Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

Dodano: 11.05.2026 r. / Redakcja

fot. WSIiZ
fot. WSIiZ

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Pierwszy tego typu konkurs na świecie

I Międzynarodowe Biennale Plakatu Muzycznego dobiega końca. To pierwszy tego typu konkurs na świecie, który dzięki inicjatywie prof. Patrycji Longawy i zaangażowaniu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbył się właśnie w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program kulturalny i artystyczny, a jego finałem będzie spotkanie z artystą światowego formatu.

Spotkanie i seans w Sali Senatu

12 maja 2026 roku o godz. 11:30 gościem WSIiZ będzie Lex Drewinski, polski plakacista i nauczyciel akademicki. Wydarzenie odbędzie się w Sali Senatu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas spotkania uczestnicy obejrzą film dokumentalny „Lex Drewinski w Kosmosie". To opowieść o życiu artysty, jego drodze do sukcesu i podejściu do sztuki, ale także o samym plakacie — medium, w którym, zgodnie z dewizą profesora, „odejmować znaczy dodawać".

Film został zrealizowany przez duet: Marek Osajda (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) oraz Bartosz Jurgiewicz, montażysta i autor zdjęć.

Lex Drewinski

Profesor Lex Drewinski urodził się w Szczecinie. W latach 1976–1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1981 roku ukończył z wyróżnieniem studia w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego. W latach 1983–1985 pracował jako reżyser i scenarzysta w Poznańskim Studiu Filmów Animowanych. W 1985 roku wyjechał z Polski do Berlina Zachodniego.

W 1992 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Projektowania Graficznego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie. Od 2010 roku jest również profesorem na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie.

Pisze felietony do kwartalnika o designie „2+3D”. Brał udział w najważniejszych wystawach i konkursach plakatowych na całym świecie. Zdobył ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych oraz podczas cyklicznych i jednorazowych wydarzeń.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

David Gimenez i Philippe Quint gośćmi piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka trzech kompozytorów, wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej podczas najbliższego koncertu symfonicznego. Symfonicy podkarpaccy wykonają utwory Verdiego, Mendelssohna i Brahmsa pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Davida Gimieneza. Solistą wieczoru będzie amerykański skrzypek Philippe Quint.

Aktualności

Teatr na ekranie: „Żona Łysego” w Kinie za Rogiem Cafe

Dramat psychologiczny „Żona Łysego” z Aleksandrą Konieczną w roli głównej, będzie można obejrzeć w ramach najbliższego spotkania z cyklu „Teatr na ekranie” w Kinie za Rogiem Cafe. Projekcja odbędzie się w poniedziałek,...

Czwartki Jazzowe – kontynuacja

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Aktualności

The Strings - przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki

15 lutego 2025 r. w Filharmonii POdkarpackiej będzie można zobaczyć przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki - The Strings. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. 

Aktualności

Wyjątkowy koncert zespołu Karczmarze z okazji Dnia Kobiet

Zespół Karczmarze organizuje specjalny koncert dla mieszkańców Rzeszowa oraz całego województwa podkarpackiego. Wydarzenie pn. „Karczmarze na Dzień Kobiet” odbędzie się w dniu 8 marca 2025 r. na Politechnice Rzeszowskiej.

Aktualności

Brown wraca na scenę. Zespół zagra w kwietniu w Rzeszowskich Piwnicach

Po 5 latach przerwy, rzeszowski zespół Brown wraca scenę z mocnym uderzeniem. Grupa wystąpi 26 kwietnia w Rzeszowskich Piwnicach w ramach kolejnego koncertu z serii Rockowa Noc from the Basement.

Aktualności

Trasa Punky Reggae Live 2025 zawita do Rzeszowa

Energetyczna, koncertowa odsłona trasy Punky Reggae Live powraca do stolicy Podkarpacia. Wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w klubie Strefa Kultury Studenckiej. Wystąpią: FARBEN LEHRE (tradycyjnie w roli gospodarza trasy), THE BILL,...

Aktualności

„Otwieranie róży” - spotkanie poetyckie z Dorotą Kwoką i Stachem Ożogiem

14 lutego o godz. 18:00 w filii nr 16 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie (ul. Gromskiego 10C), odbędzie się spotkanie poetyckie pn. Otwieranie róży. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać...

Reklama