Rzeszów - Niedziela, 14.09.2025
Reklama

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

Dodano: 23.11.2021 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Rzeszowski oddział NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął nową akcję prozdrowotną. Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.
 
– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes NFZ. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.
 
W rzeszowskim oddziale NFZ dostępne są już samoobsługowe kioski profilaktyczne, w których można na miejscu wykonać najważniejsze pomiary, określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
 
– Zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, jest celem wszelkich działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pamiętać musimy, że zdrowe społeczeństwo to suma zdrowia poszczególnych obywateli. Dlatego należy podejmować działania prospołeczne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzisiejsze społeczeństwo wykazuje coraz wyższą świadomość prozdrowotną, a także ceni sobie wygodę, dostępność, indywidualność i wysoką jakość badań profilaktycznych – wyjaśnia dr Joanna Błajda nauczyciel akademicki i promotor zdrowia.
 
Kioski profilaktyczne umożliwią wykonanie pomiarów wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała – BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. To podstawowe pomiary, niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
 
Reklama
Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z konsultantem medycznym przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z punktów mogą korzystać niepełnosprawni, w tym osoby niedowidzące.
 
Mimo że kiosk jest samoobsługowy, na miejscu dostępny będzie także profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary. Doradcy udzielą też informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są: program Profilaktyka 40 PLUS, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 oraz plany żywieniowe dostępne na portalu diety.nfz.gov.pl.

Konsultant pomoże także założyć profil zaufany i aktywować internetowe konto pacjenta. Dzięki niemu zainteresowany otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub pocztą elektroniczną, otrzyma e-skierowanie, będzie mógł udostępnić lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach, pobrać unijny certyfikat COVID czy sprawdzić historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane dostępne są również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym wystarczy zapisać się na wizytę przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub telefonicznie – pod bezpłatnym całodobowym numerem 800 190 590.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W niedzielę kolejna akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. W niedzielę 5 grudnia Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Centrum Medycznym LUX MED, przeprowadzi na terenie urzędu kolejną akcję szczepień ochronnych przeciw COVID-19. 

Rzeszów

Miejskie drzewa będą badane tomografem

RZESZÓW. Prezydent Fijołek zdecydował o zakupie tomografu dźwiękowego do badania drzew z terenu Rzeszowa. Dzięki urządzeniu łatwiej będzie zadbać o stan najcenniejszych z nich.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem miasta

RZESZÓW. Niemal jednogłośnie rzeszowscy radni przyznali Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przeciwni byli jedynie dwaj radni PiS.

Rzeszów

W czwartek otwarcie nowego mostu na Przyrwie. Będzie mniej utrudnień na os. 1000-lecia

RZESZÓW. Już w ten czwartek otwarty dla ruchu zostanie nowy most na Przyrwie, w ciągu ulicy Siemieńskiego. Nowa przeprawa została poszerzona do trzech pasów ruchu.

Rzeszów

"Rzeszów przeciwko przemocy". Miasto włącza się w ogólnopolską akcję

RZESZÓW. W Rzeszowie ruszyła akcja „Rzeszów przeciwko przemocy”. W jej ramach zaplanowano szereg działań, mających na celu pomoc ofiarom przemocy i wyczulenie mieszkańców na ten problem.

Rzeszów

Duża operacja budowlana na ul. Batorego. "Jest to drugie w historii Rzeszowa tak duże tego typu przedsięwzięcie"

RZESZÓW. 16 betoniarek brało udział w betonowaniu płyty dennej wiaduktu w ciągu ul. Batorego.

Rzeszów

Sto operacji z udziałem robota da Vinci w KSW nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się właśnie 100. operacja wykonana przy pomocy robota da Vinci, wykorzystywanego przy zabiegach na raka prostaty.

Rzeszów

Nowa struktura Urzędu Miasta Rzeszowa. Ratusz szuka pracowników

RZESZÓW. 1 stycznia 2022 r. nastąpi reorganizacja struktury Urzędu Miasta Rzeszowa. Ogłoszono już konkursy na nowe stanowiska.

Reklama