Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

W sobotę Ultramaraton Podkarpacki. Około 300 zawodników pobiegnie wokół Rzeszowa

Dodano: 09.05.2022 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Około 300 zawodników wystartuje w sobotę w ósmej edycji Ultramaratonu Podkarpackiego. Będą rywalizować na trasach o długości 30, 50, 70 i 115 km.  

Ultramaraton Podkarpacki jest jednym z ulubionych biegów długodystansowych wśród polskich biegaczy. Od 2014 roku, kiedy odbyła się jego pierwsza edycja, przez listy startowe przewinęła się śmietanka polskich ultramaratończyków. – Można śmiało już powiedzieć, że to wyjątkowe wydarzenie zyskało miano biegu kultowego. Takie są opinie na temat biegu, który co roku gromadzi na starcie czołowych zawodników. Impreza wyjątkowa, każdy znajdzie tu dystans dostosowany do swoich możliwości. Jestem przekonany, że ta edycja będzie niezapomniana i przejdzie do historii – mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.

Lucyna Sroka, dyrektor zawodów wspomina, że jego idea Ultramaratonu Podkarpackiego  zrodziła się wśród grupy przyjaciół, biegaczy. - Dla nas to również bieg kultowy, a pomysł zrodził się od idei obiegnięcia dookoła miasta Rzeszowa. Początkowo zawody organizowaliśmy na dystansach 115 i 70 km, ale teraz dodatkowo jest także 50 km i towarzyszący UP bieg na 30 km. W kalendarzu biegaczy z regionu to pozycja niemal obowiązkowa, ale mamy także mnóstwo zawodników z innych części kraju – mówi Lucyna Sroka.

Rywalizacja na dystansach 50, 70 i 115 km wystartuje z Rynku w sobotę o godz. 5 rano. Uczestnicy biegu na 30 km zostaną przewiezieni na start w rejon Lubeni, skąd wyruszą na trasę o godz. 8.30.
-  Z Rynku biegacze pod eskortą policji przebiegną ulicami Mickiewicza, Targową, Lwowską i Olbrachta do lasu na Słocinie. Stąd skierują się w stronę Tyczyna. W Lubeni, gdzie zaplanowano start biegu na 30 km, dłuższe dystanse się rozłączają. 50 km biegnie już w stronę Rzeszowa wzdłuż Wisłoka, a trasa 70 i 115 km prowadzi w stronę Zarzecza – wylicza Katarzyna Żebrakowska, zastępca dyrektora biegu.
O godz. 11 wystartuje towarzyszący UP bieg dzieci w wieku 4-8 lat. Jego uczestnicy będą rywalizować na trasie o długości ok. 400 metrów, między Rynkiem a wieżą kościoła Farnego.
Reklama

- Biegi dzieci towarzyszą zawodom od VI edycji. Chcieliśmy urozmaicić pobyt w rejonie mety osobom czekającym na zawodników, swoich bliskich. Dzieciaki będą biegać w trzech grupach. Cieszy nas to, że z każdym rokiem frekwencja jest wyższa. W pierwszej edycji baliśmy się, że dzieci nie będą chciały biegać, a teraz regularnie jest ich ponad 100. Wszyscy dostaną pamiątkowe medale i niespodzianki, a najlepsi także dodatkowe nagrody – mówi Danuta Orlewska, organizująca bieg dzieci.

Start z najmłodszymi zawodnikami zapowiada Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. – Zachęcam do licznego udziału w tym wydarzeniu. A za uczestników zawodów na dłuższych dystansach trzymam kciuki. Jestem pełna podziwu, jaki wysiłek wkładają w rywalizację i jak mierzą się z własnym charakterem – mówi Krystyna Stachowska.

Łącznie na czterech dystansach wystartuje w tym roku około 300 osób. Na metę w Rynku będą przybiegać w sobotę przez cały dzień, do późnych godzin wieczornych. Organizatorzy zachęcają do wspólnego kibicowania.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowy lipiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 120 tys. podróżnych skorzystało z oferty Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka w lipcu. To wynik o 15 procent lepszy od poprzedniego, osiągniętego w czerwcu br.

Rzeszów

Aktywna sobota z ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Bezpłatny szynobus z Rzeszowa

W sobotę, 5 sierpnia w ramach festiwalu zaplanowano rajd rowerowy oraz piknik kolejowy. 

Rzeszów

Będzie nowa ścieżka pieszo-rowerowa przy ul. Odrzykońskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje ścieżki pieszo-rowerowe po obu stronach ul. Odrzykońskiej na osiedlu Kotuli. Umowa ma zostać podpisana w połowie sierpnia.

Rzeszów

Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych. W sobotę konkurs elegancji na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Zabytkowe pojazdy będzie można podziwiać w godz. 14:00 - 16:00.

Rzeszów

Festiwal rowerowy po raz 3. w Rzeszowie

RZESZÓW. Tegoroczna edycja festiwalu skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, dla których zostały przygotowane konkurencje takie jak zawody na Pumptracku na osiedlu Baranówka oraz zawody MTB na rzeszowskich Bulwarach.

Rzeszów

Połączenie ul. Błogosławionej Karoliny z ul. Dynowską i Czudecką na ukończeniu

RZESZÓW. Inwestycję realizuje firma Strabag. Droga ma być ukończona wczesną jesienią tego roku, najprawdopodobniej już końcem września.

Rzeszów

Rusza sprzedaż bezpłatnych biletów MPK dla uczniów

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 7 sierpnia br. rozpoczyna się zapisywanie uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla uczniów na kolejny rok szkolny.

Rzeszów

Akcja honorowego krwiodawstwa w Plazie

RZESZÓW. Krew będzie można oddać w najbliższą sobotę 5 sierpnia 2023 r. w specjalnym Krwiobusie RCKiK ustawionym przed wejściem do Plazy.

Reklama