Rzeszów - Niedziela, 05.10.2025
Reklama

W Rzeszowie powstanie nowy park. Będzie miał ponad 1,7 hektara [WIZUALIZACJE]

Dodano: 29.09.2025 r. / Redakcja

RZESZÓW. W ratuszu podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowego, ogólnodostępnego terenu zielonego o powierzchni 1,7 hektara. Wybuduje go znana rzeszowska firma Greinplast.

Nowy park powstanie we wschodniej części Rzeszowa, w rejonie ulic Armii Krajowej, Niemierskiego i Witolda, w sąsiedztwie potoku Młynówka. Projekt jest już gotowy. Zleciła i opłaciła go firma Greinplast.

Zgodnie z założeniami park zajmie teren o powierzchni 1,7 hektara. Istotnym jego elementem będzie ścieżka dla pieszych i rowerzystów, która powstanie w sąsiedztwie Młynówki i skomunikuje ten zielony teren rekreacyjny. Jak zapewnia Robert Stefanowski, Prezes Zarządu spółki Greinplast „park powstanie z poszanowaniem istniejącej już na tym terenie roślinności – okazałych drzew, które stanowić będą ważną część tego założenia”.

Koncepcja zakłada również nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin. W parku powstaną alejki spacerowe oraz ławki, a teren zostanie oświetlony. Projektant zaplanował ponadto m.in. utworzenie ogrodu bagiennego z pomostami, łąki kwietnej oraz placu zabaw dla dzieci.

W czwartek w ratuszu podpisano list intencyjny dotyczący realizacji tej inwestycji. Sygnatariuszami dokumentu byli: Konrad Fijołek, Prezydenta Rzeszowa i Robert Stefanowski, Prezes Greinplast. – Jest to efekt dobrej współpracy miasta i prywatnego biznesu. Dzięki niej powstaną wspaniałe zielone, ogólnodostępne tereny rekreacyjne – mówi prezydent Fijołek.

Reklama

- Istotą listu intencyjnego jest zabezpieczenie interesów miasta z uwzględnieniem interesów inwestora, który w tej części Rzeszowa dysponował obszarami, które były scalane od wielu lat. Miasto, rozważając przyszłe zagospodarowanie tego terenu, mogło iść kilkoma drogami. Mogło np. objąć go planem wywłaszczeniowym, by przeznaczyć je pod przyszły park, który realizowałoby samodzielnie. Drugim rozwiązaniem mogła być próba zamiany gruntów z inwestorem na tereny miejskie, ale byłby to proces trudny i wieloletni. Trzecim rozwiązaniem było usiąść do stołu i rozmawiać z inwestorem. I to właśnie się wydarzyło. Biuro Architekta Miasta i Relacji Inwestorskich zorganizowało takie spotkania, które przyniosły dobry i ważny dla miasta efekt – tłumaczy Grzegorz Wrona, Zastępca Prezydenta Rzeszowa.

Negocjacje trwały ok. ośmiu miesięcy. - Nie były łatwe. Prowadzący je Grzegorz Wrona stawiał nam wysokie wymagania. Najważniejsze jest to, że zakończyły się one sukcesem dla obydwu stron. Ich efektem będzie piękny park dla mieszkańców, na stworzenie którego, szacując bardzo ostrożnie, wydamy mocno ponad milion zł – dodał Prezes Robert Stefanowski po podpisaniu listu intencyjnego.

W podpisanym w czwartek dokumencie zapisano, że Greinplast wybuduje na swoich terenach, za własne środki ogólnodostępny park. Zgodnie z zapisami listu w pierwszej kolejności - w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów w rejonie ulic Armii Krajowej, Niemierskiego, Witolda i potoku Młynówka, powstanie ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Kolejnym etapem będzie już budowa parku, który ma powstać maksymalnie w ciągu 48 miesięcy od uprawomocnienia się planu miejscowego.

Wspomniany projekt planu zagospodarowania będzie omawiany przez radnych podczas najbliższej sesji, zaplanowanej na wtorek (30 września 2025 r.).

W zamian za to miasto stworzy inwestorowi warunki do budowy prestiżowego osiedla mieszkaniowego w sąsiedztwie przyszłego parku, na terenach należących już do inwestora. Na nowym osiedlu firma Greinplast stworzy kolejne tereny zielone. Będą one stanowić aż 40 proc. powierzchni nowego osiedla.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Rzeszów

Jest umowa na rozbudowę rzeszowskiego łącznika autostrady A4

RZESZOW. Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy rzeszowskiego łącznika autostrady A4. Prace rozpoczną się już tej wiosny. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku.

Rzeszów

VI Podkarpackie Targi Edukacyjnie ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Hasło tegorocznej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych brzmi „Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”.

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Reklama