Rzeszów - Wtorek, 12.08.2025
Reklama

Dwa wernisaże w ramach Rzeszowskiego Weekendu Fotografii

Dodano: /

Trwa trzecia edycja „Rzeszowskiego Weekendu Fotografii”. Jest to wydarzenie obejmujące szerokie spektrum tematów na pograniczu fotografii i pokrewnych sztuk wizualnych. W jego ramach w Rzeszowie organizowane są m.in. wystawy stałe, wernisaże online  oraz warsztaty fotograficzne. Na nadchodzący weekend zaplanowano dwa wernisaże.

Pierwszy to SONIA HANDELMAN-MEYER - THE NEW YORK PHOTO LEAGUE, który odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, w piątek (15.10) o godz. 18:30. Kuratorem wystawy jest Marek Grygiel. Druga propozycja, to wystawa zdjęć Katarzyny Piechowicz zatytułowana „Seniorzy”. Wernisaż odbędzie się w sobotę (16.10) o godz. 18:30 w Galerii Nierzeczywistej  RSF przy ul. Matejki 10.

Poniżej informacje o wystawach:

SONIA HANDELMAN-MEYER - THE NEW YORK PHOTO LEAGUE

RWF2021 - ogólnopolska premiera wystawy fotografii Sonii Handelman-Meyer zatytułowanej "The New York Photo League" połączona ze spotkaniem autorskim on-line!

Prezentowana wystawa to 34 wybrane fotografie wykonane w latach 50-tych ubiegłego wieku, w okresie aktywnej działalności Ligi Fotograficznej w Nowym Jorku. Obok Sonii Handelman-Meyer członkami kolektywu byli m.in. John Ebstel, Sid Grossman, Paul Strandt, Berniece Abbott, Ansel Adams i wielu innych, znakomitych fotografów tamtego okresu.

Premierowa odsłona wystawy w Polsce - oraz jedna z pierwszych w tej części Europy - odbywa się dzięki współpracy z Sonia Handelman-Meyer Photography Archive.

Partnerzy wydarzenia: Sonia Handelman-Meyer Photography Archive, Miasto Rzeszów, Artibo, Leica 6x7 Gallery Warszawa, Fototapeta, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Druk i produkcja: Artibo Polska.

Ekspozycja prac potrwa do 10.11.2021

 

KATARZYNA PIECHOWICZ - SENIORZY

Katarzyna Piechowicz jest niezależną fotografką dokumentalną mieszkającą w Rudzie Śląskiej. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na długoterminowych projektach związanych z osobami i społecznościami doświadczającymi wykluczenia.

Jej projekt „Seniorzy” poświęcony samotności osób starszych, zdobył uznanie w najważniejszych konkursach fotoreportażu w Polsce, trafiając do finału Nagrody im. Krzysztofa Millera za Odwagę Patrzenia w 2019 roku i zdobywając nagrodę (I miejsce w kategorii Życie codzienne Grand Press Photo 2020).

Została zaproszona do zaprezentowania swoich prac podczas kilku ważnych wydarzeń fotograficznych. Nadal zgłębia tematykę wykluczenia i dyskryminacji, angażując się w lokalne, często niedoceniane grupy społeczne i środowiska. Mocno wierzy, że fotografia jest sposobem na to, by usłyszeć głosy osób pokrzywdzonych. Obecnie pracuje nad kolejnym długofalowym projektem skupiającym się na społeczności romskiej, z którym została finalistką międzynarodowego konkursu o grant „Women Photograph + Getty Images”.

Jej prace publikowane były w Gazecie Wyborczej, Dużym Formacie, miesięczniku Pismo, Press, Dzienniku Zachodnim, National Geographis, Tygodniku Powszechnym.

Ekspozycja prac potrwa do 29.10.2021

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Premiera nowego spektaklu teatru Przedmieście

„Księga powrotu” to tytuł nowego spektaklu przygotowanego przez rzeszowski Teatr Przedmieście. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę, 17 maja o godz. 19.00 w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4.

Aktualności

Gwieździste niebo, poezja i muzyka na cymbałach - 4. Nocny Targ Poetycki

23 maja na placu za budynkiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbędzie się czwarta edycja Nocnego Targu Poetyckiego.

Aktualności

Nowa lokalizacja Koncertu Głównego ESK. "Przenosimy się bliżej centrum miasta"

Estrada Rzeszowska ogłosiła lokalizację tegorocznego Koncertu Głównego w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. - W tym roku przenosimy się bliżej centrum miasta – napisano w mediach społecznościowych.

Aktualności

Noc Muzeów z PSSK w Rzeszowie. W programie m.in. wystawa taboru kolejowego i prezentacja pługa odśnieżnego 411S

W najbliższą sobotę w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia jakim jest Noc Muzeów. 19 instytucji otworzy wieczorem swoje drzwi dla zwiedzających. Jedną z atrakcji będzie wystawa i prezentacje organizowane przez...

Aktualności

Spotkanie z antropologiem w bibliotece. Tomasz Madej opowie o historii i ewolucji tatuażu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Madejem – antropologiem, specjalistą w zakresie tatuażu etnicznego, które odbędzie się 23 maja 2025 r. o godz. 17.00 w budynku...

Aktualności

Kolejni wykonawcy na KultURaliach: Zalewski, Hyży, Otsochodzi

Powiększa się skład artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznych KultURaliów. Do ogłoszonych wcześniej wykonawców, dołączyli: Krzysztof Zalewski (7.06) Grzegorz Hyży i Otsochodzi (6.06).

Reklama