Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA
Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Do budowy betonowej obudowy pierwszej nawy wykorzystano nieco ponad 11 tysięcy segmentów betonowych, tzw. tubingów, z których powstały pierścienie (ringi) tunelu. Produkcja elementów odbywała się w specjalnie przygotowanej hali prefabrykacji w Lutoryżu. Stamtąd tubingi transportowano do maszyny TBM i montowano na bieżąco w trakcie drążenia.

Zakończenie obudowy lewej nawy nastąpiło po jej historycznym wydrążeniu tunelu. 10 grudnia br. maszyna TBM „Karpatka” przebiła się do portalu północnego, kończąc drążenie pierwszej nawy o długości ponad 2200 metrów. Był to jeden z najważniejszych momentów realizacji inwestycji oraz pierwszy tego typu projekt tunelowy w regionie realizowany przy użyciu maszyny TBM.

Reklama

Długość tunelu w Babicy wyniesie 2 255 metrów. Będzie składał się on z dwóch jednokierunkowych naw, połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie posiadała dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Obiekt jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem realizowanego 10,3-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, będącego częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Po zakończeniu drążenia kolejnym etapem będzie obrót maszyny TBM „Karpatka”, umożliwiający rozpoczęcie drążenia drugiej nawy. Termin startu tych prac zależeć będzie od wyników przeglądu technicznego maszyny, zakresu niezbędnych napraw oraz zaplanowanych modyfikacji usprawniających jej pracę. Obrót TBM „Karpatka” zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem systemu airmover na portalu północnym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa w Kielanówce [ZDJĘCIA]

KIELANÓWLA.  W parafii p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce koło Rzeszowa, znajduje się wyjątkowa, ruchoma szopka bożonarodzeniowa, która od wielu lat wzbudza podziw wśród odwiedzających. Mamy dla Was kilka zdjęć tego wyjątkowego...

Rzeszów

Trudne warunki na drogach. Kilkadziesiąt kolizji i wypadki w Rzeszowie i pow. rzeszowskim

RZESZÓW. - Główną przyczyną wszystkich zdarzeń było niedostosowanie prędkości do aktualnie panujących warunków na drodze – podkreśla Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Połączenie al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest ZRID

RZESZÓW. Prawie półtora kilometra będzie miała nowa droga, która połączy al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest już zezwolenie na jej budowę. W lutym ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Łącznik...

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Rejtana. Samochód potracił 19-latkę

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają szczegóły porannego wypadku, do którego doszło na ul. Rejtana. 19-letnia kobieta została potrącona przez samochód. Trafiła do szpitala.

Rzeszów

Pożar w garażu bloku na os. Mieszka I. Spłonęły 2 auta, ewakuowano 50 osób

RZESZÓW. Dwa samochody spłonęły w pożarze, który wybuchł dzisiaj po południu w garażu podziemnym w jednym z bloków przy ul. Twardowskiego w Rzeszowie. Ogień gasiło kilkudziesięciu strażaków.

Rzeszów

Kolbuszowa wyprzedza Majdan Królewski i Rzeszów w konkursie "Świeć się z Energą"

RZESZÓW. To już ostatnie dni głosowania w wojewódzkim plebiscycie na najlepiej świątecznie przystrojone miasta w Polsce. Głosowanie trwa do 15 stycznia do godz. 12.00.

Rzeszów

Wisłokostrada. Co słychać na budowie największej inwestycji drogowej w 2024 r. w Rzeszowie? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Wisłokostrady, czyli drogi która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka, to jedna z  największych inwestycji drogowych ostatnich lat w stolicy Podkarpacia.

Rzeszów

Egzotyczna niedziela w Jasionce. Największe targi terrarystyczno-akwarystyczne z botaniką

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce stanie się niezwykłym miejscem pełnym egzotycznych zwierząt i roślin terrariowych oraz akwariowych. Gady, płazy, stawonogi, ryby akwarystyczne, ślimaki, itp.  - wszystkie te okazy...

Reklama