Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Franciszek Frączek intymnie – nowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Dodano: 28.04.2026 r. / Redakcja

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wernisaż wystawy „Franciszek Frączek intymnie”, który odbędzie się 3 maja 2026 roku o godz. 15:00 w Gmachu Głównym przy ul. 3 Maja 19. Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Franciszka Frączka na Podkarpaciu i upamiętnia 20. rocznicę śmierci artysty.

Wystawa koncentruje się na jednym z najbardziej osobistych wątków twórczości Frączka – autoportrecie. To właśnie w nim artysta odsłaniał swoje emocje, refleksje oraz relacje z otoczeniem. Zwiedzający zobaczą szeroki wybór prac powstających od lat 30. XX wieku aż po ostatnie lata życia twórcy.

Prezentowane dzieła mają często rozbudowaną, narracyjną formę. Obok scen z codzienności – takich jak wyjazdy plenerowe – pojawiają się także odniesienia do doświadczeń wojennych. Część kompozycji przybiera charakter oniryczny i surrealistyczny, podejmując tematykę zjawisk nadprzyrodzonych. W innych pracach widoczna jest inspiracja kulturą słowiańską, co nawiązuje do przyjętego przez artystę imienia Słońcesław z Żołyni.

Na wystawie znalazły się dzieła pochodzące z kolekcji prywatnych, zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Biura Wystaw Artystycznych. Kuratorką ekspozycji jest Dorota Rucka-Marmaj.

Wystawę będzie można oglądać do 31 maja 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Aktualności

Gorący koniec wakacji w kinach Helios

Kolejny kinowy weekend rozpocznie się mocnym akcentem w postaci dawki filmowych nowości. W repertuarze kin Helios pojawią się wyczekiwane premiery: „Kruk”, „Nierozłączni” oraz „Mrugnij dwa razy”. Ponadto na wielkich ekranach można wciąż...

TEATR NA EKRANIE

„Miss HIV” z Olgą Bołądź, Dorotą Kolak i Adamem Woronowiczem w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejny spektakl w ramach cyklu „Teatr na ekranie”. Podczas najbliższego spotkania widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Krzysztofa Czeczota zatytułowany „Miss HIV”. W obsadzie...

Reklama