Rzeszów - Sobota, 12.07.2025
Reklama

FILM. Tak było, tak jest. Zobacz postępy prac przy budowie estakady ES-19 na S19 Babica - Jawornik

Dodano: /

Na zdjęcie po lewej fragment estakady ES-19 z lipca 2024 roku, na zdjęciu po prawej ten sam obiekt rok później / fot. GDDKiA
Na zdjęcie po lewej fragment estakady ES-19 z lipca 2024 roku, na zdjęciu po prawej ten sam obiekt rok później / fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła w sieci filmik przedstawiający postęp prac na budowie estakady ES19 na odcinku drogi ekspresowej S19 od Babicy do Jawornika.

Estakada ES-19 jest jednym z ciekawszych obiektów inżynierskich budowanych na odcinku drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik. Wiadukt powstaje w miejscowości Połomia. Wykonywany jest w technologii nasuwania podłużnego.

Estakada ES-19 będzie miała 242 m długości i 15 m szerokości. Samochody pojadą nią na wysokości 23 m nad ziemią.

Stan zaawansowania prac przy budowie tej konstrukcji wynosi ok. 69%.

Rok na budowie estakady ES19

GDDKiA udostępniła na swoim kanale YouTube video przedstawiające stopień zaawansowania inwestycji. Na nagraniu można zobaczyć porównanie prac sprzed roku z ich obecnym stanem.

Reklama

Droga ekspresowa S19 Babica – Jarownik

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wybudowane zostaną obiekty inżynierskie: osiem estakad, pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, po jednym dla zwierząt dużych i małych). Droga zostanie też wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Wykonawcą prac jest Intercor, wartość umowy to 1,2 mld zł.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Baryczy. Zginęło dwóch mężczyzn

PODKARPACIE. W miejscowości Barycz w powiecie brzozowskim wywrócił się samochód, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Obydwaj ponieśli śmierć.

Podkarpacie

Nietrzeźwa dróżniczka na dyżurze. Miała ponad 2 promile

STALOWA WOLA. 25-letnia pracownica kolei, która pełniła dyżur na jednym ze strzeżonych przejazdów kolejowych w Stalowej Woli, została zatrzymana przez policję. Kobieta była nietrzeźwa. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Grozi...

Podkarpacie

Znów będzie grzmiało na Podkarpaciu. IMGW wydało ostrzeżenia

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami, jakie spodziewaną są dziś (12.07) w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Pożar marketu budowlanego w Krośnie. Akcja strażaków trwa już kilkadziesiąt godzin, utrudnienia w ruchu

KROSNO. Od wczoraj trwa akcja gaszenia pożaru pawilonu sieci Merkury Market w Krośnie przy ul. Bieszczadzkiej 31. W szczytowym momencie w działaniach brało udział ponad 270 strażaków. W związku z pożarem część...

Podkarpacie

Na Podkarpaciu powstał nowoczesny kompleks penitencjarny dla kobiet

PODKARPACIE. Na obiekt składa się pawilon mieszkalny dla 200 skazanych kobiet oraz hala produkcyjna o powierzchni 800 m kw. umożliwiająca podjęcie pracy przez osadzone tam osoby.

Podkarpacie

Alert IMGW! Upały na Podkarpaciu, nawet 35 stopni Celsjusza

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dotyczące upałów na terenie województwa podkarpackiego. W niektórych miejscach termometry pokażą nawet 35 stopni Celsjusza.

Podkarpacie

Grupa SPEED w akcji. Motocyklista pędził ponad 170 km/h w terenie zabudowanym

PODKARPACIE. Trzech motocyklistów zostało ukaranych wysokimi mandatami za szybką jazdę. Jeden z nich pędził aż 179 km/h w terenie zabudowanym.

Reklama