Rzeszów - Poniedziałek, 29.12.2025
Reklama

W Rzeszowie od nowego roku będzie poszerzona i droższa strefa płatnego parkowania?

Dodano: 14.10.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na listopadowej sesji Rady Miasta rozpatrywany będzie projekt uchwały mówiący o poszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania oraz zmianie stawek na wyższe. Cena za pierwszą godzinę w pierwszej strefie może wzrosnąć do 3,60 zł.

Brak rotacji samochodów na płatnych parkingach, m.in. w centrum miasta oraz brak miejsc dla mieszkańców osiedli, na których nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Oto dwa główne powody do poszerzenia strefy płatnego parkowania oraz zmiany opłat. 

„Strefa w obecnym kształcie funkcjonuje dwa lata i celem, który nam przyświecał było zwiększenie rotacji samochodów w centrum miasta, i spowodowania aby ten ruch był płynniejszy” – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Nie mniej jednak aktualny stan rzeczy – zdaniem ratusza – zawodzi, a rotacja samochodów na parkingach jest minimalna. Dodajmy, że coraz częściej spotykamy samochody pozostawione na strefie przez 8-9 godzin, co skutecznie uniemożliwia znalezienie wolnego miejsca. Kolejną bolączką mieszkańców Rzeszowa, mieszkających na osiedlach gdzie nie obowiązuje strefa, są kierowcy próbujący uniknąć opłat, którzy również nie rzadko zostawiają samochody na większość dnia.

„Trzeba iść krok dalej, bo ta rotacja jest praktycznie minimalna i trzeba doprowadzić do jej zwiększenia. Jedynym takim sposobem jest podniesienie opłat. Inne miasta przeliczają to w ten sposób, że godzina parkowania powinna kosztować tyle samo co jednorazowy bilet autobusowy” – dodaje rzecznik prezydenta.
Reklama
Jeżeli mówimy o powiększeniu strefy, to wśród ulic objętych strefą płatnego parkowania ma się znaleźć ul. Kochanowskiego, Bulwarowa, Lenartowicza oraz Hetmańska. Dodajmy, że na dzień dzisiejszy brak tzw. „twardych danych” odnośnie przyszłej podwyżki opłat oraz szczegółowego wykazu ulic objętych opłatami. W ratuszu przygotowywany jest projekt uchwały, który zostanie przedstawiony radnym podczas listopadowej sesji Rady Miasta. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia uchwały, zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Nie mniej jednak nie brakuje ostatnio w przestrzeni publicznej głosów, o tym, że głównym powodem korków w mieście są samochody z poza Rzeszowa. W ratuszu pytaliśmy, o to czy rozważana jest opcją parkingów w centrum przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców Rzeszowa.

„Takiego posunięcia nie planujemy. Ci ludzie też tu przyjeżdżają, pracują i zostawiają pieniądze. Nie chcemy takich zakazów wprowadzać” – odpowiada Maciej Chłodnicki.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie trzeci punkt zbiórki odpadów

RZESZÓW. Kolejny PSZOK ma powstać w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty.

Rzeszów

Back to School w Millenium Hall w ten weekend. Będą atrakcje dla dzieci i szkolna akcja rabatowa

W programie, m.in. kiermasz zajęć pozalekcyjnych, warsztaty naukowe oraz gry i zabawy edukacyjne.

Rzeszów

Zderzenie bmw z ciężarówką w Głogowie Małopolskim. Kierowca osobówki zginął na miejscu

RZESZÓW. 60-letni obywatel Francji kierujący bmw, stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się czoło z ciężarowym mercedesem. Mężczyzna zginął na miejscu. Kierowca ciężarówki został ranny i trafił do szpitala.  

Rzeszów

Od września płatny parking w Millenium Hall

RZESZÓW. Pierwsze 180 minut będzie bezpłatne. Za każdą kolejną godzinę zapłacimy wg cennika. 

Rzeszów

Nowe ambulanse dla rzeszowskiego pogotowia

RZESZÓW. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie ma cztery nowe ambulanse. Zakup trzech z nich został dofinansowany z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, czwarty pojazd zakupiono ze środków własnych.

Rzeszów

Nieczynne przystanki przy ul. Bardowskiego

RZESZÓW. Od dzisiaj zamknięte zostają zatoki autobusowe zlokalizowane przy ul. Bardowskiego. Autobusy będą odjeżdżały z przystanków na placu Wolności.

Rzeszów

Od września autobusy MPK pojadą do Albigowej

RZESZÓW. Od początku przyszłego miesiąca autobusy komunikacji miejskiej będą dojeżdżać do Albigowej w gminie Łańcut. Dzisiaj podpisano porozumienie w tej sprawie.

Reklama