Rzeszów - Sobota, 25.07.2026
Reklama

"Wspólnie przeciwko oszustom". Miasto i policja w ochronie seniorów

Dodano: 10.11.2021 r.

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”. Obecne były władze miasta i przedstawiciele policji.

Wspólna kampania Urzędu Miasta i rzeszowskiej policji jest odpowiedzią na nasilające się przypadki wyłudzeń metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Mimo że metody te znane są od lat, przestępcy są coraz bardziej przebiegli, dlatego przypadków oszustw nie brakuje.

– Obserwujemy w ostatnim czasie wzrost ilości tych przestępstw i najgorszym elementem tej statystyki są straty. To są naprawdę potężne pieniądze. Rozmawiamy o seniorach, o ludziach, którzy niejednokrotnie tracą oszczędności swojego życia. Każdorazowa taka sytuacja to jest dla nich tragedia osobista i utrata poczucia bezpieczeństwa. Wspólnie musimy zadbać o to, by Rzeszów był miastem bezpiecznym – powiedział insp. Bogusław Kania, Komendant Miejski Policji w Rzeszowie.

Aby zapobiec tego typu przestępstwom przedstawiciele akcji będą chcieli dotrzeć do seniorów poprzez ich bliskich w ramach cyklu spotkań z uczniami rzeszowskich szkół w ramach godziny wychowawczej.
Dzięki coraz większej dostępności dokonywania płatności bezgotówkowych rozwinęły się w ostatnim czasie także finansowe cyberprzestępstwa. Internetowi naciągacze coraz częściej podszywają się pod znajomych osoby poszkodowanej, prosząc o podanie kodu BLIK. Bywa, że oszuści podają się też za pracowników banków lub portali inwestycyjnych. Dzwonią pod pozorem ochrony zgromadzonych na koncie pieniędzy lub okazji inwestycyjnej. W ten sposób namawiają do zainstalowania aplikacji, poprzez którą uzyskują dostęp do konta bankowego osoby oszukanej.
Reklama
– Bezpieczeństwo naszych środków finansowych w dobie coraz częstszych płatności bezgotówkowych, płatności elektronicznych jest coraz więcej i stanowią coraz większy odsetek naszych operacji finansowych. Także ze względu na to, że mamy pandemiczną sytuację i również dlatego, że sfera działań e-commersowych się rozwija – podkreślał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Na kampanię informacyjną składają się spoty filmowe i radiowe, ulotki oraz plakaty. Materiały emitowane będą przez TVP Rzeszów, telewizję kablową, lokalne rozgłośnie radiowe, a także udostępniane poprzez miejskie media społecznościowe i na stronie www.rzeszow.pl, a ponadto w kanałach informacyjnych policji oraz w systemie komunikacji pasażerskiej.

Ulotki dostępne będą w budynkach Urzędu Miasta, punktach obsługi mieszkańców, Urban Lab i w osiedlowych domach kultury. Będą też do dyspozycji Rady Seniora, Stowarzyszenia Kreatywny Senior, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz rzeszowskiego MOPS-u. Otrzyma je także rzeszowska policja, a także kościoły, przychodnie, szkoły, rady osiedli oraz galerie handlowe.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na ul. Grunwaldzkiej pojawi się ponad 50 drzew

RZESZÓW. Podczas rewitalizacji ulicy Grunwaldzkiej w centrum Rzeszowa zasadzonych zostanie ponad 50 drzew, głównie grabów wąskokolumnowych.

Rzeszów

Automatyczna detekcja ruchu na skrzyżowaniach w Rzeszowie. Nie trzeba będzie wciskać przycisków

RZESZÓW. - Na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach wprowadzimy automatyczną detekcję ruchu: zamontowanych zostanie ok. 1000 czujników – zapowiada prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. 

Rzeszów

Zieleń i ławki zamiast samochodów. Ulica Słowackiego bardziej przyjazna pieszym

RZESZÓW. Z części chodnika przy ulicy Słowackiego zniknęły samochody. Zamiast nich pojawiła się zieleń i ławki.

Rzeszów

Rzeszów wyróżniony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

RZESZÓW. Miasto Rzeszów zostało uhonorowane tytułem "miasta-ratownika". 

Rzeszów

Projekt konstytucji przestrzennej Rzeszowa gotowy

RZESZÓW. 27 maja zostanie on wyłożony do publicznych konsultacji.

Rzeszów

Na osiedlu Staroniwa powstanie nowoczesny plac zabaw

RZESZÓW. Nowy plac zabaw na osiedlu Staroniwa, będzie pełnił funkcję nie tylko rozrywkową, ale również edukacyjną.

Rzeszów

"Lotniczy Piątek" na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się dziś na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej w budynku L przy al. Powstańców Warszawy 8.

Rzeszów

Podpisano umowę na projekt nowego wiaduktu w Rzeszowie

RZESZÓW. Wiadukt połączy ulicę Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej.

Reklama