Rzeszów - Poniedziałek, 07.07.2025
Reklama

Więcej budek dla jerzyków przy rzeszowskich blokach. Ptaki niemal zniknęły z terenu miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W ostatnim czasie pracownicy rzeszowskiego MZBM zawiesili dwadzieścia budek dla jerzyków na elewacji remontowanego bloku przy ul. Leszczyńskiego. Kolejnych 400 budek dla tych pożytecznych ptaków czeka na umieszczenie przy ścianach innych budynków.

Trwa akcja mająca na celu zwiększenie populacji jerzyków w obrębie miasta. Docelowo na blokach zarządzanych przez MZBM planowane jest zawieszenie blisko pół tysiąca budek lęgowych. Kilkadziesiąt z nich zostało już zawieszonych, a w magazynach czeka kolejnych 400 budek przekazanych przez Urząd Miasta.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w miejskim ekosystemie były jerzyki. Mówię „były”, bo jakiś czas temu niemal całkowicie zniknęły z krajobrazu miasta. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać, jednak nie jest ich zbyt dużo. Bardzo zależy nam na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.
Reklama
– Sama obecność ptaków w mieście ma wymiar ekologiczny, ale jerzyki wnoszą jeszcze jedną bardzo istotną korzyść. Te ptaki masowo zjadają komary. Ograniczenie liczebności tych uciążliwych owadów pozwoli z kolei na rezygnację z bardzo szkodliwych dla środowiska oprysków, podczas których giną nie tylko komary, ale wszystkie owady, w tym zapylacze – dodaje Szczepanek.

Na wszystkich budynkach Rejonów Obsługi Mieszkańców budki zostały już zawieszone – łącznie 15 sztuk. Następnych 15 zawisło na ścianie bloku przy ulicy Dąbrowskiego. Razem z budkami zawieszanymi przy ul. Leszczyńskiego będzie ich już 50.

– Liczymy, że te ptaki, które wrócą do Rzeszowa zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości – informuje prezes Szczepanek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wiosną rozpocznie się budowa ul. Parkowej na os. Miłocin

RZESZÓW. Ulica Parkowa na osiedlu Miłocin będzie przebudowana. Pierwszy etap prac obejmie odcinek o długości prawie 800 metrów. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.

Rzeszów

Zmiana godzin otwarcia punktu dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Langiewicza 15

RZESZÓW. Od poniedziałku punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą załatwić formalności, w tym m.in. uzyskać nr PESEL będzie czynny krócej.

Rzeszów

W Rzeszowie zakończyła się akcja „Autobus Ciepła”. Wydało ponad 7,5 tys. posiłków

RZESZÓW. - Wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie gorąco dziękuję za zaangażowanie i pomoc – mówi Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Kradł rynny miedziane z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który kradł rynny z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Skradzione rynny sprzedawał na skupie złomu. 

Rzeszów

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

RZESZÓW. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Reklama