Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA
Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Do budowy betonowej obudowy pierwszej nawy wykorzystano nieco ponad 11 tysięcy segmentów betonowych, tzw. tubingów, z których powstały pierścienie (ringi) tunelu. Produkcja elementów odbywała się w specjalnie przygotowanej hali prefabrykacji w Lutoryżu. Stamtąd tubingi transportowano do maszyny TBM i montowano na bieżąco w trakcie drążenia.

Zakończenie obudowy lewej nawy nastąpiło po jej historycznym wydrążeniu tunelu. 10 grudnia br. maszyna TBM „Karpatka” przebiła się do portalu północnego, kończąc drążenie pierwszej nawy o długości ponad 2200 metrów. Był to jeden z najważniejszych momentów realizacji inwestycji oraz pierwszy tego typu projekt tunelowy w regionie realizowany przy użyciu maszyny TBM.

Reklama

Długość tunelu w Babicy wyniesie 2 255 metrów. Będzie składał się on z dwóch jednokierunkowych naw, połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie posiadała dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Obiekt jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem realizowanego 10,3-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, będącego częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Po zakończeniu drążenia kolejnym etapem będzie obrót maszyny TBM „Karpatka”, umożliwiający rozpoczęcie drążenia drugiej nawy. Termin startu tych prac zależeć będzie od wyników przeglądu technicznego maszyny, zakresu niezbędnych napraw oraz zaplanowanych modyfikacji usprawniających jej pracę. Obrót TBM „Karpatka” zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem systemu airmover na portalu północnym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowy finał WOŚP w Rzeszowie. Jeden wolontariusz zebrał 10 tys. zł

RZESZÓW. Wyjątkowo hojni byli w tym roku Rzeszowianie podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do kartonowych puszek wrzucili ponad 357 tys. zł. A to jeszcze nie jest ostateczna kwota. Do tego...

Rzeszów

Więcej pieniędzy w budżecie Rzeszowa na sport dzieci i młodzieży

RZESZÓW. O milion zł, na wniosek prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, zwiększono w budżecie miasta kwotę pieniędzy na organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Rzeszów

KMP w Rzeszowie: "Tegoroczny finał WOŚP przebiegł spokojnie"

RZESZÓW. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Rzeszowscy policjanci dbali o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz o porządek publiczny. Tegoroczny finał WOŚP w Rzeszowie przebiegł spokojnie. Funkcjonariusze nie odnotowali żadnych incydentów...

Rzeszów

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowski Rynek zapełnił się dziś tysiącami czerwonych serduszek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

WOŚP 2024. Ponad 200 wolontariuszy wyjdzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Ponad dwustu wolontariuszy z trzech rzeszowskich sztabów będzie kwestować na ulicach Rzeszowa (i nie tylko) już w najbliższą niedzielę, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Zaatakował przechodnia w centrum Rzeszowa i złamał mu nogę. Został zatrzymany i usłyszał zarzut

RZESZÓW. Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który zaatakował przypadkowego przechodnia w centrum Rzeszowa. Pokrzywdzony, na skutek kopnięcia, doznał poważnego złamania nogi. 45-letni napastnik został zatrzymany i usłyszał zarzut.

Rzeszów

32. Finał WOŚP w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczny Finał WOŚP w Rzeszowie rozpocznie barwny korowód wolontariuszy, który wyruszy na rzeszowski Rynek spod okrągłej kładki na ul. Piłsudskiego, która od lutego 2023 roku nosi nazwę „Kładka im. Wielkiej Orkiestry...

Rzeszów

Miasto szuka chętnych do organizacji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Rzeszowie

RZESZÓW. Korowody, koncert na Rynku, gry, zabawy i nie tylko - tak ma wyglądać tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Miasto szuka stowarzyszeń, które chciałyby zorganizować takie wydarzenie. Na wszystko zapisane...

Reklama