Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Miasto przejęło kamienicę z kinem Zorza

Dodano: 10.05.2023 r. / Redakcja

Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, którą kupiło za ponad 6 mln zł.

Do tej pory nieruchomość, w której mieści się najstarsze rzeszowskie kino, była własnością spółki Apollo Film z Krakowa. Kino prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Aktem notarialnym z 27 kwietnia 2023 roku Gmina Miasto Rzeszów nabyła prawo własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania działek, na których on się znajduje. Akt notarialny gwarantuje działalność kina w tym miejscu.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, nie ukrywa, że bardzo zależało mu na uratowaniu kina, a transakcję nazywa prezentem dla mieszkańców, którzy bardzo cenią Zorzę i od lat chętnie oglądają tutaj filmy. Jak zapewnia, kino z pewnością tu pozostanie, a jego dalsza działalność to priorytet dla miasta. - Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych – mówi Konrad Fijołek.

Miasto ma również pomysł na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, w której mieści się kino Zorza. Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Z kolei dużą przestrzeń na strychu można wykorzystać dla sztuki. W przyszłości może tam powstać galeria obrazów lub fotografii. - Gdy już przejmiemy dokumentację techniczną obiektu, przymierzymy się do małych remontów, aby przystosować pomieszczenia do naszych potrzeb – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Powierzchnia użytkowa kupionego przez miasto budynku to 2036,6 m kw. Kino Zorza istnieje tu od 1956 roku, posiada największą na Podkarpaciu salę kinowo - widowiskową na 518 miejsc. A także dwie sale kameralne, każda na 44 miejsca.  Dzięki temu Zorza w ciągu dnia może wyświetlać nawet 10 filmów, zarówno festiwalowych, jak i rozrywkowych. Na pierwszym i drugim piętrze są biura (ok. 700 m kw.)

Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Przetrwała walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną. Pierwszy kinowy seans w Kinie Zorza odbył się 28 sierpnia 1956 roku. Nie wiadomo jaki tytuł filmowy był puszczany, wiadomo, że był to western.

Obecnie Zorza znana jest z ambitnych produkcji, filmów mających „to coś”. Dodatkowo w Zorzy pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, odbywają się różne cykle filmowe: DKF Zorza, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper.

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Najlepsze ilustracje dla dzieci z całego świata. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Od 8 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można zobaczyć prace nagrodzone podczas Biennale Ilustracji Bratysława 2025 – jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych ilustracji książkowej dla dzieci.

Aktualności

Modelki na Rzeszowskich KultURaliach

„Jeden z najszybciej rosnących zespołów na polskiej scenie muzycznej. Od 2023 roku ich utwory zdobyły już setki milionów wyświetleń w serwisach streamingowych, a refreny błyskawicznie trafiają na playlisty i do social mediów”...

Aktualności

Kultowy „Żywot Briana” wraca na wielki ekran. Seanse w Zorzy w kwietniu i w maju

W kwietniu w maju Kino Zorza organizuje cztery seanse specjalne, podczas których będzie można zobaczyć na wielkim ekranie kultowy film „Żywot Briana” według Monty Pythona w zremasterowanej wersji. Bilety są już w...

Aktualności

Symfonia „Apokaliptyczna” Brucknera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Już w najbliższy piątek, 27 marca 2026 r. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą czeskiego dyrygenta Jiřího Petrdlíka wykona monumentalne dzieło Antona Brucknera – VIII Symfonię c-moll „Apokaliptyczną"

Aktualności

Ponad 420 tys. zł dla RDK na zwiększenie dostępności oferty

Dzięki pozyskanym przez Rzeszowski Dom Kultury środkom o łącznej wysokości 423 tysięcy złotych wprowadzone zostaną rozwiązania ułatwiające korzystanie z kultury w Rzeszowie osobom o różnych potrzebach – nie tylko osobom z niepełnosprawnościami,...

Aktualności

„Piosenka w Meloniku”. Ruszyła sprzedaż biletów na Koncert Galowy, gwiazdą Igor Herbut

Do sprzedaży trafiły bilety na Koncert Galowy tegorocznej edycji festiwalu „Piosenka w Meloniku” organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury. Gwiazdą wieczoru będzie Igor Herbut. Przewodniczącym jury jest Robert Janowski.

Aktualności

Tradycyjne pisanki wielkanocne na wystawie WDK. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić

Do 28 marca 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Ekspozycja prezentuje pisanki z regionu, wykonane tradycyjnymi metodami. Ostatniego dnia wystawy, podczas finisażu ich...

Aktualności

Ulubiony pianista rzeszowskiej publiczności Grzegorz Niemczuk wraca do Rzeszowa już 22 kwietnia. Tym razem zagra na fortepianie Fazioli!

Filharmonia Podkarpacka już 22.04 ponownie stanie się sceną wydarzenia, na które melomani czekają z niecierpliwością. Do Rzeszowa powraca Grzegorz Niemczuk – pianista światowego formatu i artysta, którego publiczność darzy tu szczególną sympatią....

Reklama