Rzeszów - Środa, 09.07.2025
Reklama

W piątek otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca 2024 r. mieszkańcom Rzeszowa i podróżnym udostępniony zostanie  przebudowany plac dworcowy oraz parking podziemny, które stanowią „miejską” część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ile zapłacimy za postój? Jak pojadą autobusy linii 0A i 0B?

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego to jedna z największych inwestycji, jakie zostały zrealizowane w stolicy Podkarpacia w ciągu ostatnich lat. Zadanie składa się z trzech elementów. Dwa z nich zrealizowało miasto Rzeszów. W ramach pierwszego przebudowano plac dworocwy i wybudowano pod nim parking podziemny, w którym znalazło się ponad 100 miejsc postojowych, w tym m.in. dla taksówek. Z części podziemnej na poziom „zero” można dostać się windą lub schodami. Na poziomie „zero” powstała przestrzeń z ławkami, fontanną, terenami zielonymi. Wybudowano tam także wielostanowiskowe zadaszone stojaki rowerowe. W pobliżu zamontowane zostały nowoczesne  wiaty przystankowe wyposażone w tablice informacyjne, monitoring i biletomaty.

Przy placu zamontowane zostały także pantografy, czyli urządzenia, które ładować będą rzeszowskie autobusy elektryczne obsługujące najpopularniejszą w mieście linię „koło”.

Drugim elementem inwestycji, za który również odpowiada miasto, była przebudowa układu drogowego w rejonie dworca. W ramach tego zadania przebudowano ul. Grottgera i plac Kilińskiego na odcinku ok. 340 m, ul. Asnyka na odcinku ok. 60 m, ul. Bardowskiego na odcinku ok. 170 m wraz z przebudową ul. Batorego na odcinku ok. 50 m. Na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Grottgera powstało rondo oraz ścieżki rowerowe. Wybudowano nowe i przebudowano istniejące chodniki oraz oświetlenie. Inwestycja objęła także przebudowę pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, która pełni funkcję niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej.


fot. ViC / RESinet.pl

Ceny za postój w parkingu podziemnym RCK

Postój trwający nie dłużej niż 15 minut będzie bezpłatny. Za kolejne minuty parkowania naliczana będzie opłata wg cennika poniżej:
  • od 16 do 30 minuty postoju - 2,00 zł;
  • od 31 do 60 minuty postoju – 4,00 zł;
  • w drugiej godzinie postoju – 7,00 zł;
  • w trzeciej godzinie postoju – 8,00 zł;
  • od czwartej do szóstej godziny postoju – 18,00 zł;
  • od siódmej do dwunastej godziny postoju - 36,00 zł;
  • od trzynastej do dwudziestej czwartej godziny postoju - 60,00 zł;
  • za każdą rozpoczętą kolejną dobę - 95,00 zł. 

Powyższe kwoty będą jednak obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2024 r. Do tego czasu, stawki będą niższe. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania parkingu, pierwsza godzina postoju będzie bezpłatna. Za drugą zapłacimy 1 zł, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę oplata będzie wynosić jak w cenniku regularnym. Obniżone ceny mają charakter promocyjny i stanowią „formę zachęty”  dla mieszkańców do skorzystania z nowego parkingu. Niższe stawki za parkowanie będą obowiązywać tylko do 31 marca 2024 r. Po tym terminie zacznie obowiązywać regularny cennik.
Reklama

Maksymalny czas postoju na parkingu podziemnym RCK wynosi 14 dni. Po przekroczeniu tego okresu, zarządca parkingu powiadomi Straż Miejską „w celu podjęcia stosownej interwencji”.


fot. ViC / RESinet.pl

„Koło” wraca na swoje tradycyjne miejsce startu i zakończenia trasy

Linia „Koła” A będzie odjeżdżać z miejsca, z którego odjeżdżała przed budową RCK, natomiast linia „Koła” B z Placu Dworcowego, obok przystanku „Koła” A, ponieważ tutaj znajdują się ładowarki do akumulatorów. Następnie autobus pojedzie na rondo przy poczcie, gdzie zawróci i pojedzie w kierunku pl. Kilińskiego i dalej starą trasą.

Jednocześnie uruchomiony zostanie w podziemiach placu ogólnodostępny parking, na którym będą również miejsca dla taksówek.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podkarpacki Festiwal Sportowy. 3 dni pełne sportowych wrażeń w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Trzy dni, trzy lokalizacje, kilkadziesiąt dyscyplin sportowych, wielki piknik z okazji Dnia Dziecka i masa innych atrakcji – tak w skrócie będzie wyglądać pierwsza edycja Podkarpackiego Festiwalu Sportowego, który już w...

Rzeszów

Exoticarium – wystawa egzotycznych zwierząt ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Niezwykłe, egzotyczne zwierzęta, w tym rzadko spotykane gatunki oraz wyjątkowe rośliny, będzie można podziwiać podczas najbliższych targów terrarystycznych pn. Exoticarium. Wielki finał sezonu odbędzie się 8 czerwca 2025 r. w hali...

Rzeszów

Poranne wypadki w Błażowej i w Boguchwale. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Ekipa wypadkowa ruchu drogowego rzeszowskiej komendy interweniowała na miejscu dwóch wypadków, do których doszło dzisiaj rano na terenie powiatu Rzeszowskiego. W zdarzeniach ucierpiało dwie osoby.

Rzeszów

Na Bulwarach powstanie nowoczesny plac zabaw [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Na zielonych terenach rekreacyjnych nad Wisłokiem powstanie nowoczesny plac zabaw, z huśtawkami, trampolinami, karuzelami, urządzeniami do wspinania się, tyrolką i parkiem linowym.

Rzeszów

Rzeszów przyznał dotacje organizacjom pozarządowym na działalność kulturalną

RZESZÓW. W piątek, w Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się uroczyste wręczenie promes na działalność organizacji pozarządowych w trzech konkursach kulturalnych. Otrzymały je 54 NGO.

Rzeszów

161 projektów w RBO na 2026 rok. Głosowanie trwa do 4 czerwca

RZESZÓW. Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2026 r. Mieszkańcy mają czas na oddanie głosu do 4 czerwca.

Rzeszów

Rusza rozbudowa DW 878 na trasie Tyczyn-Dylągówka. Będą spore utrudnienia

Pod koniec maja rozpoczną się prace przygotowawcze związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 878 na trasie od Tyczyna do Dylągówki. Kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Rzeszów

Uwaga! Ważna informacja dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W związku z koniecznością aktualizacji systemów informatycznych Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w najbliższy piątek i w sobotę pasażerowie muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Reklama