Rzeszów - Niedziela, 07.09.2025
Reklama

„Walczymy w interesie mieszkańców”. Śmieciarki w formie protestu spowolnią ruch w Rzeszowie?

Dodano: 26.11.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele spółek komunalnych z różnych miejscowości na Podkarpaciu nie wykluczają, że wyjadą śmieciarkami na ulice Rzeszowa, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw ws. polityki prowadzonej przez PGE Energie Ciepła.

26 listopada w Błażowej przy ul. Myśliwskiej spotkali się przedstawiciele spółek komunalnych, m.in. z Błażowej, Kańczugi, Sanoka oraz Strzyżowa. Głównym tematem rozmów była sytuacja do jakiej doprowadziła aktualna polityka PGE Energii Ciepła, w związku z nowymi zasadami przystępowania do przetargu na odbiór śmieci.

Problem, który notabene dotyczy również Rzeszowa, w jeszcze większym stopniu uderza w mniejsze podmioty, które w otwartym przetargu na zasadzie „kto da więcej” nie mają większych szans rywalizacji. Dodajmy, że w związku z II etapem postępowania na dostawę opadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul. Ciepłownicze nawet stolica innowacji musi walczyć o miejsce z ofertami z Warszawy oraz Łodzi.

„Tak jak pan dyrektor PGE powiedział: wolny kraj, demokracja, wolny rynek, wolne ceny, więc postanowili postępować wedle tej zasady, choć dla mnie jest to zasada, która z moralnością i etyką ma niewiele wspólnego, jeżeli chodzi o patrzenie na interesy zwykłego mieszkańca” – mówił podczas spotkania burmistrz Błażowej, Jerzy Kocój.

Podczas spotkania pojawiła się m.in. propozycja powrócenia do regionalizacji na poziomie całego województwa oraz zwiększenia limitów związanych z przetrzymywaniem odpadów oraz ich odbiorem. Przypomnijmy, że przetarg, o którym mowa mówi jedynie o odpadach o kodzie 20 03 01, zaś PGE zadeklarowało, że przyjmie ich jedynie 35 tys. ton z czego sam Rzeszów przedstawił ofertę na 30 tys. ton.
Reklama
„Teraz pytanie, czy od 1 stycznia będziemy mieć w ogóle możliwość odstawiania gdziekolwiek odpadów na terenie województwa podkarpackiego” – tłumaczyła Jadwiga Szermach, prezes zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej.

Nie sposób było nie zauważyć, że przedstawiciele spółek komunalnych największy problem widzą w tym, że ich pisma, prośby itd. odbijają się szerokim echem w próżni. Pojawiło się także ciekawe stanowisko zebranych przedstawicieli. Mowa o możliwym proteście, który miałby polegać na spowolnianiu ruchu w Rzeszowie przez śmieciarki w rejonie urzędu marszałkowskiego i ronda Dmowskiego.

Pomysł z protestem szczególnie pochwalał Rafał Szymczakiewicz (prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kańczudze) oraz Maciej Grządziel z firmy Transprzęt, zajmującej się odbiorem i wywozem odpadów komunalnych z Sanoka.

„Trzeba podkreślić, że jesteśmy zbulwersowani, zniesmaczeni postępowaniem sejmu. To jest nie korzystne dla mieszkańców. Walczymy w interesie mieszkańców” – mówił Maciej Grządziel. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że taki protest może odbyć się 9 grudnia br.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Wyzwolenia. 69-letnia piesza trafiła do szpitala

RZESZÓW. 69-letnia mieszkanka Rzeszowa została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowana trafiła do szpitala.

JelczTour

Wakacyjne przejażdżki starym Jelczem po Rzeszowie [Rozkład jazdy]

RZESZÓW. Przejażdżka zabytkowym Jelczem po Rzeszowie, to kolejna atrakcja, jaką przygotowało miasto wspólnie z instytucjami kultury oraz ZTM i MPK na okres wakacyjny. Kursy odbywać się będą z przewodnikiem. Start już w...

Rzeszowskie opowieści

Premiera nowego pokazu specjalnego fontanny multimedialnej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, swoją premierę będzie miał nowy, dwuczęściowy pokaz specjalny fontanny multimedialnej, przygotowany z okazji jubileuszu miasta.

WAKACJE W RZESZOWIE

Rzeszowski Zamek otwarty dla zwiedzających

RZESZÓW. Do końca wakacji Zamek w Rzeszowie będzie otwarty w weekendy dla ruchu turystycznego. Półtoragodzinne zwiedzanie z przewodnikiem obejmie m.in. salę balową, wieżę zamkową i podziemia dawnego więzienia.

Rzeszów

W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny

RZESZÓW. 2 lipca 2024 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w stolicy Podkarpacia Centrum Pomocy Dzieciom. W całym kraju tego typu placówek jest tylko 9.

Rzeszów

Są wolne miejsca w rzeszowskich żłobkach

RZESZÓW. Trwa nabór do miejskich żłobków. W ośmiu placówkach jest jeszcze 101 wolnych miejsc. Rekrutacja uzupełniająca na wrzesień 2024 r. odbędzie się w sierpniu.

Rzeszów

Otoczenie pomnika Jana Kochanowskiego w nowej aranżacji [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy nowej aranżacji otoczenia pomnika Jana Kochanowskiego na osiedlu 1000-lecia w Rzeszowie. Inwestycję zrealizowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Po wakacjach wystartuje Rzeszowska Karta Mieszkańca. Jakie korzyści dla posiadaczy karty?

RZESZÓW. Rzeszowska Karta Mieszkańca to nowy miejski program, który ma zachęcić mieszkańców m.in. do aktywnego wypoczynku i korzystania z atrakcji miasta, zarówno rekreacyjnych jak i kulturalnych. Dzięki karcie mieszkańcy będą mogli korzystać...

Reklama