Rzeszów - Niedziela, 24.08.2025
Reklama

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Mapa akustyczna jest dokumentem, który, zgodnie z unijnymi wymogami, miasto przygotowuje raz na pięć lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na największe ośrodki.

Opracowanie dokumentu poprzedzą badania poziomu hałasu. W ten sposób okaże się, w których częściach Rzeszowa jest najgłośniej i gdzie należy podjąć działania mające na celu obniżenie poziomu hałasu.

Dokument zostanie przygotowany na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Planiści i drogowcy uwzględnią przedstawione na mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Na podstawie mapy można przykładowo zaplanować budowę nowych dróg albo zmienić organizację ruchu tak, aby zmniejszyć poziom hałasu.
Reklama
Aktualnie dobiegają końca działania związane z przetargiem na opracowanie mapy. Dokument ma być gotowy do końca maja przyszłego roku. Badania natomiast rozpoczną się, gdy temperatura powietrza po zimie przekraczać będzie pięć stopni, bo tylko w takich warunkach można je prowadzić.

Pierwsza mapa akustyczna dla Rzeszowa powstała w 2011 roku i została zaktualizowana dwa lata później. Kolejną wykonano w 2017 r. Z danych zawartych w ostatnim dokumencie wynika, że głównym źródłem hałasu na terenie miasta jest ruch drogowy. Hałas lotniczy, kolejowy i przemysłowy są jego drugorzędnym źródłem, ograniczonym swoim oddziaływaniem jedynie do obszaru bezpośredniego otoczenia Rzeszowa.

Mapa akustyczna jest ogólnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz na stronie BIP.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Centrum Wspinaczkowe FlyWall. Nowy obiekt na sportowej mapie Rzeszowa

RZESZÓW. Już 17 sierpnia oficjalne otwarcie Centrum Wspinaczkowego

Rzeszów

Piknik charytatywny dla schroniska „Kundelek”. Akcja odbędzie się na rzeszowskich Bulwarach

RZESZÓW. Piknik charytatywny rozpocznie się 25 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00 na rzeszowskich Bulwarach.

Rzeszów

Remont wiaduktu na ul. Batorego. Zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Ustalono, że w okolicy skrzyżowania ul. Chocimskiej i Żółkiewskiego powstanie tymczasowa pętla autobusowa.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc „wstępnie” rezygnuje z wyborów do Sejmu. Ostateczna decyzja zapadnie w piątek

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc odniósł się do medialnych doniesień ws. ewentualnej rezygnacji z wyborów do Sejmu. 

Rzeszów

Połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą coraz bliżej realizacji

RZESZÓW. Projekt połączenia al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą jest już prawie gotowy.

Rzeszów

Policjanci sprawdzali miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych

RZESZÓW, PODKARPACIE. Kolejna edycja działań zaplanowana jest na wrzesień.

Rzeszów

Odpowiedź marszałka kluczem do rozpoczęcia budowy połączenia ul. Warszawskiej z ul. Krakowską

RZESZÓW. Trwa projektowanie połączenia ul. Warszawskiej z ul. Krakowską.

Rzeszów

21-krotny uczestnik imprezy zwycięża 28. Rajd Rzeszowski

RZESZÓW. Zwycięzcą 28. Rajdu Rzeszowskiego został Grzegorz Grzyb pilotowany przez Roberta Hundlę.

Reklama