Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

Dodano: 11.05.2026 r. / Redakcja

fot. WSIiZ
fot. WSIiZ

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Pierwszy tego typu konkurs na świecie

I Międzynarodowe Biennale Plakatu Muzycznego dobiega końca. To pierwszy tego typu konkurs na świecie, który dzięki inicjatywie prof. Patrycji Longawy i zaangażowaniu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbył się właśnie w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program kulturalny i artystyczny, a jego finałem będzie spotkanie z artystą światowego formatu.

Spotkanie i seans w Sali Senatu

12 maja 2026 roku o godz. 11:30 gościem WSIiZ będzie Lex Drewinski, polski plakacista i nauczyciel akademicki. Wydarzenie odbędzie się w Sali Senatu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas spotkania uczestnicy obejrzą film dokumentalny „Lex Drewinski w Kosmosie". To opowieść o życiu artysty, jego drodze do sukcesu i podejściu do sztuki, ale także o samym plakacie — medium, w którym, zgodnie z dewizą profesora, „odejmować znaczy dodawać".

Film został zrealizowany przez duet: Marek Osajda (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) oraz Bartosz Jurgiewicz, montażysta i autor zdjęć.

Lex Drewinski

Profesor Lex Drewinski urodził się w Szczecinie. W latach 1976–1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1981 roku ukończył z wyróżnieniem studia w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego. W latach 1983–1985 pracował jako reżyser i scenarzysta w Poznańskim Studiu Filmów Animowanych. W 1985 roku wyjechał z Polski do Berlina Zachodniego.

W 1992 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie. Od 2010 roku jest również profesorem na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie.

Pisze felietony do kwartalnika o designie „2+3D”. Brał udział w najważniejszych wystawach i konkursach plakatowych na całym świecie. Zdobył ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych oraz podczas cyklicznych i jednorazowych wydarzeń.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rockowa Noc B-day GIG. Godzinowa rozpiska koncertów

Już po raz 20. w stolicy Podkarpacia odbędzie się Rockowa Noc. Tym razem wydarzenie odbędzie się na Lisiej Górze. W programie: przegląd młodych zespołów, cztery koncerty znanych wykonawców, strefa motocyklowa oraz afterparty...

Aktualności

Letnie Ogrody Literackie: Spotkanie z piosenkarką Katarzyną Groniec

W niedzielę, 10 sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej w Rzeszowie „Letnie Ogrody Literackie”. Gościem będzie piosenkarka Katarzyna Groniec.

Aktualności

Rzeszowskie kino Helios zamyka się po 23 latach działalności

21 sierpnia 2025 roku, po 23 latach obecności w Rzeszowie, swoją działalność zakończy kino Helios zlokalizowane przy al. Powstańców Warszawy 14. Kino funkcjonowało od 17 lipca 2002 roku, stając się przez 23...

Aktualności

21. Międzynarodowy Niekonwencjonalny Konkurs Fotograficzny „Foto Odlot”

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do udziału w 21. Międzynarodowym Niekonwencjonalnym Konkursie Fotograficznym „Foto Odlot” organizowanym przez WDK w Rzeszowie pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP - nr 2025/439 i...

Aktualności

Dagny Mikoś zaśpiewa przeboje Edith Piaf. Po recitalu potańcówka pod chmurką

Wokalistka i aktorka Dagny Mikoś wraz zespołem zaśpiewa największe przeboje legendy francuskiej piosenki – Edith Piaf. Po recitalu odbędzie się potańcówka pod gołym niebem.

Aktualności

Taniec pod gołym niebem. Potańcówka Miejska na rzeszowskich Bulwarach

Seniorzy do tańca! Zbliża się kolejna Potańcówka Miejska pod gołym niebem. Uczestnicy po raz kolejny zyskają możliwość wspólnej zabawy przy dźwiękach znanych przebojów muzyki rozrywkowej i biesiadnej

Aktualności

Fotograficzna podróż po Polsce. Wystawa Mirosława Raka w Galerii Nierzeczywistej

„Fotografia ojczysta wiek XXI” to fotograficzna podróż Mirosława Raka po Polsce – zarówno w miejsca dobrze znane i tłumnie odwiedzane przez turystów, jak i te położone z dala od popularnych szlaków, a...

Reklama