Rzeszów - Sobota, 07.06.2025
Reklama

UNICEF wesprze Rzeszów w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Dodano:

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Konrad Fijołek oraz Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF podpisali umowę o współpracy dotyczącej wsparcia miasta w pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Od początku wojny w Ukrainie Rzeszów odgrywa szczególną rolę w kwestii pomocy uchodźcom. Szacuje się, że w szczytowym momencie w mieście przebywało nawet 100 tysięcy osób uciekających przed wojną. Jeszcze wiosną pomoc skupiała się przede wszystkim na zapewnieniu krótkotrwałej opieki, noclegu i wyżywienia przed dalszą podróżą. Wielu Ukraińców pozostało jednak w Rzeszowie i teraz rolą miasta jest przede wszystkim zapewnienie im jak najlepszych warunków do życia oraz integracja z lokalną społecznością. W tym celu Rzeszów nawiązuje współpracę z kolejnymi organizacjami, które chcą nas w tym wspomóc. Dzisiaj prezydent Konrad Fijołek parafował porozumienie z UNICEF. Dzięki współpracy miasto otrzyma wsparcie finansowe na pomoc dzieciom oraz ich rodzinom, w tym uchodźcom z Ukrainy. W ostatnich tygodniach z przedstawicielami UNICEF omawiane były obszary działania oraz konkretne plany pomocy na rzecz najmłodszych rzeszowian. Wsparcie skierowane będzie w szczególności do dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Rzeszowie w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju.

- Sytuacja uchodźców stale się zmienia. Część osób wróciła na Ukrainę, inni wciąż chronią się u nas. Jest także spora grupa, która pozostawiła tutaj dzieci, aby były bezpieczne, ale pozostawały jednocześnie stosunkowo blisko domu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie decydują się te osoby, naszym obowiązkiem jest im pomóc. Musimy budować mechanizmy i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że będą się tutaj czuli dobrze i bezpiecznie. Pomoże nam w tym współpraca z UNICEF, który wie, jak to robić. Na mocy podpisanej dzisiaj umowy dostaniemy pieniądze na działania, które pozwolą zapewnić dzieciom trochę wytchnienia, zorganizować półkolonie, wydarzenia kulturalne, warsztaty i animacje. Chcemy pomóc w integracji naszych gości z mieszkańcami miasta, aby od września dzieci poszły bez obaw do szkół. Będą potrzebni dodatkowi opiekunowie, a także więcej środków na ochronę zdrowia , czy dostęp do szczepień – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Reklama
W trakcie spotkań poprzedzających podpisanie umowy określono priorytetowe obszary wymagające wsparcia. Mają to być przede wszystkim działania na rzecz ochrony dzieci, edukacji i ochrony zdrowia. Wsparcie finansowe dla miasta wyniesie około 10 mln zł.

Rashed Mustafa Sarwar, Starszy Koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce podkreśla, że postawa mieszkańców Rzeszowa oraz jego władz pozostaną na długo w jego pamięci.

- Jestem bardzo szczęśliwy, ze Rzeszów staje się naszym kolejnym partnerem. Pragnę podkreślić, że każde dziecko, które znajdzie się w Polsce, zostanie zaopiekowanie, znajdzie wsparcie ze strony naszej organizacji jak i ze strony miasta. Jestem bardzo zadowolony ze wspólnego języka, który znaleźliśmy z prezydentem. To będzie postawa do długotrwałej współpracy. Rzeszów powoli staje się elementem siatki polskich miast gdzie UNICEF udziela pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie musimy tworzyć nowych rozwiązań i ścieżek, jesteśmy w ponad 190 krajach, jako duża organizacja wiemy, co mamy robić wspólnie z prezydentem Rzeszowa i jego zespołem – mówi Rashed Mustafa Sarwar.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wyróżnił 28 budynków w mieście za poprawę estetyki

RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc wyróżnił właścicieli i zarządców nieruchomości za poprawę estetyki budynków. 

Rzeszów

Fundacja Felineus walczy o "Zwierzakobus" dla bezdomnych kociaków

RZESZÓW. Podopieczni fundacji Felineus mają szansę zdobyć samochód do przewozu zwierząt. Aby tak się stało, potrzebne jest Wasze wsparcie.

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

Na terenie powiatu rzeszowskiego powstało 7 punków nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Rzeszów

Nowa odsłona Rzeszowskich Piwnic dopiero w przyszłym roku

RZESZÓW. Kilka miesięcy dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy Rzeszowa i turyści, aby zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną w nowej, interaktywnej odsłonie. Pandemia opóźniła zakończenie inwestycji.

Rzeszów

Dziś protest taksówkarzy w Rzeszowie. Kilkadziesiąt samochodów przejedzie ulicami miasta

RZESZÓW. Przejazd kolumny taksówek rozpocznie się o godz. 17:00.

Rzeszów

Kierowca audi pędził ul. Krakowską ponad 140 km/h

RZESZÓW. Policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierowcę audi, który pędził ul. Krakowską z prędkością 142 km/h. 40-latka ukarano mandatem i 10 punktami karnymi. Stracił również prawo jazdy.

Rzeszów

Szpital tymczasowy w Rzeszowie już wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

RZESZÓW. Placówka powstaje przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie i będzie w stanie przyjąć docelowo 160 pacjentów z Covid-19.

Rzeszów

Trwa rozbudowa budynku głównego Uniwersytetu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W ramach inwestycji powstanie, m.in. nowa kondygnacja i sala senatu. Roboty idą zgodnie z planem.

Reklama