Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Uhonorowano pięciu Podkarpackich sportowców

Dodano: 06.02.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał nagrody pięciu sportowcom, mistrzom Europy i świata w swoich dyscyplinach. „Dziękuje za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Uhonorowani zostali: kolarz ręczny Rafał Wilk, tenisistka stołowa Li Qian, żeglarz Aleksander Arian, zawodniczka karate Agnieszka Sajdutka oraz lekkoatleta Rafał Augustyn. Troje z nagrodzonych sportowców odebrało nagrody z rąk marszałka Władysława Ortyla oraz wicemarszałka Piotra Pilcha. Każda z nagród wynosi 2 tysiące złotych brutto.

„Dziękuję za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie i Polskę. Nazwiska znanych sportowców pamięta się przez dziesięciolecia, a wraz z nimi miejsce, z którego pochodzą. A Państwo związani są z naszym regionem. Gratuluję sukcesów – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Tenisistka Qian Li reprezentująca KTS Enea Siarka Tarnobrzeg zdobyła pierwszy w historii polskiego sportu złoty medal Mistrzostw Europy w tenisie stołowym w grze pojedynczej kobiet. Mistrzostwa rozgrywane były w hiszpańskim Alicante. W drodze po mistrzostwo „Mała” pokonała kolejno zawodniczki z Belgii, Austrii, Rosji, Rumuni. W półfinale, wygranym w pięciu setach, rywalką tarnobrzeżanki była inna Polka - Katarzyna Grzybowska-Franc. W finale rywalką Qian Li była Ukrainka Margaryta Pesotska.

Aleksander Arian, który na swoim koncie ma już wiele żeglarskich sukcesów w ubiegłym roku został wicemistrzem świata, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w żeglarstwie w klasie Laser Radial. Mistrzostwa odbyły się w Kilonii. Żeglarz Sailing Team Rzeszów od samego początku plasował się w czołówce rywalizacji, na 10 startów osiem razy kończył wyścigi w pierwszej piątce.
Reklama
Zawodniczka Akademii Karate Tradycyjnego z Rzeszowa Agnieszka Sajdutka w październiku 2018 roku na Mistrzostwach Świata w karate tradycyjnym w kanadyjskim St. John’s, zdobyła trzy medale: dwa złote medale w kumite (indywidualnie i w drużynie) oraz brązowy medal w konkurencji fukugo. Indywidualnie w finale reprezentantka Podkarpacia pokonała Rosjankę Natalie Verloka. Drużynowa reprezentacja Polski w składzie: Depta, Mleko, Sajdutka, Zalecińska okazała się najlepsza i w finale zwyciężyła reprezentację USA. Trzeci medal Agnieszka zdobyła w konkurencji fuku-go, stając na najniższym stopniu podium.

Wśród nagrodzonych są także Rafał Wilk i Rafał Augustyn. Olimpijczyk, wielokrotny mistrz w kolarstwie ręcznym Rafał Wilk w ciągu ostatnich dwóch lat wywalczył aż cztery medale Mistrzostw Świata. W 2017 roku został dwukrotnym wicemistrzem świata – a w sierpniu 2018 roku we Włoszech zdobył również dwa medale – srebro i brąz.

Ostatnim z nagrodzonych jest lekkoatleta Rafał Augustyn, zawodnik LKS STAL Mielec. W 2018 roku wraz z reprezentacją Polski wywalczył on na mistrzostwach świata w Chinach brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w chodzie sportowym.

Dariusz Stańko, prezes klubu Aktywna Piątka Przemyśl wraz z Norbertem Świerkiem i Patrykiem Kordkiem juniorskimi mistrzami badmintona, wręczył marszałkowi Ortylowi i wicemarszałkowi Pilchowi – którzy prywatnie od lat grają w badmintona – koszulki z ich nazwiskami.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policyjne działania na rzeszowskim odcinku autostrady A4

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wykorzystali nowoczesne urządzenia służące do mierzenia odległości. Kontrole przeprowadzono na rzeszowskim odcinku autostrady A4. Ujawniono 13 wykroczeń.

Rzeszów

Kongres Świadków Jehowy w Rzeszowie. Do niedzieli nieczynny parking na Podpromiu

RZESZÓW. W związku z Kongresem Świadków Jehowy, który odbywa się w Rzeszowie w dniach 11 – 13 lipca 2025 r., największy parking w centrum miasta zostanie wyłączony z użytkowania.

Rzeszów

Nowy teren rekreacyjny na os. Przybyszówka już prawie gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie nowego terenu rekreacyjnego przy ul. Ceramicznej w Rzeszowie. Jest to zadanie wybrane do realizacji przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zdobył blisko 1,7 tysiąca...

Rzeszów

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

Rzeszów

Wandalizm na nowych terenach rekreacyjnych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mimo że w Rzeszowie przybywa terenów rekreacyjnych, nie wszyscy potrafią o nie dbać. Tuż po otwarciu lub nawet jeszcze przed nim, dochodzi na nich do aktów wandalizmu. Miasto apeluje do mieszkańców...

Rzeszów

Leją asfalt na ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na blisko 800-metrowym odcinku ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie, biegnącym wzdłuż ogrodów działkowych, trwa układanie nowej podbudowy i asfaltowej nawierzchni. Koszt tej inwestycji to około 800 tys. zł.

Rzeszów

Zobaczcie, jak wypiękniał zabytkowy park na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Kojący śpiew ptaków, pluski fontanny na stawie, względna cisza i spokój - mieszkańcy już korzystają ze zrewitalizowanej części zabytkowego parku na osiedlu Słocina w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe radiowozy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Sześć nowych Volkswagenów Crafter zasiliło flotę podkarpackiej Policji. Radiowozy trafiły do funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Zakup został sfinansowany z budżetu Policji w ramach Programu Modernizacji.

Reklama