Rzeszów - Czwartek, 10.07.2025
Reklama

W piątek otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca 2024 r. mieszkańcom Rzeszowa i podróżnym udostępniony zostanie  przebudowany plac dworcowy oraz parking podziemny, które stanowią „miejską” część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ile zapłacimy za postój? Jak pojadą autobusy linii 0A i 0B?

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego to jedna z największych inwestycji, jakie zostały zrealizowane w stolicy Podkarpacia w ciągu ostatnich lat. Zadanie składa się z trzech elementów. Dwa z nich zrealizowało miasto Rzeszów. W ramach pierwszego przebudowano plac dworocwy i wybudowano pod nim parking podziemny, w którym znalazło się ponad 100 miejsc postojowych, w tym m.in. dla taksówek. Z części podziemnej na poziom „zero” można dostać się windą lub schodami. Na poziomie „zero” powstała przestrzeń z ławkami, fontanną, terenami zielonymi. Wybudowano tam także wielostanowiskowe zadaszone stojaki rowerowe. W pobliżu zamontowane zostały nowoczesne  wiaty przystankowe wyposażone w tablice informacyjne, monitoring i biletomaty.

Przy placu zamontowane zostały także pantografy, czyli urządzenia, które ładować będą rzeszowskie autobusy elektryczne obsługujące najpopularniejszą w mieście linię „koło”.

Drugim elementem inwestycji, za który również odpowiada miasto, była przebudowa układu drogowego w rejonie dworca. W ramach tego zadania przebudowano ul. Grottgera i plac Kilińskiego na odcinku ok. 340 m, ul. Asnyka na odcinku ok. 60 m, ul. Bardowskiego na odcinku ok. 170 m wraz z przebudową ul. Batorego na odcinku ok. 50 m. Na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Grottgera powstało rondo oraz ścieżki rowerowe. Wybudowano nowe i przebudowano istniejące chodniki oraz oświetlenie. Inwestycja objęła także przebudowę pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, która pełni funkcję niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej.


fot. ViC / RESinet.pl

Ceny za postój w parkingu podziemnym RCK

Postój trwający nie dłużej niż 15 minut będzie bezpłatny. Za kolejne minuty parkowania naliczana będzie opłata wg cennika poniżej:
  • od 16 do 30 minuty postoju - 2,00 zł;
  • od 31 do 60 minuty postoju – 4,00 zł;
  • w drugiej godzinie postoju – 7,00 zł;
  • w trzeciej godzinie postoju – 8,00 zł;
  • od czwartej do szóstej godziny postoju – 18,00 zł;
  • od siódmej do dwunastej godziny postoju - 36,00 zł;
  • od trzynastej do dwudziestej czwartej godziny postoju - 60,00 zł;
  • za każdą rozpoczętą kolejną dobę - 95,00 zł. 

Powyższe kwoty będą jednak obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2024 r. Do tego czasu, stawki będą niższe. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania parkingu, pierwsza godzina postoju będzie bezpłatna. Za drugą zapłacimy 1 zł, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę oplata będzie wynosić jak w cenniku regularnym. Obniżone ceny mają charakter promocyjny i stanowią „formę zachęty”  dla mieszkańców do skorzystania z nowego parkingu. Niższe stawki za parkowanie będą obowiązywać tylko do 31 marca 2024 r. Po tym terminie zacznie obowiązywać regularny cennik.
Reklama

Maksymalny czas postoju na parkingu podziemnym RCK wynosi 14 dni. Po przekroczeniu tego okresu, zarządca parkingu powiadomi Straż Miejską „w celu podjęcia stosownej interwencji”.


fot. ViC / RESinet.pl

„Koło” wraca na swoje tradycyjne miejsce startu i zakończenia trasy

Linia „Koła” A będzie odjeżdżać z miejsca, z którego odjeżdżała przed budową RCK, natomiast linia „Koła” B z Placu Dworcowego, obok przystanku „Koła” A, ponieważ tutaj znajdują się ładowarki do akumulatorów. Następnie autobus pojedzie na rondo przy poczcie, gdzie zawróci i pojedzie w kierunku pl. Kilińskiego i dalej starą trasą.

Jednocześnie uruchomiony zostanie w podziemiach placu ogólnodostępny parking, na którym będą również miejsca dla taksówek.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Najlepszy miesiąc w historii lotniska w Jasionce. Obsłużono ponad 94 tys. pasażerów

JASIONKA/RZESZÓW. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przyzwyczaił nas już do bicia kolejnych rekordów. Nie inaczej jest i tym razem. Miniony miesiąc był najlepszym w historii lotniska. Obsłużono aż 94 198 pasażerów. To o 17...

Rzeszów

Jubileusz rzeszowskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF

RZESZÓW. Dzieci i młodzież wymagające specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia znajdują je w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF. Placówka otacza opieką kolejne pokolenia już od 80 lat.

Rzeszów

Ulicami Rzeszowa przejdzie studencki korowód. Nowa trasa, mniejsze utrudnienia

RZESZÓW. W piątek, 9 maja w stolicy Podkarpacia rozpocznie się wielkie studenckie święto – 30. Rzeszowskie Juwenalia. Studenci symbolicznie przejmą klucze do miasta i przejdą w korowodzie ulicami Rzeszowa na miasteczko akademickie...

Rzeszów

Nowa atrakcja sportowo-rekreacyjna na osiedlu Nowe Miasto

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na wybór wykonawcy budowy toru dla rolkarzy i miłośników wrotek na osiedlu Nowe Miasto. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Prestiżowe europejskie wyróżnienie dla Rzeszowa

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia jako jedno z pięciu polskich miast, otrzymała prestiżowe europejskie wyróżnienie Mission Label.

Rzeszów

Piknik europejski w parku Jedności Polonii z Macierzą

RZESZÓW. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, we współpracy m.in. z poseł do Paramentu Europejskiego Elżbietą Łukaciejewską, Podkarpackim Kuratorium Oświaty i uczelniami WSPiA i WSIiZ zapraszają na „Wojewódzkie Obchody...

Rzeszów

W szpitalu MSWiA otwarto nowoczesną aptekę i pierwszą w Rzeszowie Pracownię Żywienia Pozajelitowego

RZESZÓW. W szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej uruchomiono nowoczesną aptekę, z zapleczem socjalnym, szatnią, salą administracyjno – szkoleniową oraz pierwszą w Rzeszowie Pracownią Żywienia Pozajelitowego.

Rzeszów

Mieszkańcy Nowego Miasta mają nową przestrzeń rekreacyjną. Otwarto ogród kieszonkowy przy Millenium Hall [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Wielkie urządzenie zabawowe, ławeczki, leżaki, stoły do szachów, fontanny i dużo zieleni – tak wygląda nowa przestrzeń rekreacyjno-zabawowa na osiedlu Nowe Miasto.

Reklama