Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Zdjęcia Michała Drozda korespondujące z pracami Edwarda Janusza na wystawie w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: 07.11.2025 r. / Redakcja

7 listopada 2025 r. odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Janusz. Drozd. Atelier” połączony ze spotkaniem z autorem. Ekspozycja prezentuje 40 portretów - w większości mieszkańców Rzeszowa - wykonanych odstępnie kilku dekad przez dwóch autorów: Michała Drozda oraz słynnego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza.

Wystawa fotografii pt. “JANUSZ. DROZD. ATELIER” to swego rodzaju eksperyment wizualny, który zestawia ze sobą serię 40 kunsztownie wykonanych portretów fotograficznych - w większości mieszkańców Rzeszowa - wykonanych odstępnie kilku dekad. Współczesne fotografie, będące efektem pracy rzeszowskiego fotografa Michała Drozda jak również korespondujące z nimi - przede wszystkim w kontekście estetyki wizualnej i przyjętej formy - fotografie z Archiwum Edwarda Janusza i Rodziny dzieli ponad 100 lat. Jak się jednak okazuje, niezależnie od upływu lat starannie dobrane pary fotografii pokazują doskonale, jak uniwersalnym i opierającym się próbie czasu narzędziem opisu rzeczywistości jest fotografia.

Wystawa jest częścią projektu "Patrz!Szeroko - VII Rzeszowski Weekend Fotografii, dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się w piątek, 7 listopada o godz. 18:00 we foyer na I piętrze Filharmonii Podkarpackiej. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 30 listopada br. Wstęp wolny.

Kuratorem wystawy jest Marek Grygiel.

O autorach.

Michał DROZD - rzeszowianin, rocznik 1961, związany z fotografią nieprzerwanie od lat 80. XX wieku. Jego w większości czarno-białe zdjęcia, pełne estetycznych nawiązań do czasów klasycznej fotografii ciemniowej to sztuka wysmakowana, pełna wieloznaczności i niezwykłych ujęć ludzkiego ciała. To właśnie człowiek jest najczęstszym tematem obecnym w zdecydowanej większości prac artysty.

Oprócz fotografii szczególne miejsce w twórczości Michała Drozda zajmuje muzyka bluesowa. Wykonane przez niego znakomite fotografie muzyków bluesowych znajdują się na stronie chiblues.com - swoistym kompendium historii legendarnego festiwalu bluesa w Chicago, prowadzonym przez znakomitego fotografa Paula Natkina.

Fotografie Michała Drozda prezentowane były na ponad 120 wystawach zbiorowych i 60 indywidualnych, w kraju i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech i na Węgrzech. Był wielokrotnie nagradzany, zarówno na ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Zdobył m.in. Złoty Medal i tytuł Mistrza Polski Fotografii Studyjnej (2000) oraz Grand Prix Biennale Plakatu Fotograficznego (2006).Jest inicjatorem nieformalnej grupy Dokumentalni, z którą związany jest nieprzerwanie od 2017 roku.

Edward JANUSZ - uważany za prekursora rzeszowskiej fotografii, realizował się zarówno jako fotograf - portrecista, doskonale posługując się warsztatem w studio fotograficznym, jak również fotograf - dokumentalista, który z pełną wrażliwością rejestrował codzienne życie mieszkańców przedwojennego Rzeszowa. Przez dziesięciolecia zapisywał życie Rzeszowa i jego mieszkańców.Jako absolwent Politechniki Lwowskiej wstąpił do armii austro-węgierskiej, gdzie dosłużył się stopnia porucznika. W 1880 zakończył służbę i przeniósł się do Złoczowa, gdzie wkrótce założył własny zakład fotograficzny. Po kilku latach pracy zdecydował jednak o jego przeniesieniu do Rzeszowa.

Otwarcie zakładu Janusza w dniu 1 lipca 1886 roku, w domu państwa Gartnerów na ówczesnej ulicy Sandomierskiej (dziś ulica Grunwaldzka) było niezwykle ważnym wydarzeniem, odnotowanym m.in. w "Tygodniku Rzeszowskim".

