Rzeszowskie Piwnice zapraszają na cykl wykładów poświęconych historii sztuki z odniesieniami do Rzeszowa. Cykl obejmuje sześć spotkań. Odbywać się będą co wtorek w Rzeszowskich Piwnicach, pierwszy z nich rozpocznie się 11 kwietnia, o godzinie 18:00.
Każdy z nich potrwa około 2,5 godziny.
Poprowadzi je historyk sztuki i italianistka - Karolina Chomiczewska.
Na zakończenie cyklu przewidywany jest spacer ulicami miasta.
Do kogo są kierowane wykłady?
Spotkania kierowane są zarówno do miłośników sztuki, jak i do osób, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną. Podczas wykładów w jasny i przystępny sposób zostanie przedstawiony linearny rozwój kierunków artystycznych w malarstwie, rzeźbie i architekturze,
zostaną przedstawione te zjawiska, które Rzeszów posiada.
Dlaczego warto wziąć udział w wykładach?
Uczestnik dowie się, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się koncepcja piękna oraz pozna  cechy stylowe każdej z epok, aby  móc  swobodnie poruszać  się  w  ich zawiłej periodyzacji.
Celem spotkań jest ponadto uświadomienie słuchaczy, że sztuka nie jest abstrakcyjnym bytem   zamkniętym we wspaniałych muzeach, kościołach czy pałacach, ale możliwości konkretnego   obcowania z nią dostarcza nam każdego dnia przestrzeń codziennego życia. Stąd podczas wykładów zostaną uwypuklone szczególne te zjawiska w sztuce, które pozostają żywe i aktualne w pejzażu architektonicznym naszego miasta. Wystarczy jedynie podnieść głowę i uważnie się przyjrzeć,
a zamknięte w formie  treści  same zaczną  do nas przemawiać. Treści te będą obrazowane dziełami sztuki malarstwa, rzeźby i architektury z naszego „rzeszowskiego podwórka”.
Bilety
Karnet na cały cykl w cenie 150 zł lub 30 zł za jedno spotkanie kupisz na stronie internetowej rzeszowskiepiwnice.pl w zakładce bilety lub stacjonarnie w kasie biletowej Rzeszowskich Piwnic.
Program wykładów znajdziesz poniżej.
Tematyka poszczególnych spotkań obejmuje zagadnienia z następujących epok: 
11.04.2023 r. – prehistoria i starożytność 
18.04.2023 r. – średniowiecze 
25.04.2023 r. – renesans, barok i klasycyzm 
09.05.2023 r. – wiek XIX (romantyzm, historyzm, realizm, impresjonizm, postimpresjonizm) 
16.05.2023 r. – 1 poł. XX wieku (secesja, fowizm, ekspresjonizm, kubizm, futuryzm, abstrakcja, dadaizm, surrealizm, modernizm) 
23.05.2023 r. – 2 poł. XX wieku (informel, pop-art, op-art, nowa figuracja, hiperrealizm, konceptualizm, realizm socjalistyczny, architektura współczesna) 
30.05.2023 r. – spacer ulicami miasta – posumowanie wykładów
 
 
                                     
                                             
                                             
                                             
                                            ![Postać Matki motywem przewodnim festiwalu „Źródła Pamięci” [PROGRAM]](/image/c/800/520/news/20251031/acta-est-fabula-premiera-fot-jacek-maria-stoklosa-78-1440x885-a.jpg) 
                                         
                                         
                                         
                                         
                                        ![Budowa wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Sieciecha w Rzeszowie [październik 2025]](/image/c/740/490/foto/20251028/sieciecha-01.jpg) 
                                ![Wisłokostrada - nowe zdjęcia z budowy [październik 2025]](/image/c/740/490/foto/20251023/wislokostrada-04.jpg) 
                                ![Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego [październik 2025]](/image/c/740/490/foto/20251023/pcla-10.jpg) 
                                ![Budowa Podkarpackiego Centrum Sportu Akademickiego [październik 2025]](/image/c/740/490/foto/20251022/ucl-12.jpg) 
                                 
                                             
                                             
                             
                             
                             
                            
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz