finale rywalką Qian Li była Ukrainka Margaryta Pesotska.

Aleksander Arian, który na swoim koncie ma już wiele żeglarskich sukcesów w ubiegłym roku został wicemistrzem świata, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w żeglarstwie w klasie Laser Radial. Mistrzostwa odbyły się w Kilonii. Żeglarz Sailing Team Rzeszów od samego początku plasował się w czołówce rywalizacji, na 10 startów osiem razy kończył wyścigi w pierwszej piątce.
Reklama
Zawodniczka Akademii Karate Tradycyjnego z Rzeszowa Agnieszka Sajdutka w październiku 2018 roku na Mistrzostwach Świata w karate tradycyjnym w kanadyjskim St. John’s, zdobyła trzy medale: dwa złote medale w kumite (indywidualnie i w drużynie) oraz brązowy medal w konkurencji fukugo. Indywidualnie w finale reprezentantka Podkarpacia pokonała Rosjankę Natalie Verloka. Drużynowa reprezentacja Polski w składzie: Depta, Mleko, Sajdutka, Zalecińska okazała się najlepsza i w finale zwyciężyła reprezentację USA. Trzeci medal Agnieszka zdobyła w konkurencji fuku-go, stając na najniższym stopniu podium.

Wśród nagrodzonych są także Rafał Wilk i Rafał Augustyn. Olimpijczyk, wielokrotny mistrz w kolarstwie ręcznym Rafał Wilk w ciągu ostatnich dwóch lat wywalczył aż cztery medale Mistrzostw Świata. W 2017 roku został dwukrotnym wicemistrzem świata – a w sierpniu 2018 roku we Włoszech zdobył również dwa medale – srebro i brąz.

Ostatnim z nagrodzonych jest lekkoatleta Rafał Augustyn, zawodnik LKS STAL Mielec. W 2018 roku wraz z reprezentacją Polski wywalczył on na mistrzostwach świata w Chinach brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w chodzie sportowym.

Dariusz Stańko, prezes klubu Aktywna Piątka Przemyśl wraz z Norbertem Świerkiem i Patrykiem Kordkiem juniorskimi mistrzami badmintona, wręczył marszałkowi Ortylowi i wicemarszałkowi Pilchowi – którzy prywatnie od lat grają w badmintona – koszulki z ich nazwiskami.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kluczowe inwestycje lotniska w Jasionce. Wybrano nadzór inwestorski

RZESZÓW/JASIONKA. Firma Safege będzie nadzorować dwie kluczowe inwestycje lotniska w Jasionce: budowę II etapu równoległej drogi kołowania oraz przebudowę I etapu drogi startowej. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską.

Rzeszów

Prace serwisowe w rzeszowskim Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania

RZESZÓW. W piątek, 25 lipca w godzinach porannych, w związku z aktualizacją systemów informatycznych, Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania przy ul. ks. J. Jałowego 23A będzie tymczasowo nieczynne. Prace serwisowe potrwają od...

Rzeszów

Trwa betonowanie lewej nitki estakady na Wisłokostradzie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W poniedziałek rozpoczęła się potężna operacja na budowie Wisłokostrady. Chodzi betonowanie lewej nitki estakady. Prace prowadzone są w trybie ciągłym przez dwie brygady liczące po 40 osób. Potrwają aż 80 godzin.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Chwilowe utrudnienia w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Na jednym z rzeszowskich rond w centrum miasta przez 2 dni realizowane będą roboty drogowe. Mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Czasowe utrudnienia dla wypoczywających na rzeszowskich Bulwarach. Wzdłuż brzegów Wisłoka przejdą kibice

RZESZÓW. W najbliższy piątek w Rzeszowie odbędzie się mecz Stali Rzeszów ze Śląskiem Wrocław. Kibice drużyny gości przejdą w asyście policji z dworca PKP na Stadion Miejski m.in. wzdłuż brzegów Wisłoka. Mogą...

Rzeszów

4 wypadki, 5 osób rannych – rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. 4 wypadki, 5 osób rannych, 25 kolizji, 4 nietrzeźwych kierowców – tak wygląda bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Wjechał schodami na zamknięty parking Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

RZESZÓW. Do nietypowej sytuacji doszło w weekend w centrum Rzeszowa. Kierujący hyundaiem, mieszkaniec Leżajska, wjechał na parking Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego… schodami od strony al. Piłsudskiego. Okazało się, że powodem była nawigacja.

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Reklama