Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

W weekend dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w całym Rzeszowie

Dodano: 24.08.2023 r.

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Trwają badania, które mają wykazać, czy w miejskiej wodzie faktycznie występuje bakteria legionella. Ratusz podjął jednak działania prewencyjne: na sobotę i niedzielę 26 i 27 sierpnia zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej. To standardowa, nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jedynie wyczuwalna większa ilość chloru.

W związku z zachorowaniami na legionellozę w rzeszowskich i podkarpackich szpitalach, władze Rzeszowa powołały sztab kryzysowy. Spotkania odbywają są codziennie, a ich celem jest podjęcie działań prewencyjnych w przypadku, gdyby trwające badania wykazały obecność bakterii legionella w miejskiej sieci wodociągowej.

- Na tę chwilę nie ma żadnych informacji sugerujących, że to właśnie miejskie wodociągi są źródłem zakażeń. Miasto postanowiło jednak na wszelki wypadek przeprowadzić dezynfekcję sieci - informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Reklama
W sobotę 26 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia nastąpi płukanie. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci.

- Jest to standardowa procedura, która nie zagraża zdrowiu mieszkańców. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecamy przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji - tłumaczy Bartosz Gubernat.

Badania nad obecnością legionelli w wodzie z rzeszowskiego wodociągu prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Wyniki będą dostępne początkiem przyszłego tygodnia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. W trakcie prac ziemnych prowadzonych w rejonie ul. Spichlerzowej, operator koparki natrafił na niewybuch z czasów II wojny światowej. Rzeszowscy saperzy zneutralizowali niebezpieczne znalezisko.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na torach w Trzcianie. Wstrzymany ruch pociągów

W Trzcianie pod Rzeszowem doszło dziś rano do śmiertelnego potrącenia kobiety przez pociąg. Od godziny 7.45 ruch na linii Rzeszów Główny – Trzciana jest wstrzymany. Przewoźnicy uruchamiają komunikację zastępczą.

Rzeszów

Budowa największej inwestycji MPWiK w Rzeszowie przekroczyła półmetek

RZESZÓW. Przeprowadzono pierwsze próby szczelności nowego zbiornika retencyjnego powstającego w ramach rozbudowy oczyszczalni ścieków MPWiK. To największa inwestycja w historii spółki. Jej wartość to 226 mln zł. Prace mają zakończyć się wiosną...

Rzeszów

Dodatkowe kursy kilku linii MPK na Rzeszowskie Kulturalia

RZESZÓW. W związku z organizowanymi w dniach 22–23 maja XIV Rzeszowskimi KultURaliami, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchomi dodatkowe kursy autobusów komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba przejazdów ma ułatwić uczestnikom dojazd na koncerty...

Rzeszów

Rzeszów zyska nowoczesną kompostownię. Rusza wielomilionowa inwestycja MPGK

RZESZÓW. Około 17 mln zł będzie kosztowała budowa Instalacji Biologicznego Przetwarzania Odpadów. Inwestycja powstanie na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Wybrano już wykonawcę tego zadania.

Rzeszów

Zderzenie dwóch aut na al. Rejtana w Rzeszowie. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Dziś rano na al. Rejtana, w rejonie hipermarketu E. Leclerc, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Volkswagena i Mercedesa. W zdarzeniu ranne zostały dwie osoby.

Rzeszów

Kibice przejdą ulicami Rzeszowa. Utrudnienia przed meczem Resovii ze Stalą Stalowa Wola

RZESZÓW. W piątek na stadionie przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie rozegrany zostanie mecz o Mistrzostwo Betclic 2. ligi mężczyzn w piłce nożnej. Resovia przed własną publicznością zmierzy się ze Stalą Stalowa Wola....

Rzeszów

Kolizja na ul. Krakowskiej. Pijana kobieta uderzyła audi w znak drogowy

RZESZÓW. Ponad 3 promile w organizmie miała 34-letnia kobieta kierująca Audi, która straciła panowanie nad autem i uderzyła w znak drogowy. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama