Rzeszów - Wtorek, 17.06.2025
Reklama

W Rzeszowie będzie nowe miejsce stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 kwietnia w życie wchodzą zmiany związane z ratownictwem medycznym. Na Podkarpaciu pojawi się 8 zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,  obowiązywać będą nowe wojewódzkie plany działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz nowe umowy na udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego.

Nowe regulacje prawne wprowadzają tutaj istotne zmiany, m.in. wyłączeni z usług zostaną niepubliczni świadczeniodawcy oraz zostanie określona nowa definicja rejonu operacyjnego, który ma być tożsamy z rejonem działania dyspozytorni medycznej (nie będzie obejmował on już tylko poszczególnych powiatów).

Upubliczniony system ratownictwa medycznego, oparty o nowe rozwiązania ustawowe, ruszy 1 kwietnia. Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie przeprowadził postępowanie konkursowe, w wyniku którego w dniu 25 marca br. wyłoniono 5 świadczeniodawców – trzech będzie realizować umowy samodzielnie (w rejonie rzeszowskim, sanockim i przemyskim) a dwóch w ramach konsorcjum (w rejonie krośnieńskim i mieleckim).
Reklama
W życie wejdą również zmiany w organizacji zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa, polegające na wprowadzeniu rozwiązań poprawiających dostępność do ww. zespołów na obszarach, gdzie notowano przekroczenia czasów dotarcia na miejsce zdarzenia. Pojawi się 8 zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów (Jarosław, Olszanica, Fredropol, Nowa Sarzyna, Jeżowe, Łańcut, Żyraków, Rzeszów).

Podejmowane działania pozwolą na zwiększenie, od 1 kwietnia 2019 r., liczby zespołów ratownictwa medycznego z 86 na 95, co skróci czas oczekiwania na dotarcie ww. zespołów do osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym wpłynie pozytywnie na poziom zabezpieczenia medycznego mieszkańców województwa podkarpackiego.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady idzie pełną parą

RZESZÓW. Prace przy realizacji jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Rzeszowie idą pełną parą. Nie wykluczone, że budowę Wisłokostrady uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Wzrosły ceny mieszkań w Rzeszowie. Ile zapłacimy za metr kwadratowy?

RZESZÓW. Od początku roku ceny nowych mieszkań w stolicy Podkarpacia wzrosły o 2 % - tak wynika z danych platformy BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Rzeszów

W powiecie rzeszowskim otwarto dwa nowe mosty

W Rudnej Małej pod Rzeszowem odbudowano dwa mosty drogowe, znajdujące się w ciągu drogi powiatowej Nr 1377R.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił harmonogram kursowania autobusów w okresie Świąt Wielkanocnych.

Rzeszów

Biblioteka Nowa ma być wizytówką Rzeszowa i całego Podkarpacia. Rusza konkurs architektoniczny

RZESZÓW. W Rzeszowie powstanie nowoczesna bilbioteka, wzorowana na najlepszych tego typu obiektach z całego świata. Będzie kulturalną wizytówką, nie tylko stolicy regionu, ale również całego Podkarpacia. Jej projekt zostanie wybrany w drodze...

Rzeszów

Ponad 80 tys. pasażerów. Kolejny dobry wynik lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 81 792 pasażerów skorzystało z oferty podrzeszowskiego lotniska w marcu br. To o ponad 21% więcej, niż w analogicznym miesiącu w ubiegłym roku.

Rzeszów

Dzieje się na budowie połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. We wschodniej części Rzeszowa trwa budowa drogi, która lepiej skomunikuje osiedla Słocina i Zalesie z centrum miasta.

Rzeszów

Ruszyła sprzedaż cegieł z dawnego stadionu Resovii

RZESZÓW. Rozpoczęła się sprzedaż cegieł pochodzących z wyburzonego stadionu przy ul. Wyspiańskiego 22. Za najtańszą zapłacimy 110 zł.

Reklama