Zakład fotograficzny, który Edward Janusz prowadził przez lata wraz z małżonką Leopoldyną szybko zdobył uznanie rzeszowian, a w dobrym tonie było mieć portret „od Janusza”. Renomy firmie przysporzyło wydanie w 1898 r. firmowej kolekcji kart korespondencyjnych z widokami Rzeszowa. Prawdziwym ukoronowaniem zawodowej działalności Edwarda Janusza było nadanie mu w 1898 r. tytułu cesarsko-królewskiego nadwornego fotografa w dowód uznania wysokiego poziomu jego fotografii.

Edward Janusz był znany również ze swojej pracy społecznej. Angażował się we wszystkie ważniejsze dla miasta przedsięwzięcia. Pod koniec życia choroba mocno ograniczyła jego możliwości twórcze. Zmarł 3 marca 1914 r. i został pochowany na rzeszowskim cmentarzu Pobitno.

Znacząca dla miasta część fotografii Rodziny Januszów znajduje się w Archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Najlepsze ilustracje dla dzieci z całego świata. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Od 8 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można zobaczyć prace nagrodzone podczas Biennale Ilustracji Bratysława 2025 – jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych ilustracji książkowej dla dzieci.

Aktualności

Modelki na Rzeszowskich KultURaliach

„Jeden z najszybciej rosnących zespołów na polskiej scenie muzycznej. Od 2023 roku ich utwory zdobyły już setki milionów wyświetleń w serwisach streamingowych, a refreny błyskawicznie trafiają na playlisty i do social mediów”...

Aktualności

Kultowy „Żywot Briana” wraca na wielki ekran. Seanse w Zorzy w kwietniu i w maju

W kwietniu w maju Kino Zorza organizuje cztery seanse specjalne, podczas których będzie można zobaczyć na wielkim ekranie kultowy film „Żywot Briana” według Monty Pythona w zremasterowanej wersji. Bilety są już w...

Aktualności

Symfonia „Apokaliptyczna” Brucknera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Już w najbliższy piątek, 27 marca 2026 r. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą czeskiego dyrygenta Jiřího Petrdlíka wykona monumentalne dzieło Antona Brucknera – VIII Symfonię c-moll „Apokaliptyczną"

Aktualności

Ponad 420 tys. zł dla RDK na zwiększenie dostępności oferty

Dzięki pozyskanym przez Rzeszowski Dom Kultury środkom o łącznej wysokości 423 tysięcy złotych wprowadzone zostaną rozwiązania ułatwiające korzystanie z kultury w Rzeszowie osobom o różnych potrzebach – nie tylko osobom z niepełnosprawnościami,...

Aktualności

„Piosenka w Meloniku”. Ruszyła sprzedaż biletów na Koncert Galowy, gwiazdą Igor Herbut

Do sprzedaży trafiły bilety na Koncert Galowy tegorocznej edycji festiwalu „Piosenka w Meloniku” organizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury. Gwiazdą wieczoru będzie Igor Herbut. Przewodniczącym jury jest Robert Janowski.

Aktualności

Tradycyjne pisanki wielkanocne na wystawie WDK. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić

Do 28 marca 2026 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie można podziwiać Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej. Ekspozycja prezentuje pisanki z regionu, wykonane tradycyjnymi metodami. Ostatniego dnia wystawy, podczas finisażu ich...

Aktualności

Ulubiony pianista rzeszowskiej publiczności Grzegorz Niemczuk wraca do Rzeszowa już 22 kwietnia. Tym razem zagra na fortepianie Fazioli!

Filharmonia Podkarpacka już 22.04 ponownie stanie się sceną wydarzenia, na które melomani czekają z niecierpliwością. Do Rzeszowa powraca Grzegorz Niemczuk – pianista światowego formatu i artysta, którego publiczność darzy tu szczególną sympatią....

Reklama