Rzeszów - Czwartek, 25.12.2025
Reklama

W Rzeszowie od nowego roku będzie poszerzona i droższa strefa płatnego parkowania?

Dodano: 14.10.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na listopadowej sesji Rady Miasta rozpatrywany będzie projekt uchwały mówiący o poszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania oraz zmianie stawek na wyższe. Cena za pierwszą godzinę w pierwszej strefie może wzrosnąć do 3,60 zł.

Brak rotacji samochodów na płatnych parkingach, m.in. w centrum miasta oraz brak miejsc dla mieszkańców osiedli, na których nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Oto dwa główne powody do poszerzenia strefy płatnego parkowania oraz zmiany opłat. 

„Strefa w obecnym kształcie funkcjonuje dwa lata i celem, który nam przyświecał było zwiększenie rotacji samochodów w centrum miasta, i spowodowania aby ten ruch był płynniejszy” – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Nie mniej jednak aktualny stan rzeczy – zdaniem ratusza – zawodzi, a rotacja samochodów na parkingach jest minimalna. Dodajmy, że coraz częściej spotykamy samochody pozostawione na strefie przez 8-9 godzin, co skutecznie uniemożliwia znalezienie wolnego miejsca. Kolejną bolączką mieszkańców Rzeszowa, mieszkających na osiedlach gdzie nie obowiązuje strefa, są kierowcy próbujący uniknąć opłat, którzy również nie rzadko zostawiają samochody na większość dnia.

„Trzeba iść krok dalej, bo ta rotacja jest praktycznie minimalna i trzeba doprowadzić do jej zwiększenia. Jedynym takim sposobem jest podniesienie opłat. Inne miasta przeliczają to w ten sposób, że godzina parkowania powinna kosztować tyle samo co jednorazowy bilet autobusowy” – dodaje rzecznik prezydenta.
Reklama
Jeżeli mówimy o powiększeniu strefy, to wśród ulic objętych strefą płatnego parkowania ma się znaleźć ul. Kochanowskiego, Bulwarowa, Lenartowicza oraz Hetmańska. Dodajmy, że na dzień dzisiejszy brak tzw. „twardych danych” odnośnie przyszłej podwyżki opłat oraz szczegółowego wykazu ulic objętych opłatami. W ratuszu przygotowywany jest projekt uchwały, który zostanie przedstawiony radnym podczas listopadowej sesji Rady Miasta. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia uchwały, zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Nie mniej jednak nie brakuje ostatnio w przestrzeni publicznej głosów, o tym, że głównym powodem korków w mieście są samochody z poza Rzeszowa. W ratuszu pytaliśmy, o to czy rozważana jest opcją parkingów w centrum przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców Rzeszowa.

„Takiego posunięcia nie planujemy. Ci ludzie też tu przyjeżdżają, pracują i zostawiają pieniądze. Nie chcemy takich zakazów wprowadzać” – odpowiada Maciej Chłodnicki.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

17-metrowa choinka, świetlne ozdoby 3D... Wiemy, kto udekoruje Rzeszów na święta

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na wybór firmy, która w tym sezonie zimowym ozdobi Rzeszów dekoracjami bożonarodzeniowymi. Kwota jaką miasto wyda na świąteczne oświetlenie, jest dwukrotnie mniejsza niż w ubiegłym roku. Iluminację rozbłysną 1...

Rzeszów

W środę czasowe zamknięcie ul. Krakowskiej. Objazdy i zmiana tras autobusów MPK

RZESZÓW. 25 października odbędą się uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i oficjalne odsłonięcie rzeźby "Drabina do nieba". W związku z tym, czasowo zamknięty zostanie fragment ul. Krakowskiej.  

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa z pozwoleniem na użytkowanie

RZESZÓW. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w naszym mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa o hali sportowej, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie....

Rzeszów

Utrudnienia na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Od 24 do 26 października na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. W związku z tym, nastąpi zmiana w kursach autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Sikorskiego. 3-letnia dziewczynka w szpitalu

RZESZÓW. Dzisiaj rano, na al. Sikorskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku ucierpiała 3-letnia dziewczynka, została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

W Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe, m.in. przy rondzie Dmowskiego

RZESZÓW. Przy pięciu dużych skrzyżowaniach w Rzeszowie budowane są przejazdy dla rowerzystów. Zadanie o wartości ponad 1,6 mln zł realizuje Zakład Usługowo – Produkcyjny ELSTOP z Nowego Sącza.

Rzeszów

Transport turbiny wiatrowej przez Rzeszów. Czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Trwa transport elementów turbiny wiatrowej przez Rzeszów, a konkretnie przez fragment drogi ekspresowej S19 oraz ul. 9 Dywizji Piechoty. Kierowcy muszą liczyć się z krótkotrwałymi utrudnieniami, w godzinach nocnych.

Rzeszów

FOTOREALCJA. Podkarpacki Bazarek w Parku Papieskim

RZESZÓW. W sobotę, 21 października w Parku Papieskim po raz pierwszy odbył się ekologiczny bazarek, zorganizowany przez miasto we współpracy Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Reklama