Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

Dodano: 11.05.2026 r. / Redakcja

fot. WSIiZ
fot. WSIiZ

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Pierwszy tego typu konkurs na świecie

I Międzynarodowe Biennale Plakatu Muzycznego dobiega końca. To pierwszy tego typu konkurs na świecie, który dzięki inicjatywie prof. Patrycji Longawy i zaangażowaniu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbył się właśnie w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program kulturalny i artystyczny, a jego finałem będzie spotkanie z artystą światowego formatu.

Spotkanie i seans w Sali Senatu

12 maja 2026 roku o godz. 11:30 gościem WSIiZ będzie Lex Drewinski, polski plakacista i nauczyciel akademicki. Wydarzenie odbędzie się w Sali Senatu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas spotkania uczestnicy obejrzą film dokumentalny „Lex Drewinski w Kosmosie". To opowieść o życiu artysty, jego drodze do sukcesu i podejściu do sztuki, ale także o samym plakacie — medium, w którym, zgodnie z dewizą profesora, „odejmować znaczy dodawać".

Film został zrealizowany przez duet: Marek Osajda (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) oraz Bartosz Jurgiewicz, montażysta i autor zdjęć.

Lex Drewinski

Profesor Lex Drewinski urodził się w Szczecinie. W latach 1976–1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1981 roku ukończył z wyróżnieniem studia w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego. W latach 1983–1985 pracował jako reżyser i scenarzysta w Poznańskim Studiu Filmów Animowanych. W 1985 roku wyjechał z Polski do Berlina Zachodniego.

W 1992 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie. Od 2010 roku jest również profesorem na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie.

Pisze felietony do kwartalnika o designie „2+3D”. Brał udział w najważniejszych wystawach i konkursach plakatowych na całym świecie. Zdobył ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych oraz podczas cyklicznych i jednorazowych wydarzeń.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Stworzyli muzykę do serialu "1670", wkrótce zagrają w Rzeszowie

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie ogłosił harmonogram koncertów w ramach cyklu Etno-Wiosna. Jako pierwszy wystąpi zespół WoWaKin, który wraz z Niną Kodorską zaaranżował i wykonał muzykę do hitu serialowego Netflixa – „1670”.

Aktualności

Powiększa się line-up 30. Rzeszowskich Juwenaliów. 10. kolejnych artystów

Jan-rapowanie, Igo, Rów Babicze, Lordofon, Sobel, Białas, Goles uOrkiestra, Pidżama Porno, Kękę – to kolejni artyści, którzy w tym roku zagrają na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej w ramach Rzeszowskich Juwenaliów.

Aktualności

„Następnego dnia rano” - znakomity spektakl komediowy Teatru Capitol. Plejada polskich gwiazd już 16 marca w Rzeszowie

Zdarzyło się Wam obudzić rano w cudzym łóżku obok nieznajomej czy nieznajomego i nie pamiętać, co się działo poprzedniego wieczoru? Nie?  Agencja Artystyczna MUZA zaprasza na ponad dwie godziny wyśmienitej zabawy dla...

Aktualności

Muzyka z „Ojca Chrzestnego” w Filharmonii Podkarpackiej. Gościnnie Piotr Polk

W poniedziałek, 10 marca melomani będą mieli okazję usłyszeć muzykę Nino Roty ze ścieżki dźwiękowej trylogii filmowej „The Godfather” w aranżacji Jerzego Cembrzyńskiego. Wykonawcami będą Ursynowska Orkiestra Kameralna „Finitimus” oraz znany śpiewający...

Aktualności

Znamy pierwsze gwiazdy Rzeszowskich Juwenaliów 2025

Kult, Szpaku, Chivas i Happysad– to pierwsi ogłoszeni wykonawcy, którzy w tym roku rozgrzeją studencką publiczność podczas jubileuszowych, 30. Juwenaliów Rzeszowskich.

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej: Mendelssohn, Chopin i Bizet

Pochodzący z Rzeszowa Piotr Kościk poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej podczas piątkowego koncertu symfonicznego. W programie: Uwertura „Ruy Blas” Mendelssohna, Koncert e – moll Chopina oraz Symfonia nr 1 C – dur Bizeta....

Aktualności

Jesus Chrysler Suicide powraca na scenę klubu Pod Palmą

Po ponad 9 latach, rzeszowska formacja Jesus Chrysler Suicide zagra w klubie Pod Palmą. Koncert odbędzie się na początku kwietnia. Publiczność rozgrzeje little man, figurine - noise/post-rockowy zespół z Rzeszowa.

Aktualności

Cyrk Safari przyjedzie do Rzeszowa z nowym widowiskiem „Dream Circus"

Cyrk Safari, jeden z najstarszych cyrków w Polsce, który działa nieprzerwanie od 1993 roku, w połowie marca przyjedzie do Rzeszowa z nowym widowiskiem. W programie międzynarodowy skład artystów z Ukrainy, Bułgarii, Polski,...

Reklama