Rzeszów - Piątek, 03.10.2025
Reklama

Uroczyste otwarcie „Ogrodu kieszonkowego Klagenfurt” na osiedlu Staromieście

Dodano: 29.09.2025 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Władze miasta upamiętniły 50-lecie partnerstwa Rzeszowa i austriackiego miasta Klagenfurt, nadając jego nazwę terenowi rekreacyjnemu na Staromieściu.

Od 25 września 2025 roku teren zielony na osiedlu Satromieście nosi nazwę Ogród kieszonkowy Klagenfurt” na cześć miasta partnerskiego, z którym Rzeszów ma przyjazne relacje już od półwiecza. Park znajduje się pomiędzy ulicami Staromiejską oraz Lubicz, niedaleko mieści się również filia Rzeszowskiego Domu Kultury. Jego powierzchnia wynosi 25 arów. Znajduje się w nim duży plac zabaw, strefa rekreacji, łąka kwietna oraz strefa relaksu. Są także parklety, ławki, leżaki oraz mnóstwo roślin.

Nadanie nowej nazwy terenowi rekeracyjnemu na osiedlu Staromieście miało na celu uczczenie okrągłej rocznicy 50-lecia partnerstwa między Rzeszowem a austriackim Klagenfurtem.

Reklama

- To dla nas bardzo ważny moment, że możemy w 50. rocznicę partnerstwa, nazwać to piękne miejsce imieniem naszego najstarszego miasta partnerskiego - Klagenfurtu. Ten zakątek na pięknym osiedlu Staromieście łączy historię z nowoczesnością. Tu mamy dawną okazałą zieleń, ale też nowoczesne, przyjazne dzieciom urządzenia placu zabaw – podkreślił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek na Staromieściu.

. – Patrzę z dumą na to, co udało się osiągnąć. Partnerstwo jest czymś więcej niż tylko formalną umową. Jest żywym przykładem zaufania, jakie mamy dla siebie, wzajemnego szacunku i siły dialogu międzykulturowego. A 50-lecie to nie tylko rocznica, to początek nowego etapu i nowych projektów – stwierdził Max Habenicht - oficjalny przedstawiciel miasta partnerskiego Klagenfurt, Radny Miejski. Jak dodał, w lipcu tego roku w Klagenfurcie został otwarty Rzeszów – Park. – I te dwa miejsca tam i tu są teraz jak dwa zielone mosty, które łączą nasze miasta.

W Rzeszowie istnieje jeszcze jeden park kieszonkowy, którego nazwa pochodzi od zaprzyjaźnionego miasta - jest nim Park Bielefeld znajdujący się na osiedlu Pobitno.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów w elitarnym gronie europejskich miast

RZESZÓW. Wspólny projekt Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi otrzymał grant w wysokości 1,5 mln euro.

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu na dwóch rzeszowskich ulicach

RZESZÓW. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, w najbliższych trzech tygodniach, na dwóch rzeszowskich ulicach wystąpią utrudnienia w ruchu w związku z przebudową zatok autobusowych.

Rzeszów

Ruszył przetarg na budowę Wisłokostrady

RZESZÓW. Na realizację inwestycji udało się pozyskać blisko 100 mln zł dofinansowania z zewnątrz.

Rzeszów

Tadeusz Nalepa będzie miał kolejny mural w Rzeszowie

RZESZÓW. W sierpniu na jednym z budynków przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie pojawi się mural z wizerunkiem Tadeusza Nalepy. Dzieło stworzą rzeszowscy artyści.  

Rzeszów

Drugi etap programu małej retencji w Rzeszowie. Trwa nabór wniosków

RZESZÓW. Pieniądze można otrzymać m.in. na zakup i montaż zbiorników na wodę deszczową, czy wykonanie oczka wodnego, albo ogrodu deszczowego.

Rzeszów

Czarnogóra - nowy kierunek czarterowy z Jasionki

RZESZÓW/JASIONKA. W wakacyjnej oferice podrzeszowskiego lotniska znajdzie się 24 kierunki, do 13 krajów.

Rzeszów

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" rusza w trasę. W marcu odwiedzi Rzeszów

RZESZÓW. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych, widzowie mogą poznać historie wybitnych Polek i Polaków.

Rzeszów

Nowy park kieszonkowy powstanie na os. Króla Augusta [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Przy ul. Sportowej na osiedlu Króla Augusta powstanie nowy park kieszonkowy. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama