Rzeszów - Sobota, 24.01.2026
Reklama

Władze miasta ponownie o poszerzeniu granic Rzeszowa

Dodano: 17.12.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na wtorkowej sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały, dotyczący zmiany granic miasta Rzeszowa. Chcą przyłączyć Racławówkę Doły, Pogwizdów Nowy oraz Malawę.

Tadeusz Ferenc nie przestaje „walczyć” o kolejne poszerzenia miasta. Złożony projekt uchwały ma na celu rozpoczęcie konsultacji z mieszkańcami stolicy województwa podkarpackiego w sprawie zmiany granic. Jak wiadomo, już od dłuższego czasu mieszkańcy tych terenów zabiegają o włączenie do Rzeszowa. Mowa o Racławówce Doły z gminy Boguchwała, Malawie z gminy Krasne oraz  Pogwizdowie Nowym z gminy Głogów Małopolski.

„Rzeszów stoi przed historyczną szansą przekształcenia się w miasto centralne obszaru metropolitalnego (…) Powiększenie obszaru Rzeszowa do około 200 km2 i wzrost liczby mieszkańców do ponad 200 tysięcy jest drogą do dalszego dynamicznego rozwoju miasta i całego regionu” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Reklama
Konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa będą możliwe jedynie wtedy, gdy radni, podczas wtorkowej sesji, zgodzą się na ich przeprowadzenie większością głosów. Jeżeli mieszkańcy będą „za”, to kolejnym krokiem będą konsultacje w ww. sołectwach. Później opinię w sprawie przedstawi wojewoda, następnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na samym końcu pozostaje akceptacja rządu.

Przypomnijmy, że w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa o ww. sołectwa odbywało się już podobne postępowanie, które nie zakończyło się takim wynikiem, jakiego władze stolicy innowacji by sobie życzyły.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ponad 2,5 mln zł od miasta na sport

RZESZÓW. W czwartek w rzeszowskim ratuszu podpisano i wręczono kolejne umowy na dofinansowanie klubów sportowych działających w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Lada dzień ruszą prace na placu Dworcowym

RZESZÓW. Do piątku (29 kwietnia) teren placu oraz sąsiadujące z nim działki zostaną ogrodzone i zamknięte dla samochodów.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci skontrolowali ponad 1000 kierujących

RZESZÓW. W czwartek, 28 kwietnia 2022 r. funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego rzeszowskiej komendy prowadzili akcję pod hasłem „Trzeźwy poranek”. Skontrolowano ponad 1000 kierujących. Pięciu z nich zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW. 2, 3 i 8 maja w Rzeszowie odbędą się uroczystości patriotyczne, na które zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa

Rzeszów

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek chce, aby pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został przeniesiony na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Lwowskiej.

Rzeszów

Raport Unii Metropolii Polskich. W Rzeszowie mieszka ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Wojna w Ukrainie spowodowała wzrost  populacji mieszkańców Rzeszowa aż o 53 proc. – wynika z raportu opublikowanego przez Unię Metropolii Polskich. 

Rzeszów

Rusza ósmy tydzień świetlicy "Przyjdź i odpocznij"

RZESZÓW. Na gości świetlicy czekają m.in. warsztaty z pracownikami NBP oraz pokazy naukowe i zabawy z lalkami teatralnymi w wykonaniu artystów z Teatru Maska dla najmłodszych.

Reklama