Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Franciszek Frączek intymnie – nowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Dodano: 28.04.2026 r. / Redakcja

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wernisaż wystawy „Franciszek Frączek intymnie”, który odbędzie się 3 maja 2026 roku o godz. 15:00 w Gmachu Głównym przy ul. 3 Maja 19. Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Franciszka Frączka na Podkarpaciu i upamiętnia 20. rocznicę śmierci artysty.

Wystawa koncentruje się na jednym z najbardziej osobistych wątków twórczości Frączka – autoportrecie. To właśnie w nim artysta odsłaniał swoje emocje, refleksje oraz relacje z otoczeniem. Zwiedzający zobaczą szeroki wybór prac powstających od lat 30. XX wieku aż po ostatnie lata życia twórcy.

Prezentowane dzieła mają często rozbudowaną, narracyjną formę. Obok scen z codzienności – takich jak wyjazdy plenerowe – pojawiają się także odniesienia do doświadczeń wojennych. Część kompozycji przybiera charakter oniryczny i surrealistyczny, podejmując tematykę zjawisk nadprzyrodzonych. W innych pracach widoczna jest inspiracja kulturą słowiańską, co nawiązuje do przyjętego przez artystę imienia Słońcesław z Żołyni.

Na wystawie znalazły się dzieła pochodzące z kolekcji prywatnych, zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Biura Wystaw Artystycznych. Kuratorką ekspozycji jest Dorota Rucka-Marmaj.

Wystawę będzie można oglądać do 31 maja 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Już po raz 34. w Rzeszowie i na Podkarpaciu zabrzmi muzyka organowa

W minioną sobotę rozpoczęła się tegoroczna edycja Podkarpackiego Festiwalu Organowego. Organizatorzy zaplanowali 13 koncertów, które będą odbywały się w rzeszowskich i podkarpackich kościołach w lipcu oraz w sierpniu.

Silent Disco

Dyskoteka pod gołym niebem na rzeszowskim Rynku

Słuchawki, taniec, nocny klimat i dobra zabawa - Skwer Kultury na rzeszowskim Rynku zamieni się na ponad 2 godziny w taneczny parkiet. Rzeszowskie Piwnice organizują tam Silent Disco. Wstęp wolny!

Aktualności

Jazz i spoken word w pięknej scenerii parku na osiedlu Miłocin

Piękna sceneria, leżaki, muzyka jazzowa i słowo - tak zapowiada się sobotni wieczór na rzeszowskim osiedlu Miłocin z kwartetem: Maciej Sikała (saksofony), Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz (słowo), Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk...

Aktualności

Wielka impreza w amerykańskim stylu na rzeszowskich Bulwarach

Potańcówka w stylu country, koncerty Polskiego Elvisa i Chłopaków z Kentucky, pokaz motocykli Harley-Davidson Rzeszów i wiele innych atrakcji przygotowano dla mieszkańców w ramach Pikniku Amerykańskiego. Plenerowa impreza odbędzie już w najbliższą...

Aktualności

"Historia Rzeszowa piaskiem pisana" - plenerowe pokazy multimedialne

Z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa, Rzeszowski Dom Kultury przygotował wyjątkowy cykl plenerowych pokazów multimedialnych „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. Premiera widowiska odbędzie się już w najbliższy piątek, 19 lipca...

Letnia Scena Teatru Przedmieście

Plenerowy pokaz spektaklu "Kiedyś Ci opowiem..."

Teatr Przedmieście zaprasza na spektakl "Kiedyś Ci opowiem...", który odbędzie się 13.07.2024 o godz. 20.00 w ramach Letniej Sceny Teatru Przedmieście. Widowiko będzie można zobaczyć na placu przed siedzibą teatru.

Aktualności

Spotkania autorskie w Ogrodach Bernardyńskich. Start już w najbliższą niedzielę

„Letnie Ogrody Literackie” to kolejna odsłona znanego już rzeszowianom i lubianego cyklu plenerowych spotkań autorskich odbywających się w zielonej przestrzeni Ogrodów Bernardyńskich. W niedzielne popołudnia lipca, sierpnia i września 2024 roku Ogrody...

Reklama